info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşlı Kadınlar İçin Başarı Şansı Artırılabilir!

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşlı Kadınlar İçin Başarı Şansı Artırılabilir!
Kadınlar sahip oldukları tüm yumurtalarla doğarlar. Bir kadın yaşlandıkça yumurtaları da onunla birlikte yaşlanır, miktar ve kalitede azalmalar yaşanır. Yaş, kontrol edilebilen bir kavram değildir. Bu nedenle eğer ileri yaşlarda bebek sahibi olmak istiyorsanız, doğurganlık şansınızı nasıl en yüksek seviyeye çıkarabileceğinizi öğrenmek önemli olacaktır. Tüp bebekteki yeni teknolojiler ve gelişmeler, ileri yaşlardaki kadınlar için umut ışığıdır.

Yaş ve doğurganlık arasındaki ilişki nedir?

İleri yaşlardaki bir kadının gebe kalması daha uzun sürecektir. Ayrıca yaşla birlikte, gebelik esnasında yaşanması muhtemel komplikasyonlar artar ve düşük gibi istenmeyen durumlarla daha sık karşılaşılır. Yaklaşık olarak 32 yaşından itibaren, bir kadının gebe kalma şansı yavaş yavaş azalır. 35 yaşından itibaren doğurganlık düşüşü hızlanır. 40 yaşına gelindiğinde doğurganlık oranında, 30’lu yaşlara göre yarı yarıya düşüş görülür.

Yaşlı anneler için hamilelik ve doğum riskleri nelerdir?

Hamilelik ve doğum komplikasyonları ile birlikte sezaryen olma zorunluluğu da yaşın ilerlemesiyle artmaktadır. En sık görülen hamilelik komplikasyonları; gestasyonel diyabet, plasenta previa ve plasenta abrupsiyonudur. Ayrıca, yaşlı kadınların doğum kusurları veya genetik anormalliklerine sahip olan bir bebek dünyaya getirme olasılığı daha yüksektir.

İleri yaşlarda bebek sahibi olmaya hazırlık süreci nasıl gerçekleşir?

İsteyen her kadının yaş kriteri gözetmeksizin anne olma hakkı vardır. Genç yaşlarda anne olmak daha basittir ancak ileri yaşlarda da gebelik mümkün olmayan bir durum değildir. 40 yaşın üzerindeki kadınlar muhtemelen doğurganlık için daha fazla çaba göstermek zorunda kalsalar da, hedeflerine ulaşma ihtimali her zaman için vardır. İyi beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, yaşam tarzındaki kötü tercihleri ​​azaltmak ve doğurganlık uzmanlarına danışmak önemlidir. Tam bir hormon testi paneline sahip olmak, hormon seviyenizin nerede bulunduğunu ve hangi hormonların desteklenebileceğini bilmeye yardımcı olacaktır. Doktor kontrolleri esnasında, yaş haricinde gebeliği engelleyen başka bir doğurganlık sorunun olup olmadığını anlamak gerekir.

Yaşlı kadınlar için yapılabilecek tüp bebek planlamaları nelerdir?

40 yaşın üzerindeki birçok kadın, bir tüp bebek uzmanına başvurduğunda yumurtalık rezervinin azaldığını görecektir. Bu tamamen doğal bir süreçtir ve normaldir. Test sonuçlarınız ne olursa olsun, uygun bir tedavi planı ile başarılı bir hamilelik şansı büyük ölçüde artırabilir. Doğal terapiler: Başarılı bir tüp bebek tedavisi için yapılması gereken en önemli unsur, vücudu gebelik için elverişli hale getirmektir. Sağlıklı ve doğal beslenmek, ideal kilo aralığına ulaşmak, düzenli olarak hafif egzersizler yapmak, stresten uzak durmak gibi eylemler her yaştan kadının hamile kalma ihtimalini arttıracaktır. Hormon takviyeleri: Vücutta hormonal denge olmadan yumurtlama; dolayısıyla hamilelik de gerçekleşmez. Yaş ilerledikçe hormon değişiklikleri gerçekleştiği için, ekstra bir tedavi gerekebilir.  Estradiol (E2), progesteron, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinleştirici hormon (LH) doğurganlığı sağlamaktadır. Hormon düzeylerinde artış veya düşüş olması, direkt olarak yumurtlamayı engeller. Bu nedenle tedavi öncesinde ve sonrasında hekimin tavsiye ettiği ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Yumurtaların erken toplanması: Yapılan araştırmalar, yumurta hücrelerin tam olarak olgunlaşmadan önce toplanıp döllendirilme işlemine geçilmesinin, daha iyi sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Özellikle ileri yaşlardaki kadınlar için bu yöntem uygulanmaktadır. Genetik tarama: Tüp bebek yöntemindeki son gelişmelerden biri de genetik taramadır. Genetik tarama, yumurta ile spermin döllenmesiyle oluşan embriyoların hangisinin sağlıklı olduğunu ve yerleşme şansının daha yüksek olduğunu tespit etmeye yaramaktadır. İleri yaşlarda olunsa dahi, sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için büyük avantajdır. Ayrıca genetik tarama ile birlikte hangi embriyonun rahimde tutunma olasılığının yüksek olduğu belirleneceği için sadece tek bir embriyo aktarımı yeterli olacaktır. Bu da çoğul gebelik riskinin ortadan kalması anlamına gelir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler