info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlıkla Sonuçlanmasının Nedenleri

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlıkla Sonuçlanmasının Nedenleri
Bebek sahibi olmak amacıyla tüp bebek tedavisine başvuran çiftler için, tedavinin başarısızlıkla sonlanmış olması duygusal olarak yıkıcıdır. Olumsuz sonuçlanan bir tüp bebek döngüsünden sonra buna hangi faktörün neden olduğu anlaşılmalı, diğer denemeye kadar iyileştirme yöntemleri incelenmelidir. Tüm aşamalar en iyi şekilde gerçekleşse de, embriyo rahime transfer edildikten sonra neler olacağını tahmin etmek mümkün değildir. Rahimi ve embriyoyu sürekli olarak izlemeye ve yönlendirmeye izin veren sistemler bulunmamaktadır. Ancak döngüsünün neden başarısız olduğu bulunabilir.

Tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olan faktörler şunlardır:

  • Embriyonun kalitesi:

Bir embriyonun kalitesi, yaşamın temel bileşenleri olan iki faktör ile yani sperm ve yumurtayla belirlenir. Bu iki faktörden biri düzgün işleve sahip değilse, döllenme sorunlarına yol açabilir. Yumurta kalitesini iyileştirmek sperme göre çok daha zordur, ancak kaliteyi artırabilecek yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Yaşam tarzının önemi büyük olsa da tüm faktörlerin eşit olması, AMH sonuçları, yaş ve hormonal dengeyle de yakından ilişkilidir.
  • Yumurtalıkların olumsuz yanıtı:

Yumurtlamanın daha sağlıklı sayıda gerçekleşebilmesi için, tedavinin başlangıcında kadınların birtakım hormon ilaçları kullanması tavsiye edilir. Bazı kadınların ilaçlara olumlu cevap vermediği zamanlar da vardır. İlacın dozajının arttırılması, ne yazık ki alınan yanıtı değiştirmemektedir. Tipik olarak yüksek FSH veya düşük AMH düzeyi olan kadınlar iyi tepki vermezler. Eğer durum değiştirilemiyorsa yumurtanın sayısı yerine, kaliteyi iyileştirmeye odaklanmak ana hedef olmalıdır. Kaliteli bir yumurtadan daima kaliteli bir gebelik meydana gelecektir.
  • İmplantasyon başarısızlığı:

İmplantasyon, tüp bebek sürecinde meydana gelen en önemli ve son parçadır. Kullanılan tüm ilaçlardan sonra, sağlıklı yumurtalar ve spermler alınır. Bu aşamadan sonraki amaç, kaliteli bir embriyo üretmektir. Embriyo, rahime gönderilince, geriye sadece implantasyonun gerçekleşme aşaması kalır. Ancak ne yazık ki embriyonun rahime yerleşememe durumu bir tüp bebek döngüsünde meydana gelen başarısızlığın en büyük sebebidir. Polipler, kistler, zayıf kan akışı, rahimin ince astarı gibi problemler bu soruna katkıda bulunan başlıca sebeplerdir.
  • Yaş faktörü:

Yaş, tüp döngüsü başarısızlığının nedeni için bir numaralı problemdir. İleri yaş, kadın doğurganlığında her zaman bir dezavantaj olsa da bu durumu kontrol altına almak mümkün olabilir. Genel sağlığı yerinde olmayan, kaliteli yaşam standardı bulunmayan 30’lu yaşlardaki bir kadın ile tamamen sağlıklı olan ve düzenli bir yaşam süren 40 yaşındaki bir kadının yumurtalıkları karşılaştırıldığında ileri yaşa rağmen sağlık faktörünün de çok önemli olduğu görülecektir. Egzersiz, sağlıklı beslenme, yaşam tarzı değişiklikleri gibi etkenlerle yumurtalıkların sağlık durumu korunabilir.

Otoimmün sorunlar:

Yapılan araştırmalara göre sağlıklı olmayan bağışıklık sisteminin, bir embriyonun rahime yerleşme aşamasından sonra pozitif olarak görülen hamileliği yok etmeye çalıştığına dair kanı oluşmuştur. İmplantasyonun gerçekleşmesine yardımcı olacak immün tedavi yaklaşımları da vardır, ancak bu yaklaşımların gebelik için uygun olup olmadığına dair düşünce ayrılıkları vardır. 3 veya daha fazla başarısız tüp bebek döngüsüne sahip olunması durumunda, otoimmün sisteminizi gözden geçirmekte fayda vardır.

Tüp bebek başarısızlığı sonrası neler yapılmalıdır?

Tüp bebek, her ne kadar tıbbi gelişmeler ışığında gerçekleştirilen bir yöntem olsa da, insanların doğal olaylar üzerindeki hakimiyeti hiçbir zaman tam anlamıyla değildir. Tüm aşamalar en iyi şekilde yönetilse dahi, her zaman için başarısız olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bir tüp bebek döngüsünün başarısızlıkla sonuçlanması her ne kadar hayal kırıklığı yaratsa da, bazı avantajlar da sağlanabilir. Detaylı tetkik ve incelemelerle sorunun nereden kaynaklandığı tespit edildiğinde aşamalar daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir. Başarısız bir tedaviden sonra başka bir tedaviye hazırlanan çiftin yapması gereken en önemli şey, stres yaratan faktörlerden uzak durulmasıdır. Bunun yanında sağlıklı beslenmek, doğurganlığı iyileştiren gıdalar tüketmek, ideal kiloya ulaşmak, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak çok faydalı olacaktır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler