+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek ve Normal Bebekler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tüp Bebek ve Normal Bebekler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tüp Bebek ve Normal Bebekler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde tüp bebek tedavisine olan ilginin ve bu tedaviden elde edilen başarının artması çiftleri yardımcı üreme tekniklerine yönlendirmektedir. Bu noktada genellikle akıllara ilk olarak tüp bebek ve normal bebekler arasındaki farklar nelerdir sorusu gelmektedir. Sorunun yanıtına dair uzmanlar tarafından çok sayıda açıklama yapılmış olup bunların hepsi aynı yöndedir.

Buna göre tüp bebek tedavisi ile normal gebelikler dünyaya gelen bebekler arasındaki tek fark gebeliğin oluşum sürecinde ortaya çıkmaktadır. Birinde gebelik doğal bir süreç olarak ilerlerken birinde anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri laboratuar ortamında çeşitli işlemlere tabii tutulmakta ve daha sonra rahme transfer edilmektedir. Transfer aşamasından sonra gebeliğin oluşması beklenmekte ve böylece tüm gebelikler birbiriyle aynı olmaktadır.

Tüp Bebekle Normal Bebek Arasında Fark Var Mı?

Hamilelik ve doğum süreci açısından bakıldığında iki gebelik türü arasında herhangi bir farkın olmadığı ifade edilir. Burada önemli olan nokta tüp bebek tedavi planının çiftlerin kısırlık nedenine uygun olarak belirlenmesidir. Örneğin kısırlık nedeni erkekte görülen azospermi durumu ise buna çözüm olarak rosi tekniğinin tercih edilmesi gerekir.

Sebebe göre çözüm uygulanması tedavinin başarı oranının artmasını sağlayacaktır. Uygulanan tedavi ne olursa olsun olumlu sonuç elde edilemezse kesinlikle karamsarlığa düşülmemeli ve bu tedavinin tekrarlanabilir olduğu unutulmamalıdır. Tıpkı normal gebelikler gibi tüp bebek tedavisi ile gebelikte de her zaman ikinci bir şans bulunmaktadır.

Tüp Bebek Ve Normal Bebeklerin Sağlığı

Tüp bebek ve normal bebek arasında fark olup olmadığı bu tedaviye başlayacak çiftlerin ilgisini çekmektedir. Yapılan ön bilgilendirmede buna ve diğer tüm detaylara dair bilgilendirmeler çiftlere eksiksiz şekilde yapılmaktadır. Burada önemli olan nokta gebeliğin oluşması için tercih edilen yöntem olup tedavi şekli tedavinin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Tedavi dışı etkenler olmadığı sürece tüp bebek tedavisiyle dünyaya gelen her bir çocuk sağlıklıdır. Yapılan açıklamalara göre tüp bebeklerin zihin ve akıl gelişimlerinin normal bebekle aynı yönde ilerlediği görülmektedir. Bu sayede doğal yollarla çocuk sahibi olamayan her çift rahatlıkla tüp bebek tedavisine başvurabilir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler