info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Puregon Kullanımı 

Tüp Bebek Tedavisinde Puregon Kullanımı 

Tüp Bebek Tedavisinde Puregon Kullanımı 

Tüp bebek tedavisi her çift için aynı süreç değildir. Kimi uzun soluklu bir tedavi sonucu hamilelikte başarılı olurken kimi kısa süreli tedavilerde ve ilaç kullanımlarında başarılı gebelik haberini doktoruna ulaştırır. Bu süre zarfında doktorun kullanmayı tavsiye ettiği bazı ilaçlar ve hormon takviyeleri hamilelik başarısının artma ihtimalini desteklediği için kullanılması uygun görülür. Tüp bebek tedavisinde kullanılan önemli hormon takviyelerinden biri olan Puregon FSH olarak bilinen bir hormonu içermektedir. Tüp bebek tedavisinde puregon kullanımı FSHnin rolü ise insanların doğurganlığında ve üremesinde büyük rol oynayan gonadotropinler grubuna dahil olmasıdır. 

Tüp bebek tedavilerinde çiftlere ‘’hasta’’ demek pek doğru bir tabir olmasa da normal şartlarda olması gereken doğurganlığın gerçekleşmemesi ve gerçekleşmesine yardımcı olacak vücuttaki hormonlara takviye olarak kullanılan ilaçlar ve hormonlar verilir. Tedavinin titizlikle uygulanması ve hassas bir döngüden ibaret olması da çiftleri normal olarak endişelendirmektedir. Stres yapmadan doktorunuzun verdiği Puregon gibi hormon takviyeleri ya da diğer ilaçları dozlarını aşmadan kullanmanız tedavinin olumlu sonuç vermesini sağlar. 

Puregon Nasıl Uygulanır? 

Puregon içeriği itibariyle erkeklerde sperm üretimini destekler. Enjeksiyon olarak uygulanır. Bunun yanı sıra kısırlık tedavisi için de doktorunuz Puregon almanızı önerebilir. Kadınlarda ise ovülasyonun yani yumurtlamanın gerçekleşmemesi ve klomifensitrat tedavisine cevap alınamadığı durumlarda ovülasyon sağlanması için kullanılmaktadır. Doktorunuz durumunuzu tespit ederek Puregon verebilir veya vermeyebilir. Kendi kararınızla Puregon kullanmanız sonucu ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz doktorunuz tavsiye etmeden hiçbir ilacı böyle ciddi bir tedavi esnasında kullanmamalısınız. Hormon eksikliğinin erkeklerde tespiti ve bu eksikliğin giderilip sperm üretimini artırmak amacıyla Puregon reçete edilen hormon takviyelerinden yalnızca biridir. 

Üremeyi artırmak ve çiftler için doğru zamanda yumurta ve spermin döllenmesini sağlamak hekiminizin takibiyle gerçekleşecektir. Tüp bebek tedavisinde kullanmanızı önerilen ilaçların sağlığınız açısından sizi olumsuz etkiliyorsa yahut yan etkilerinden birini veya birkaçını görüyorsanız muhakkak doktorunuza uygun şekilde danışmalısınız. Daha önce denemiş olduğunuz tedaviler, kullandığınız ilaçlar veya belli bir hastalığınız varsa bunu muhakkak doktorunuzla paylaşmalısınız. Hekiminizin önereceği ilaçlar önceki deneyimlerinize ve sağlık probleminize göre değişkenlik gösterebilir. 


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler