info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Başarı oranı en yüksek yardımcı üreme tekniklerinden biri olan tüp bebek tedavisi sayesinde çok sayıda çift bebek sahibi olma hayaline kavuşmuştur. Bunun için tedavinin başlangıcından bitişine kadar dikkatli ve özenli davranmak gerekir. Doktor tarafından verilen öneriler dikkate alınmalı, tüm ilaçlar zamanında ve eksiksiz şekilde kullanılmalıdır.

Özellikle tüp bebek tedavisine nasıl hazırlık yapılmalı sorusunun yanıtı iyi bir şekilde öğrenilmeli, gerekirse bunun için uzman desteği alınmalıdır. Tedaviye başlamadan önce anne ve baba adayı ile doktor arasında yapılan ön görüşmede çiftler süreç ile ilgili bilgilendirilmektedir. Bu sürece psikolojik olarak hazır girmek tedaviye bir adım önde başlamayı sağlamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Tüp bebek tedavisine hazırlık sürecinde çiftler alkol ve sigara kullanıyorsa mutlaka bu alışkanlıklardan vazgeçmelidir. Doktor önerisi ile birlikte içerisinde folik asit bulunan bir multivitamine başlanmalıdır. Tedavinin başlangıcından sonuna kadar mümkün olduğunda stresten uzak durulmalı ve düzenli bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Genellikle bu süreçte anne adayının diyet yapması gerektiği düşünülse de ideal kiloda olan kişiler için böyle bir durumdan söz edilmemektedir. Ancak fazla kilo sorunu olan kişilerin tedavisinin başarılı olabilmesi adına kilo vermeleri tavsiye edilir. Herkes için uygulanacak tedavi şekli farklı olmasına karşın genellikle adet döngüsünün yirmi birinci gününden itibaren bazı ilaçların kullanılması gerekir. Bu ilaçların amacı yumurtalıkları baskılamak olup ne şekilde kullanılacakları doktor tarafından anlatılır.

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık

Tüp bebek tedavisi öncesi erkekler hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan en az üç ay boyunca uzak durmalıdır. Çünkü sıcak ortamın erkeğin sperm kalitesini olumsuz etkilediği belirtilir. Eğer tedaviye son iki ay kala herhangi bir ateşli hastalık geçirilmişse doktor mutlaka bununla ilgili bilgilendirilmelidir. Bunun yanı sıra kullanılması gereken bir ilaç varsa bu ilaç doktora söylenmelidir.

Bu durum hem kadın hem de erkek hastalar için geçerlidir. Kadınlar karın bölgesini eritmek için egzersiz yapıyorsa tedaviye başlamadan önce bu egzersizleri bırakmalıdır. Tedavi sürecince doktor tarafından tavsiye edilmeyen ilaçlar alınmamalı, asitli içecek tüketiminden kaçınılmalı, sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler