info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Transferi Sonrası Yapılması Gerekenler

Tüp Bebek Transferi Sonrası Yapılması Gerekenler
1 ) Embriyo transferi sonrası cinsel ilişki Yapılan araştırmalar neticesinde, embryo transferi ardından cinsel ilişkiye giren ve girmeyen hastalar  arasında hamilelik oranları bakımından herhangi bir fark görülmemiştir.  Hatta bir çalışma da, embryo transferi ardından iki gün içinde cinsel ilişkiye giren hastaların, hamilelik oranlarında artış görülmüştür. Bu durumdan, sperm sıvısı içinde bulunan bir takım bağışıklık maddelerinin, rahmin döllenen embryoyu kabul etmeme ihtimalinde azalma oluşturmasına sebep olduğu tanısına varılmıştır. Ancak, tüp bebek tedavisinin ardından cinsel ilişki ile meydana gelebilecek mekanik travmaların, büyümüş yumurtalıklarda hele ki OHSS (ovaryan hiperstimülasyon sendromu) gelişmiş ise, yırtılmalardan do meydana gelen layağrı ya da kanamalara sebep olma potansiyeli sebebi ile, embryo transferi ardından cinsel ilişkiye girilmesini tavsiye etmemekteyiz. Ancak gene de, bu konu ile alakalı netleşmiş bir fikir birliği bulunmamaktadır. 2 ) Embriyo transferi sonrası izin kullanılması Embriyo transferinin ardından, hastanın işinde çalışmaya ara vermesi ile, izin kullanmasının hamilelik oranlarında herhangi artış bulunmaz.  Hatta çalışılmaması durumunda, hastada meydana getirdiği stres ve endişenin, daha fazla olumsuzluk oluşturabilmesi de mümkündür. Hastanın, daha yalnız bir çevre içerisinde embryo transferi ardından bekleme süresini geçirmesi, bu dönem içerisinde başka kişilerden alabileceği pozitif desteğin eksikliği neticesin, de meydana getirebilir. Bu sebepten dolayı, stresli ya da toksik kimyasallara maruz kalınan bir işte çalışan hastalara embryo transferi ardından izin kullanmaları tavsiye edilirken, diğer hastalara izin tavsiye edilmemektedir. 3 ) Embriyo transferi sonrası fiziksel aktivite ve spor Embriyo transferinden sonra yapılacak olan kardiyovasküler yüklenme yaratıcı ağır fiziksel aktivite ve sporun, bu tarz yüklenmenin olmadığı gruba göre hamilelik oranlarında düşüş ve düşük riskinde artma nedeni olduğu çalışmalarda belirlenmiştir. Bu tarz aktivitelerin meydana getireceği mekanik sarsıntının, rahime yapışma dönemindeki embriyoyu yerinden oynatması bu olumsuzluğun en olası sebebidir. Bu sebepten dolayı, embriyo aktarması yapılmasının ardından, hastalara  yoğun spor aktivitelerinden kaçınmaları tavsiye edilirken, yürüyüş gibi hafif egzersizlerin bir olumsuzluk meydana getirmeyeceği söylenmektedir. 4 ) Embriyo transferinden (tüp bebekten) sonra neler yapılmalı? Hastalarımız tarafından sıklıkla sorulan bu soruya kısaca şu cevapları verilebiliriz:
  • Embriyo aktarmasından sonra kısa süreli (1 saatten az) yatak dinlenmesinin gebelik başarı oranları üzerinde pozitif bir etkisi olmamaktadır.
  • Embriyo aktarmasının ardından uzun dönemli (bir gece ile 24 saat arası) yatak dinlenmesi de hamilelik ihtimallerini artırmamaktadır. Hatta yapılan bir takım çalışmalar, başarıyı azalttığını da öne sürmektedir.
  • Embriyo transferinin ardından cinsel ilişkiye girmek, hamilelik oranlarını düşürmemektedir ve embryonun tutunma şansını daha fazla arttırdığı hakkında dair takım ispatlar mevcuttur.
  • Gün içerisinde 30 dakika yürüyüş gibi hafif aktivite yapmanın, tüp bebek tedavisinde başarı elde etme konusunda olumsuz etkisi yaratması, pek muhtemel değildir. Ancak, bir hafta içerisinde 4 saatten fazla yüksek tempoda kardiyovasküler egzersiz yapılması halinde, tüp bebek başarısını düşürdüğü, düşük yapma ihtimalini artırdığı ve bu sebepten dolayı da kaçınılması gerektiği hakkında, çeşitli deliller bulunmaktadır.
5 ) Kullanılacak ilaçlar Bu dönem içerisinde, rutin olarak kullanılması gereken en önemli ilaç içerisinde progesteron bulunan preperatlardır  (Crinone,proginex ,utragestane) .  Bunun haricinde, eğer başlanılmış ise coraspin veya bebek aspirini ve folik aside devam edilebilir. Bu ilacın dışında, başka bir ilaç tavsiye edilmemektedir. Bu dönem içerisinde meydana gelebilecek tedavi ile  alakası olmayan ağrılarda, parasetamollü ağrı kesicileri kullanmak,  aşırı ağrı çekmekten daha tercih edilir  bir durumdur.  Aynı şekilde, tansiyon tirid şeker gibi hastalıklardan dolayı, kullanılması mecbur olan ilaçları da, doktor kontrolü ile  kullanmaya devam etmek gerekir. 6 ) Sigara - alkol Eğer sigara içiyor iseniz azaltmaya bakın. Çünkü sigara, rahminizde kanama oluşmasını sebebiyet verebilir. Fakat, sigarısızlık ve nikotin bağımlılığı sebebi ile stresinizi aşırı bir şekilde artırıyor ise, belki de kontrollü bir şekilde tüketilen bir iki adet sigara, hiç içmemenin yaratacağı olumsuz etkilerden daha iyi olacaktır. Sarhoş etmeyecek miktarda tüketilen  alkolün de, anne adayına zararı gösterilmemiştir. 7 ) Tüp bebek tedavisi sonrası Yolculuğa çıkmak Eğer eşlerin evi, işlemin yapıldığı merkez ile aynı şehirde bulunmuyorsa, transfer gününü merkezin bulunduğu şehirde geçirerek, bir günün ardından seyahat etmeleri daha iyi olacaktır. 8 ) Tüp bebek tedavisi sonrası sağlık Tüp bebek Tedavisi uygulanan hastalar, transfer işleminin ardından, kullandıkları ilaçlar sebebi ile kabız olabilirler. Böyle bir durumun meydana gelmesi halinde, hastanın düzenli bir şekilde tuvalete çıkabilmeleri için, hastalara durumlarına uygun olan ilaçları kullanmaları tavsiye edilir. Meydana gelen kabızlık durumu, anne adayının hamile kalmasını olumsuz açıdan etkilemez. 9 ) Tüp bebek tedavisi sonrası Günlük Yaşam Hastanın herhangi bir ağrısı bulunmuyorsa ve kendini gayet iyi hissediyor ise, tüp bebek  transferinin uygulanmasının ardından, bir gün sonra günlük hayatına geri dönebilir. 10 ) Diğer En çok ta, sauna gibi sıcak ve nemli olan mekanlardan kaçınmak, oluşabilecek bir enfeksiyon sebebinden dolayı havuza girmemek olması gereken davranışlardır. Çok yorucu olamadığı taktirde yolculuk yapmakta ciddi bir sakınca yoktur.  Aynı zamanda, uçak yolculuğu da sakıncalı olarak kabul edilmemektedir
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler