info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Uzun Protokol

Tüp Bebek Tedavisinde Uzun Protokol

Tüp bebek tedavisinde uzun protokol nedir, neye göre belirlenir?

Kısaca tüp bebek nedir sorusuyla başlayacak olursak; normal yollardan çocuk sahibi olamamış çiftlere uygulanan kadından alınan yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin vücut harici laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesini sağlayan ve oluşan embriyoların anne rahmine nakledilmesiyle süreci başlatan günümüzün mucizevi tedavisidir. Tüp bebek tedavilerinin süreci, yöntemleri çiftlerin karşılaştığı sorunlara göre değişkenlik gösterir. Özellikle infertilite yani kısırlık görünen çiftlerin her ikisinin de bazı testlere tabi tutularak tedaviye yönelik uygulamalar gerçekleşir. Günümüzde yaklaşık yüzde 15'inde, çiftlerin çocuk sahibi olamama problemi vardır. Tabi bu yüzde 15 'lik kesimin hepsine tüp bebek tedavi yöntemi direk uygulanmamaktadır. Bunların arasında gerekli işlemler yapılarak, tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyulan hastalara uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavi yöntemine bağlı olarak, değişiklik gösteren bazı faktörler bulunmaktadır. Örneğin, kadınların rahme giden kanallarının tıkalı olması durumunda veya yumurtlama fonksiyonunun bozukluğu olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Diğer bir neden ise erkeğe bağlı faktörler olabilir. Burada erkekteki sperm sayısının azlığı veya sperm hareketsizliği, kaliteli sperm bulunmaması durumunda uygulanabilir. Bir kısım hastalarda ise hem kadında hem de erkekte olan problemlerden dolayı tüp bebek tedavi yöntemi uygulanır. Çiftlerin araştırmalar sonucunda her ikisinde de saptanamayan problemler olabilmektedir. Bu durum ''açıklanamayan kısırlık'' olarak adlandırır. Eğer bu tedaviyi görüp hala gebe kalamamışlarsa, tüp bebek tedavisi için uygun çiftlerdir. Tüp bebek tedavilerinin süresi, kişiye ve hastalıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Tedavide en yaygın olarak uzun protokol denilen prosedür uygulanır.

Mikroenjeksiyon yöntemi

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan tüp bebek tedavi yöntemidir. Başarılı tüp bebeklerin çoğu mikroenjeksiyon yöntemiyle dünyaya gelmiştir. Özellikle şiddetli erkek kısırlıklarında, sperm sayısı yetersiz olan ya da hiç olmayan adaylarda başarı sağlanmıştır. Mikroenjeksiyon yöntemiyle baba adayının testislerinden sperm elde edilerek döllenme işlemi gerçekleştirilir.

Kimlere uygulanır?

  • Sperm sayısının az olan baba adaylarında
  • Sperm hareketliliğinin eksik olan baba adaylarında
  • Sperm şekillerinin ( Morfoloji ) bozuk olması durumundaki baba adaylarına uygulanır.

Tüp bebek tedavisine başlangıç

Tüp bebek tedavisi toplamda 5 aşamadan oluşur. İlki tedavi öncesi görüşme ve en doğru protokolü belirlemedir. Tedaviye başlamak için uygun olduğuna karar verilirse kadının yaşı, kısırlık nedeni, kan sonuçları ve yumurtalık kapasitesine göre uygun tedavi yöntemi seçilerek, yumurta oluşumunun sağlanması için hormon tedavisine başlanır. Kontrollü over sitimülasyonu denilen bu dönemde yumurta gelişimini değerlendirmek için belli aralıklarla ultrason ve hormon kontrolü yapılır. Başarıya ulaşmak için doktorunuza güvenmeli ve uyarılarına çok dikkat etmelisiniz.

Hormonların baskılanması

Tüp bebek tedavisinde ilk olarak amaç, çok sayıda yumurta hücresi elde etmektir. Bunu gerçekleştirmek için vücudun kendi ürettiği hormonların düzensiz ve belli olmayan etkilerinin meydandan kaldırılması için uğraşılır. Bu nedenden dolayı destekleyici hormon baskılayıcı ilaçlar uygulanır. GnRH analogları denilen bu ilaçlar, enjeksiyon olarak yada burun spreyi olarak kullanılabilir. Kısa ya da uzun protokollerde de kullanılır.

Uzun protokol

GnRHa tedavisine bir önceki âdetin 21. gününde başlanır. Onu izleyen âdet kanamasının üçüncü gününde baskılanmanın gerçekleşip gerçekleşmediği kan testi yaparak öğrenilir. Kandaki östrojen seviyesinin azalmasıyla baskılanmanın gerçekleştiği anlaşılır. Baskılanma başladıysa, uyarı tedavisine geçilir. Ancak GnRHa tedavisi çatlatma iğnesinin uygulanacağı güne kadar sürdürülür. Bu evrede tüp bebek tedavisi için uzun ya da kısa protokollerden hangisinin sizin için daha uygun olacağı belirlenir.

Hastane süreci

Adetin 3. günü merkeze giden anne adayının kan testi ile LH-FSH – Esradiol gibi yumurtlama ile ilgili hormonların değerleri araştırılır. Bu değerlere bağlı olarak kişinin ilaç ve iğne dozlarında ayarlamalar yapılır. Önerilen kadar iğneyi doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. Bu ilaçlar sabah 2 ya da 3 doz, akşam 2 ya da 3 doz olarak bir kere enjeksiyon edilir. İğne saatlerinize özen göstermeye dikkat etmelisiniz. İğnelerden sonra 5. günden itibaren iğneler ile birlikte gün aşırı ultrasona gireceksiniz. Bu şekilde yumurtaların gelişimi takip edilmiş olacak. Yumurtaların ne kadar geliştiklerine göre de doz ayarlamaları yapılacaktır. Bu aşamada hastanın doktoruna güvenmesi önemlidir. Doktorunuzun amacı sizden fazla sayıda yumurta elde etmektir. Bu sayede gebelik şansı da artacaktır. Bu sayede fazla olan yumurtaları dondurma şansınız da olacak. İkinci bir tedaviye gerek duyulursa, ilaç aşaması olmadan embriyolarınız direkt olarak rahminizi transfer edilerek gelişimin sağlanması beklenecektir. Yumurtanın olgunlaşma aşamasının 12. ya da 14. günü arasında tamamlanır. Bu süreç içinde iğneler azaltılabilir, bir- iki gün iğne yapılmadan da ultrasonla takip etmek mümkün olabiliyor. Bu süreçte burun spreyini bırakabilirsiniz. Yumurtaların ne kadar büyüdüğü ultrason ile ölçülerek anlaşılır. Yumurtalar 18 milimetre olduğu zaman o akşam ya da ertesi sabah yumurtaların çatlaması için çatlatma iğnesi vurulacaktır. Çatlatma iğnesinden sonraki 36 saat içinde yumurta toplama aşamasına geçilir. Normal ultrasona girer gibi bir muayene olacaksınız. Muayenede ilk olarak bir iğne vurulacak ardından da yarım saat bekledikten sonra sizi kadın doğum muayene masasında alırlar, burada bir iğne daha yapılır. Bir taraftan ultrasondan incelenirken, bir yandan da ultrason çubuğu ile yumurtaların sayımı yapılır. Bu sırada doktorunuz acı, ağrı ya da rahatsızlık hissettirmeden yumurtaları çıkarır. Şayet anne adayı arzu ederse, işlem sırasında uyutulabilir. Yumurta toplama aşamasından sonra anne adayı yarım saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Bu aşamadan sonra yumurtanın döllenmesi için bekleyiş başlar. Yumurtaların tamamının döllenmesi şart değildir. Bazıları yeterince olgunlaşmamış da olabilir. Döllenmenin ardından embriyolar arasından en iyileri seçilir ve ardından annenin rahmine transfer edilir.

Sürecin son aşaması

Embriyo rahme transfer edildikten sonra, 1- 2 saatlik bir zaman süresi aralığında hastanede dinlenip ardından evinize gidebilirsiniz. Bu aşamadan sonraki günler, serbestsiniz. Gebelik testi yapılacağı güne kadar güzelce dinlenip, kendinizi yormamaya çalışın.

Kısa protokol tüp bebek tedavisi

GnRHa tedavisine adet kanamasının ilk günü başlanır. Çatlatma iğnesi yapılana kadar bu tedavi devam eder.

Ultra kısa protokol

Kadının adet kanamasının ilk günü GnRHa uygulaması başlanır. 3 gün bu ilaç kullanılır ve bırakılır. Tedavi, hMG ya da FSH ile sürdürülür.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler