info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Tüp bebek; bir yıl boyunca düzenli olarak cinsel hayatını sürdüren ve buna rağmen hiçbir gebelik oluşumu sağlayamayan çiftler için teknolojinin sağlandığı imkânlardan biri olarak gebeliğin oluşumu sağlayan yardımcı üreme yöntemi diyebiliriz.

Tüp bebek tedavisine yönelen çiftlerin çoğunluğunda görülen durumlar, erkeğe bağlı olarak sperm hareketsizliği, sayısı ve kalitesinden kaynaklanıyor. Kadın ele alındığında ise yumurtanın işlevini yerine getiremediği durumlar söz konusu olabiliyor. Bunlara bağlı olarak da infertilite yani kısırlık sorunu ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda tüp bebek tedavisine yönelmekten başka bir çare olduğunu söyleyemeyiz. Tüp bebek tedavilerinde bu durumlarla başvuran çiftlerin çoğunda başarı sağlanmaktadır. Ama buna sebebiyet veren olasılıklar iyice araştırıldıktan sonra başarının sağlanabileceği konusu hakkında bilgi verebiliriz. Genetik olarak kalıtsal hastalıklardan dolayı da başarı sağlanamıyor olabilir. Böyle durumlarda genetik tanı yöntemine başvurulabilir.

Kadın kaynaklı sorunlarda en önemli etken yumurtanın işlevi ve kalitesidir. Özellikle 35 yaşından sonra doğurganlık özeliklerini yitirmeye başlayan kadınlarda başarı oranı ciddi düşüş gösterir.

Nedeni gebeliğin oluşumun sağlayacak yumurtanın bebek için yeterli olmamasından kaynaklanıyor. Normal hamileliklerde olduğu gibi tüp bebek yöntemlerinde de yumurtanın işlevini yitirdiği zaman yapacak pek bir şey kalmıyor. Bu yüzden normal gebeliğin sağlanamadığı durumlarda, yaş faktörünü de hesaba katarak çok geç kalmadan tüp bebek merkezlerine başvurmanız gerekir.

Tüp bebek tedavisinde geç kalmayın!

Kadın kaynaklı kısırlıklarda çeşitli sorunların tedavi edilememesi halinde tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Bu sorunlardan biri de şiddetli Polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromun da yumurtalıklarda çok sayıda kist mevcuttur.

 • Adet düzensizlikleri,
 • Aşırı tüylenme,
 • Şişmanlık,
 • Aşırı sivilcelenme gibi sorunlar kendini gösterir.

Polikistik over sendromu ilerlerse, kısırlık sorunu söz konusu olabilmektedir. Çoğunlukla ilaçla tedavi edilebilse de, tedavinin mümkün olmadığı durumlarda tüp bebek yöntemine bir an önce başvurmak gerekebilir.

Bebek sahibi olmaya engel durumlar

Bebek sahibi olmanın önündeki engel durumlardan biri ise, yaygın olarak karşılaşılan ve toplum arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis sorunudur. Endometriozis yani çikolata kisti, her ay adet kanamasıyla beraber dışarı atılması gereken endometrium vücutta rahim haricindeki bir alana, çoğunlukla yumurtalıklara, tüplere ve diğer pelvik organlara yer etmesidir. İlerlemesi durumunda kısırlık sorununa yol açabilir.

 • Kadının fallop tüplerinin tıkalı olması,
 • Tüplerin hasar görmüş ya da alınmış olması,
 • Rahime bağlı kanalların her ikisinin de tıkalı olması,
 • Yumurtlama bozuklukları,
 • İlerleyen yaşla beraber azalan doğurganlık yetisi gibi durumlarda tüp bebek tedavisine başvurulur.

Erkek kaynaklı kısırlık sorunlarında;

 • Sperm sayısının ya da hareketliğinin azlığı,
 • Spermin kalitesinin yetersiz olması,
 • Sperm şekillerinin bozukluğu,
 • Hiç sperm tespit edilememesi gibi durumlardır.

Doğal yollardan bebek sahibi olamaya çiftlerden bazılarında ise, açıklanamayan kısırlık sorunu olduğu bilinmektedir. İki adayda da herhangi bir sorunun fark edilmemesine rağmen bebek sahibi olamadığı görülür. Bu sebeple de tüp bebek tedavisine başvurulur.

Tüp bebek yöntemine ne zaman başvurulmalı?

Bir yıl süreyle düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik meydana gelmiyorsa, öncelikle İnfertilite yani kısırlık alanında uzmana danışılmalıdır. Bu süre en fazla 1,5 yıl olmalıdır. Araştırmalara erkeğe yapılan sperm tahlili ile başlanır. Bu basit yöntemle erkeğin sperm sayısı ve sperm kalitesi hakkında bilgi edinilir. Kadının adet düzeni sorgulanarak, ultrasonla yumurta rezervine ve rahmin ne durumda olduğuna bakılır. Gerektiği takdirde hormon analizleri ve rahim filmi çekilir. Bu tetkikler sayesinde çiftin hangi yöntemleri kullanarak hamile kalabileceğini ve bebek sahibi olabileceği konusunda bilgi edilir ve tedavi süreci başlar.

Tüp bebek tedavi süreci nasıl işler?

Bu süreç yaklaşık olarak 15 gün sürmektedir. Erkeğin sperm verme süreci ise 10 dakika sürmektedir. Kadınların süreci ise 10 gün devam eder. Bu süreç kadını takip sürecidir. Kadının ilaçla desteklenerek, ay içinde verebileceği yumurtaların elde edilmesine çalışılır. Bu tedavinin başarısını etkileyecek bir unsurdur. Yumurtalar belirli bir olgunluğa erişince toplanır ve 4- 6 saat içinde erkeğin spermiyle döllenir. Bu döllenmenin sayısına göre 2- 5 gün arasında embriyo transferi gerçekleştirilir. Bu sürenin tamamı 15 gün sürer. Bu süreç başladığında yani tüp bebek kararı alınmasıyla birlikte çiftler kontrol altına alınıyor. Başka sağlık sorunları bulunuyorsa, bunlar için tedaviler uygulanmaktadır. Yani çiftler hem fiziki olarak, hem de psikolojik olarak tüp bebek tedavisine hazırlanmaktadır. Bu süre hastalara göre farklılık gösterebilir ama genel olarak 15 günlük tedavi sürecini kapsar.


Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler