info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Hazırlık

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Hazırlık

Tüp bebek tedavi yöntemleri sadece uygulanan yöntemlerle sınırlandırılan ve başarı sağlayan bir yöntem değildir. Tüp bebek tedavi yöntemleri başarıyı sağlayacak birçok faktörün bir arada bulunmasıyla yürütülen bir ekip işidir. Anne ve baba adaylarına bu süreçte büyük görevler düşmektedir. Ancak psikolojik olarak güçlü bir duruş sergilendiğinde bu yorucu ve zorlayıcı süreçten başarıyla çıkılabilmektedir.

Başarıyı tanımlayacak olursak; uygun tedavi yöntemleri doğrultusunda gebeliğin oluşması ve gelişimini sürdürebilmesi için gerekli ortamların sağlanması, anne ve baba adaylarının doğru iletişimi kurarak birbirlerine destek olması, başarıya engel olabilecek zararlı alışkanlıkların bulunmaması gibi birçok faktörün sağlanması, başarı adı altında toplanabilecek en doğru adımlardır. Bu yüzden tüp bebek tedavileri sadece bir kişiye odaklı olarak yürütülemeyen tedavilerden oluşmaktadır.

Özellikle çiftlerin son umut olarak başvurduğu bu tedavilerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı güçlü olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Yaşanan iletişim bozuklukları anne adayını olumsuz etkileyerek, hem kendi sağlığını hem de oluşabilecek bebeğinin sağlığını riske atmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinde bazı hormon ilaçlarına gereksinim duyulmaktadır. Bu ilaçlar anne adayını psikolojik açıdan zayıflatabilmektedir. Beden ve zihin arasında oldukça güçlü bir iletişim ağı bulunmaktadır. Bu kadar güçlü olduğu düşünüldüğünde, bu tedavinin gerektirdiği tıbbi işlemlerin kişilerde bazı olumsuz psikolojik etkilere neden olması ve pozitif ya da negatif duygu durum içinde olmanın tedaviye olumlu ya da olumsuz yansımaları olacaktır. Bu nedenle uzman bir doktordan profesyonel desteğin alınması gerekmektedir.

Anne ve baba adayının tedavi sürecinde yaşadığı duygular

Anne ve baba adayları özellikle ilk yapılan tüp bebek tedavisinde yoğun bir strese maruz kalırlar. Çocuk sahibi olabilecekleri umuduyla başvurdukları bu yöntemin başarılı olabilme konusundaki tereddütlerin yaşanması, yoğun duyguların yaşanmasına neden olur.

Bu süreç onlar için, büyük çaba harcamaları gereken, disiplin isteyen, ama tüm bunlara rağmen sonucu belirsiz olan bir süreçtir. Tedavi sonucunda bunun nasıl sonuçlanacağını bilememek, çiftlerde büyük oranda duygusal çalkantılara neden olur. Çocuk sahibi olmayı hayal ettiklerinden, büyük mutluluk ve heyecan içinde olduklarından, sonuçta bunun gerçekleşmeyeceği düşüncesi çiftlerde derin bir çaresizliğe ve suçluluk duygusuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden manevi olarak her şeye karşı hazırlıklı olmanız, tedavinin başarılı veya başarısız sonuçlanmasına karşı daha güçlü durmanızı sağlayacaktır.

Başarısız tüp bebek sonrasında nasıl bir yaklaşımın izlenmesi gerekir?

Tüp bebek tedavisinin başarısız olarak sonuçlanması, bu sürecin diğer bir boyutunu oluşturmaktadır. Bu durumla karşılaşan anne adayları hayal kırıklığıyla beraber duygusal bir kaosun içine düşmektedir.

Bu tedavide negatif sonuçların birkaç defa tekrar etmesi halinde, çiftlerde kayıp duygusu defalarca yaşanmakta, kayıpla birlikte travma ve yas dönemi, kısır olduklarını yeniden anımsama, tüm bunlarla birlikte yetersizlik duygusuyla karşılaşmak zorunda kalmaktadır. Bunlar ayrıca kişide özgüveni zedeleyen önemli etkenlerdir. Oysaki tüp bebek tedavi yöntemlerinde çocuk sahibi olmaya engel olan problemlere göre başarı oranı belirlenir. Eğer bu problemler ciddi bir sorun teşkil etmediği sürece diğer denemelerde başarı sağlanacaktır. Bu yüzden çiftler duygusal boşluğa düşmeden önce hala başarı şanslarının olduğunu bilmeleri gerekir. Bir an önce bu aşamadan sıyrılıp, yeni bir tedaviye başlayabilmek için kendilerini toparlamaları, sonraki tedavinin başarı açısından önemli olmaktadır. Daha sağlıklı ve daha güvenli adımlarla ikinci tedavi denemelerine vakit kaybetmeden başlamanız gerekir. Başarısızlıktan doğan duygusal sarsıntının sizi yıpratmasına izin vermeyin. İkinci tedavi uygulaması yine bir başarısızlıkla sonuçlanabileceğini kabul etmeli ve engel olan problemlere karşı sunulan alternatif yöntemleri değerlendirmeye başlamalısınız.

Tüp bebek tedavisinde ne zaman psikolojik desteğin alınması gerekir?

Tüp bebek tedavisinde infertilite yani kısırlık konusunda bir uzmandan destek alınması, kişilerde görülen belirtiler ve stresle başa çıkma becerilerini ve kişisel kaynaklarını arttıracakları, tedavinin başında ya da sonrasında başvuracakları bireysel psiko terapötik süreç olabilir. Bunların yanı sıra çiftlerin tedaviyle ilgili sorular soracakları, bu dönemde alacakları kararlarda yararlanacakları psiko eğitimsel destek niteliğinde bir psikolojik destekte sağlanabilir.

Çiftlerin genellikle kısırlık sorunlarında kendilerine ve eşlerine karşı yargılayıcı bir tutum sergilemektedir. Bu davranışlar çocuk sahibi olamamaktan kaynaklı öfke kontrolünün sağlanamadığı zamanlarda görülür. Bu öfkenin altında yatan korku ve endişe faktörleri çiftlerin evliliklerine zarar vermektedir. Bu yüzden çiftlerin yaşadığı başarısızlıktan dolayı kaybettiği duygu kontrollerinin tekrar sağlanması için psikolojik destek alınması çok önemlidir.

Kısırlık yüzünden ilişkileri zedelenmiş olan çiftlerde, çift terapisinin çok büyük faydaları olabilir. Çiftler evliliklerini tekrar gözden geçirmekte, ilişkilerinin dinamiklerini keşfetmekte ve anlama olanağı elde etmektedir. Sonucu başarısız olan tedavilerde, çiftlerin çocuk sahibi olmaya yüklediği anlamın sorgulanması, çocuğun evlilik için tek çıkış olmadığının görülmesi ve çiftlerin odağının başka bir noktaya taşınması açısından önem taşımaktadır. Eşler grup terapisin de yalnız olmadıklarını, kendileri gibi bu sorunu yaşayan çiftlerin olduğunu görmekte, bu süreçle ilgili deneyimlerini paylaşmakta, bunun yanında başkalarının deneyimlerini öğrenmektedir. Tüp bebek tedavisinde cinsel yaşamları olumsuz etkilenmiş olan çiftler, cinsel terapi desteği alırsa ilişkileri açısından yararı olduğu gibi ikinci denemelerinde de teşvik edilmiş olacaklardır.

Çiftlerdeki psikolojik desteğin faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalarda tüp bebek tedavisi sırasında psikolojik destek almış olan çiftlerle, tedavi sırasında psikolojik destek almamış olan çiftlerin karşılaştırılması, oldukça faydalı sonuçlara ulaşılmasını sağlamıştır. Bu araştırmalar tüp bebek tedavisi sırasında alınan psikolojik desteğin çok olumlu sonuçlara neden olduğunu belirlemiştir. Kısaca bu belirtiler;

  • Tedavi sırasında verilen psikolojik desteğin tedaviyi olumlu etkilemesiyle, kadının gebe kalma oranında artış meydana getirmiştir.
  • Tedavi sonucunda elde edilen gebeliklerde canlı doğum oranların artış göstermiştir
  • Çiftlerin kendi arasındaki çatışmaların azalma göstermesi
  • Tedavi sırasında çiftlerdeki depresyon ve öfkenin azalması
  • Tedavi sırasında oluşan stresin büyük oranda yok edilmesi

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler