+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Yöntemiyle Hamile Kalanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp Bebek Yöntemiyle Hamile Kalanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp Bebek Yöntemiyle Hamile Kalanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek yöntemiyle hamile kalanların dikkat etmesi gerekenler tedavinin başarıya ulaşması açısından önemlidir. Bu tedavi yöntemiyle oluşan gebeliklerin düşük doğum ve ya da çoğul gebelik olasılığı doğal yollarla oluşan gebeliğe göre biraz daha fazladır. Bundan dolayı gebeliğin ilk üç ayı ekstra öneme sahiptir.

Hamileliğin ilk üç aylık dönemi boyunca anne adayı kendini çok yoracak davranışlardan kaçınmalı, bu süreçte vücuduna daha fazla özen göstermelidir. Özellikle bazı anne adayları gebelik kilolarına karşı önlem olması açısından egzersiz yapmayı tercih ettiğinde bu egzersizleri yaparken ağır hareketlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Aksi durum düşük olasılığının artmasına yol açabilir.

Tüp Bebekle Gebelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp bebekle gebelikte dikkat edilmesi gereken noktalar arasında düzenli beslenme gelir. Buna göre beslenme programının içerisine mümkün olduğunca sağlıklı ve doğal besinler koyulmalıdır. Genelde bu tedavi şekliyle hamile kalanlara sürekli yatmaları söylense de bunun gerekliliği yoktur ve yeteri miktarda yürüyüş yapmak fayda sağlayacaktır. Hem hamilelik öncesinde hem de süreç boyunca kesinlikle sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Fazla kafein tüketmek de bağımlılık yaptığından dolayı bundan da kaçınılmalıdır. Gebelik sürecinde gerginlikten ve stresten kaçınılmalıdır. Pozitif olmak ve sakin kalmak gebeliği olumlu yönde etkilediğinde ihtiyaç duyulursa gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Bunlara ek olarak düzenli şekilde doktor kontrolüne gidilmeli, verilen ilaçlar varsa bunlar eksiksiz ve düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi İle Hamilelik Ve Beslenme

Tüp bebek tedavisinde beslenme büyük öneme sahiptir. Bu dönemde ideal kiloda olunmalı, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmelidir. Bol miktarda sıvı alınmalı, asitli içecekler yerine yeterli miktarda su içilmelidir. Haftalık beslenme programının içerisinde haftada en az iki gün bakliyat olmalı ve mutlaka balık tüketilmelidir

Fındık, badem, yeşil yapraklı sebzeler içerisinde bulunan değerler sayesinde hamileliğe fayda sağlayacaktır. Eğer pişirme şekli olarak ızgara ya da kızartma yapılıyorsa bunların yerine haşlama, fırında pişirme, buğulama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Bu sadece hamilelik için de sağlıklı yaşam açısından da önemlidir. Ayrıca şeker yerine tatlandırıcı kullanılıyorsa bırakılmalıdır.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler