info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Yenilik HLA-G

Tüp Bebek Tedavisinde Yenilik HLA-G

Tüp bebek tedavileri, yenilikçi yöntemleriyle başarı şansı konusunda ümit vadeden çalışmalarıyla karşımıza çıkıyor. Genellikle kısırlık sorunuyla mücadele eden çiftlerde bu konuda zorluk çekmektedir.

Rahme transfer edilen embriyoların bir kısmı erken dönemde düşükle sonuçlanmakta, bir kısmı da rahmin iç yüzeyine tutunamamaktadır. Tüp bebek merkezlerinde transfer edilecek olan embriyonların seçimi, gelişimi ve embriyonların yapısal özellikleri dikkate alınarak seçilmektedir. Hastalara embriyo transferi yapılırken embriyoların şekilsel özellikleriyle, bölünme hızından faydalanılmaktadır. Bunun yanında embriyolar 5- 6 güne kadar kültür ortamında bekletilerek, gelişim hızı en iyi olanlar belirlenmektedir. Embriyoların genetik açıdan incelenmesiyle, normal olanların saptanması gibi yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu seçim yapılırken embriyoların HLA- G salgılamasının seçim için önemli bir kıstas olduğu hakkında bazı çalışmalar yapılmıştır.

HLA- G nedir?

Embriyo tarafından salgılanan HLA-G, embriyoyu annenin bağışıklık sisteminin reddetmesini önlediği düşünülmektedir. Ayrıca bu etken nedeniyle embriyonun rahim içine yapışmasını kolaylaştıran bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Embriyonun anne adayının sitotoksik lenfositleri tanınmasını sağlayan ve natürel killer hücreleri tarafından yok edilmesini HLA-G önlemektedir.

Yapılan araştırmalar HLA-G salgılayan embriyoların transfer edilmesiyle birlikte, gebelik oranının arttığını göstermiştir. Bu açılardan bakıldığında, HLA-G’nin embriyo seçiminde doğru ve yararlı bir kıstas olduğu söylenebilir. Ancak bu konuda yeterli çalışmanın yapılması gerekir. Bu güne kadar yapılan araştırmalarda HLA-G salgılayan embriyolar ve HLA-G salgılamayan embriyolar karşılaştırılmış ve gebelik oluşma oranlarında HLA-G salgılayanların daha fazla başarı sağladığı görülmüştür. Ancak çalışmalar sırasında embriyolar karışık olarak transfer edildiğinden, gebeliğin hangi embriyolar tarafından sağlandığı tespit edilememiştir. Burada kesin bir sonuç alınması için, kişilere bir tane embriyo transferi yapılması ve HLA-G salgılayan embriyolarla, salgılamayan embriyoların bu şekilde karşılaştırılması sağlanmalıdır. Rahim içine yerleştirilecek kadar nitelikli ve çok sayıda embriyosu olan kadınlar iyi gebelik oranına sahiptir. HLA-G ölçülmesi sırasında bu gruptan hastaların seçimi başarıyı tespit edebilmek için tartışmalı sonuçlara sebep olabilir.

HLA- G ölçülmesinde yapılması gerekenler

HLA-G ölçümü sırasında, buna dayanarak yapılan embriyo seçimi, ancak yapılacak bilimsel çalışmalarla kanıtlanırsa çok fazla sayıda kaliteli embriyosu olan kadınların hangi embriyonun rahim içine yerleştirileceğine dair kararda etkili olabilir.

HLA-G ölçülmesine dayalı embriyo transferinde, tek embriyo seçimi bu transferin mecbur olduğu ülkelerde, embriyo seçiminde faydalı olabilecek bir etkendir. Ülkemizde geçerli olan duruma göre, 3 tane embriyo transferine izin verilmektedir. Ancak tüp bebek merkezlerinde çok sayıda embriyo transferi yapılabilmektedir. Embriyoların çok sayıda transfer edilmesi halinde HLA-G ölçümüne dayanan transferlerin tüp bebek başarısına katkısı halen tartışmalı bir konudur.

Sonuçta tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen unsurlardan en önemlisi çok sayıda embriyo elde etmek olduğuna göre, bu embriyolar arasında doğru seçimi yapmak ve az sayıda kaliteli embriyonun anne adayına transfer edilmesi gerekir. HLA-G için gerekli çalışmaların tamamlanması ve en kısa zamanda tüp bebek tedavisinde uygulanmasını diliyoruz.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler