info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Yönetmeliği

Tüp Bebek Yönetmeliği
tüp bebek yönetmeliği Tüp Bebek Yönetmeliği, 6 Nisan 2010 tarihinde yeniden düzenlenerek çocuk sahibi olmak için tüp bebek başvurusunda bulunan çiftler için yürürlüğe konmuştur.

Tüp bebek yönetmeliğinde embriyo sayısı düzenlemesi

Tüp bebek yönetmeliği düzenlemesi ile tüp bebek tedavisine başvuran ve gerekli onay aşamalarından geçen çiftlerde, embriyo transferi aşamasında kadının rahmine yerleşecek embriyonun sayısı kısıtlanmıştır. Birden fazla embriyo yerleştirilerek meydana gelme olasılığı artan çoğul gebeliklerde yaşanan sorunlar nedeniyle alınan bu karar ile, 35 yaşa kadar olan kadınlara birinci ve ikinci tüp bebek uygulamasında tek bir embriyo, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo; 35 yaş ve üzerindeki kadınlara tüm uygulamalarda en fazla iki embriyo transfer edilebilir şartı getirilmiştir. Tüp bebek deneme sayısı artsa da transfer edilecek embriyo sayısı kesinlikle ikiyi geçemeyecek. Bu değişiklik nedeniyle başarılı tüp bebek dünyaya getirme oranları azalacak gibi görünse de, anne ve bebek sağlığı göz önünde bulundurularak bu düzenleme yapılmıştır. Çoğul gebeliklerin getirdiği riskler göz önünde bulundurularak, bu düzenlemelere uyulması için düzenli kontroller yapılacaktır.

Tüp bebek yönetmeliğinde devlet katkısı

Tüp bebek yönetmeliği ile tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlerin ilk 3 tüp bebek denemesine, devlet katkıda bulunacak. Bu şekilde, devletin tüp bebek deneme sayısını 2 den 3 e çıkartması ile maddi durumu olmayan, aileler için umut ışığı olacaktır. Tüp bebek yönetmeliği ile, tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelecek bebeğin cinsiyeti ile ilgili keyfi bir belirleme yapılması da yasaklandı. Ciddi bir kalıtsal hastalıktan dolayı yapılacak özel tetkikler hariç, doğacak çocuğun cinsiyetini belirleme amaçlı embriyo seçimi ve bu yönde özel bir embriyo transferi yapılamayacak. Yakın bir tarihe kadar tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin en önemli kriterlerinden biri olan bebeğin cinsiyetinin embriyoların gelişmesi aşamasında seçilmesi konusu çok da etik olmamakla birlikte, birçok tüp bebek merkezinde seçenek olarak sunulmaktaydı. Artık bu şekilde bir talep kesinlikle kabul edilmeyecek. Yeni tüp bebek yönetmeliği ile bu durum yasaklandı. Tüp bebek yönetmeliği ile ilgili olarak yurt içinde tüm tüp bebek tedavisi merkezleri ve tüp bebek doktorları konu ile ilgili bilgilendirilmişlerdir. Tüp bebek yönetmeliği uygulaması ve takibi konusu devlet tarafından ciddi olarak ele alınmaktadır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler