info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Sorunlar

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Sorunlar
Kısırlık, toplumların tümünde önemli bir problem olarak algılanmakta ve üreme çağındaki çiftlerin yaklaşık olarak %10 ile %15'ini etkilemektedir. Son yıllarda kısırlık tedavisi gören çiftlerin sayısı; tedavi için yeni ve başarılı tekniklerin geliştirilmesi, mevcut hizmetlerin farkındalığının yükselmesi gibi etkenler nedeniyle önemli ölçüde artmıştır. Doğurganlık tedavisinde bu artan katılım, aynı zamanda tüp bebek tedavisinde psikolojik sorunlar hakkında çalışılmaların yürütülmesine olan ihtiyacı da gözler önüne sermiştir. Yapılan bir araştırmada kadınların yarısı, erkeklerin ise %15'i, kısırlık tanılarının hayatlarının en üzücü deneyimi olduğunu söylemişlerdir.

Tüp bebek psikoloji üzerinde nasıl etkilidir?

Ebeveynlik, hem erkekler hem de kadınlar için yetişkin yaşamındaki en önemli geçişlerden biridir. Kısırlık tanısı konulmuş kişiler kimlik kaybı duygusu yaşarlar ve kendilerini kusurlu, yetersiz hissederler. Stres, depresyon ve anksiyete, kısırlığın ortak sonuçları olarak tanımlanmaktadır. Kısırlık tedavisi için başvuran çiftlerde, psikolojik sorunların anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Bireyler; bu durumu ilk öğrendiklerinde şok, keder, depresyon, öfke, hayal kırıklığı, benlik saygısının yitirilmesi gibi birçok duygu karmaşası yaşamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde depresyon tetiklenir mi?

Tüp bebek tedavisi esnasında gerçekleşen birçok eylem, psikolojik sorunları da beraberinde getirebilir.
  • İlaçların yan etkileri:

İnfertiliteyi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve hormonlar, çeşitli psikolojik yan etkilere neden olabilir. Örneğin; ovulasyonu ve sperm üretimini artırdığı için reçete edilen sentetik östrojen klomifen sitrat (Clomid, Serophene); anksiyeteye, uykuda kesintilere, ruh hali değişimlerine ve kadınlarda sinirliliğe neden olabilir. Diğer infertilite ilaçları ise depresyona, sinirliliğe ve düşünme sorunlarına neden olabilir. Hastalar ve hekimler, hangi reaksiyonların psikolojik olduğunu ve ilaçların neye sebebiyet verdiğini anlamakta çoğu zaman güçlük çekebilir.
  • Maddi koşullar:

Tüp bebek tedavisi, maliyetli bir prosedürdür. Bu nedenle, sigorta kapsamı dahilinde olmayan ya da tedavi için ödeme yapamayacak durumda olan hastaların kendini çaresiz ve umutsuz hissedebilir.
  • Başarısızlık:

Tedavinin sekteye uğraması veya sonucunun başarısız olması, üzüntü ve stres döngüsünü tetikleyebilir. Özellikle anne ve baba olmayı çok isteyen, maddi koşulları tekrar denemeye elverişli olmayan, yaş faktörü yüksek olan çiftler için bu süreç daha şiddetli olabilir. tüp bebek tedavisinde psikolojik sorunlar nasıl çözümlenir

Tüp bebek tedavisinde psikolojik sorunlar nasıl çözümlenebilir?

Birçok hasta, sıkıntılarıyla kendi kendilerine başa çıkmanın bir yolunu bulur ya da arkadaşlarından, ailelerinden, aynı durumu tecrübe eden kişilerden destek ister. Fakat bazı hastaların profesyonel bir yardıma da ihtiyacı olabilir.
  • Psikolojik danışmanlık:

Kısa süreli danışmanlık için yapılan başvurular daha yaygındır. Özellikle baş etme stratejilerini geliştirmek ya da karar alma konusunda yardım sağlamak için rehberlik gerekli olabilmektedir. Ruh hali değişmeleri, uyku düzeninde ciddi problemler veya şiddetli ilişki sorunları olan hastalar için daha kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü bu belirtiler depresyonun işaretçisi olabilmektedir. İdeal olarak hastalar, psikolojik danışmanlık hizmetine tüp bebek tedavisine başlamadan önce başlamalıdır. Çünkü bazı araştırmalar depresyon, anksiyete ve stres gibi psikolojik faktörlerini kontrol altına almanın gebeliği de kolaylaştıracağını göstermiştir.
  • Psikoterapi:

Psikoterapinin; özellikle ilişkileri geliştirmeye veya başkalarıyla çatışmaları çözmeye odaklanan bilişsel davranışçı terapinin, hafif ila orta derecedeki psikolojik bozukluklarda rahatlama sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
  • Rahatlama teknikleri:

Tüp bebek veya kısırlık tedavisinde stresi yönetmenin oldukça önemli olduğu düşünüldüğünde, uzmanlar çeşitli rahatlama tekniklerini önermektedir. Örneğin; farkındalık meditasyonu, derin nefes alma ve yoga gibi eylemler stres yönetimini teşvik eder.
  • İlaçlar:

Tüp bebek tedavisinde psikolojik sorunlar nedeniyle antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçlarını kullanmak, semptomlar orta ve şiddetli olduğunda faydalıdır. Bununla birlikte, gelişmekte olan fetüse yönelik riskleri değerlendirmek için psikiyatrik ilaçların dikkatli kullanılmasında fayda vardır. Ayrıca bazı kısırlık ilaçları, psikiyatrik ilaçlarla olumsuz olarak etkileşime girebilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler