info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek ve Kadın Kısırlığı

Tüp Bebek ve Kadın Kısırlığı
Tüp bebek tedavi yöntemlerine yönelen çiftlerin başlıca sorunlarından biri olan infertilite yani kısırlık soruna odaklı olarak gelişen tedaviyle başlamaktadır. Kısırlığa neden olan birçok faktör vardır. Öncelikle onların saptanması gerekir.

Kısırlık nedir?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, bir yıl boyunca korunmadan yeterli sayıda düzenli cinsel ilişkide bulunmasına rağmen hamilelik elde edememesine ''Kısırlık'' denir. Evli çiftlerin %10- 15'inde kısırlık görülür. Kısırlık yani infertilite, hiç çocuk sahibi olamayanlara ''Primer infertil'', daha önce hamile kalabilmiş fakat şu an hamile kalamayanlara ''Sekonder infertil'' diye ikiye ayrılır. Kısırlık özellikle kadında görülür veya erkekte görülür diye bir şey söylemek mümkün olamaz. Bütün çiftleri ele aldığımızda, ilk adet döneminde gebe kalması imkânsızdır, gebelik oluşabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Çiftlerin istemiyle ancak 3 ay sonunda o da %57'sinde görülür. Süre uzadıkça bu oran %72'ye çıkar.1 yıl sonrasında %85, 2 yılsonunda da %93'e kadar gebe kalma şansını artırır. Bu durumda hemen ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok, sabırlı olun. İnfertil çiftlerin yaklaşık %30- 40'ında erkek, %40- 50'sinde kadında problem görülür. Bazı çiftlerin ikisinde de problem görülür. %10- 15 kısmında kalan çiftlerde ise ne kadında ne de erkekte bir neden bulunamaz. Hiç bir neden bulunamayan bu duruma ''Açıklanamayan infertilite'' denir. Bunun için infertil çiftler mutlaka birlikte araştırılmadır. Sadece kadının ya da sadece erkeğin araştırılması yeterli olmaz. Çiftlerin birisinde sorun bulunsa bile, aynı anda diğerinde de sorun olabilir. Bu yüzden çiftler mutlaka birlikte araştırılmalıdır. Yanlış adımlar tedavinin seyrini değiştirebilir.

Kısırlığın nedenleri neler olabilir?

Kısırlığın bir cinsiyete mensup olamayacağını söylemiştik. Geniş bir sorunlar zincirini oluşturan kısırlık; sigara, alkol, uyuşturucular gibi toksik maddelerin kullanımı gibi nedenleri kapsar. Çevresel, genetik, çocukken geçirilmiş olan hastalıklar, seksüel geçişler ve birçok faktör kısırlığa davetiye çıkarıyor.

Kadında kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlığın % 30 nedeni kadından kaynaklanıyor. Başlıca, yumurtlama bozukluğu ve rahim kanallarına ait problemler kısırlık olarak tanımlanabilir.
 • Genital sistem enfeksiyonları,
 • Cinsel yolla geçen hastalıklar,
 • Karın içi organlarından enfeksiyon yayılımı,
 • Hiperprolaktinemi (Süt hormonu yüksekliği),
 • Trioid hormon bozuklukları,
 • Antisperm antikorlar,
 • Rahim ve yumurtalıklarla ilgili geçirilen ameliyatlar,
 • Daha önce geçirilmiş olan dış gebelik,
 • Kanıtsal olarak kanalların olmaması,

Kısırlık tedavisi

Kısırlık tedavisinde uygulanan işlem ne olursa olsun, doğurganlık problemine sahip olmayan çiftlerin bile hamile kalma şansı %25 civarındadır. Başarı hastanın problemine uygulanan tedaviye göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden uygulanan tedavinin sonucunda hamilelik elde edilemezse bile, bir kaç kez tekrarlanması başarı olasılığını arttırır. Günümüzde tüp bebek tedavi yöntemleri ile başarı şansı 35 yaşına kadar ortalama % 50- 60 arasındadır. Çiftlerin hemen umutsuzluğa kapılmamasını, ciddi sağlık sorunları yaratan ve tedaviyi olumsuz etkileyen stresten uzak durmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Tedavi seçilirken, kısırlığa neden olan faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Her yöntemin farklı bir başarı oranı olduğu gibi tedavi süresi ve maliyeti de değişir. Önemli olan başarılı olabilmek için zamana ihtiyacınız olduğunu bilmenizdir. Tedavi olmaya karar veren çiftler, seçenekler doğrultusunda genellikle uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır;
 • Ovulasyon indüksiyon ( Yumurtlamayı arttırıcı tedavi ),
 • Aşılama, inseminasyon ( Erkekten alınan spermin rahim içerisine verilmesi ),
 • Kısırlığa yok açan nedenlere göre tedavi,
 • Üremeye yardımcı tedavi teknikleri: Tüp bebek ( IVF ), mikroenjeksiyon ( ICSI ),

Tüp tebek tedavisi

Tüp bebeği kısaca özetleyecek olursak, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenmesi işlemine, Tüp Bebek diyebiliriz. Bu yöntemle, genellikle tüplerindeki tıkanık nedeniyle hamile kalamayan, bazı kalıtsal hastalıklara bağlı olarak çocuk sahibi olamayan çiftlerin, tercih ettiği tedavi yöntemidir. Hamilelik oranları ve canlı doğum oranlarıyla son bir kaç yıl içerisinde tüp bebek tedavisi büyük artış göstermiş, kısırlık tedavisinde de devrim yaratmıştır.

Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Fallop tüplerinin zarar görmüş ve ya tıkamış olması halinde, Endometriozis görüldüğünde, Rahim ağzı salgısı ile ilgili sorunlar olduğunda, Açıklanamayan kısırlık grubuna giren çiftlere, Rahim içi aşılama yönteminden sonuç alamayan çiftlere,

Tedaviye başlamadan önce

Çiftlerin önceki tedaviye ait olan dokümanları, fiziksel muayeneleri ve tedavi öncesi bazı incelemeler istenir. Bu verilere göre hasta değerlendirilir. Bu incelemeler; Sperm analizi, hormon profili, rahmi değerlendirebilmek için histeroskopi veya histerosalpingografi, risk altındakiler için klamidya enfeksiyonu için tarama testleri ve eşler için HIV, hepatit B ve hepatit C açısından taranır. Uygun yöntemler belirlenerek tedavi süreci bu aşamadan sonra başlar.

Tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Bu süre zarfında kesinlikle sigara ve alkol alışkanlıklarından uzak durmanız gerekiyor. Hem kendi sağlınız hem de bebeğiniz için, erken doğumdan, düşük ihtimaline kadar daha birçok sebepten ötürü bebeğinizin gelişimini olumsuz etkiliyor. Beslenmenize dikkat edin. Sağlıksız besinler tüketmeyin. Bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimini engeller. Hamileliğinizi destekleyici vitaminler ve folik asit kullanın. En ufak bir sorun veya endişenizde direk doktorunuza bildirin. Bedensel yorgunluğunuzun yanında ruhsal sağlığınızı da ihmal etmeyin. Hayatınızdaki olumsuz düşünceleri def edin. Sizi yormayan sporlarla uğraşın. Yoga ve meditasyon rahatlamanızı sağlayacaktır. Gelecek bebeğiniz ve kendiniz için biraz sabırlı olun. Kısırlık ve tüp bebek tedavisi fiziksel ve psikolojik açıdan oldukça yorucu bir süreç olabilir. Bu yüzden psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz bundan çekinmeyin. Önemli olan bu tedavi sürecinde sizin sağlıklı, stresten uzak bir dönem geçirmenizdir.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler