+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tup Bebek Tedavisinde Protein ve Önemi

Tup Bebek Tedavisinde Protein ve Önemi

Tüp bebek tedavi yöntemlerinden istenilen başarı, birçok faktöre bağlı olarak gelişir. Kısacası başarıyı destekleyici bazı faktörlerin bir araya gelmesi ile istenilen sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Bu faktörlerin arasında ki beslenme, oldukça önemli bir yere sahiptir. Çiftlerin özellikle anne adayının sağlıklı bir bebek için sağlıklı bir vücuda sahip olması gerektiğini bilmesi gerekir. Normal yollardan çocuk sahibi olamayan ve bu nedenle tüp bebek tedavisine yönelen hastaların, daha çok sağlığına dikkat etmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır.

Bu durumda anne adaylarının bünyesini güçlendirmesi, direncini arttıracak besinler tüketmesi gerekir. Tüp bebek tedavilerinde beslenme programı doktorlar tarafından bir çerçeveye sokulsa da, sizlerin de kişisel olarak özellikle dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Bunlardan bahsedecek olursak;

  • Tüp bebek tedavi yöntemine karar veriliği zaman ilk yapılması gereken şeylerden birisi sigara kullanılıyorsa direk olarak bırakması gerektiğidir. Bu durum sadece anne adayları için geçerli değil, baba adayları da uymak zorundadır.
  • Sağlıklı bir gebelik için uygun kiloda olmak gerekir. Aşırı kilo ya da aşırı zayıflık durumu başarı şansını olumsuz etkiler.
  • Protein, mineral ve omega 3 açısından zengin olan besinlere ağırlık verilmeli. Özellikle balık bunun için çok uygun bir besindir. Haftada minimum 3 gün balık tüketmeniz tedaviniz ve sizin için fayda sağlayacaktır.
  • Tüp bebek tedavi öncesi ve sonrası bol bol su tüketmeniz gerekir.
  • Kuru baklagilleri de tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Suni tatlandırıcılardan, aşırı çay ve kahve tüketiminden olabildiğince uzak durmalısınız. Bu durum bebeğinizin oluşumunu gerçekleştirmesini engeller. Hatta olası düşük ihtimalini artırır.
  • İçerisinde, vitamin ( E,A,C,D), kalsiyum, demir, çinko, folik asit bulunduran besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Gebelik öncesi tedavilerde anne adayının folik asit alması, folik asitten zengin besinlerle beslenmesi şarttır. Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde yoğun olarak bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin miktarı da önemlidir. Yararlı olmasının yanı sıra, aşırı tüketimi zarara yol açabilir.

Karbonhidrat ve olumsuz etkileri

Uzmanların her zaman ve her durumda da ısrarla savunduğu düşünce, karbonhidratın azaltılması protein ağırlıklı beslenmenin arttırılması yönündedir. Özellikle tüp bebek tedavilerinde bu durum daha kritik bir hal almaktadır. Yapılan çalışmalara göre karbonhidrat ağırlıklı beslenen anne adaylarının, tüp bebek başarısızlığının yaşanmasının daha muhtemel olduğunu savunmaktadırlar.

Karbonhidratın aşırı tüketimi sonucunda, fazla glikoz oluşumu meydana gelmektedir. Bu da tüp bebek tedavilerinde yumurta ve embriyolar için sağlıklı bir ortam değildir. Bu yüzden anne adayları hamilelikten birkaç ay öncesinde karbonhidrat tüketimini azaltmaları gerekir. Hamileliğin oluşumu ve hamileliğin süreci için olumsuz bir etken olan karbonhidrat tüketiminden muhakkak uzak durmanız şart diyebiliriz.

Vitamin- Mineral

Potasyum açısından oldukça zengin olan fındık badem, balık ile C vitamini içeren meyveler, tedavi için başarı şansını oldukça yükseltmektedirler. C vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmek vücudun direncinin artmasında önemli rol oynamaktadır. Bunun dışında C vitamini açısından zengin besinler ise, seks hormonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına yarım eder. Bu sebeple c vitamininden zengin besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Kivi, portakal, limon, yeşilbiber, greyfurt C vitamini açısından oldukça yükseklerdir. B vitaminleri, demir ve çinkodan da oldukça zengin olan kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kurubaklagil ve yumurta, tüp bebek tedavisi süresince özellikle tüketilmelidir. Bezelye, brokoli, havuç vitamin ve mineral açısından zengin oldukları için tüketilmeye dikkat edilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde proteinin önemi

Tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce, daha çok protein ağırlıklı beslenmelerini tavsiye edilmektedir. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar anne adayının transfer öncesinde ve sonrasında beslenme alışkanlıklarının transfer başarısı üzerinde oldukça etkili olduğunu belirtmişlerdir. Protein ağırlıklı beslenen anne adaylarının hem hamilelik süreci, hem de doğumu oldukça kolay gerçekleşmektedir. Bunun yanında anne adayının doğum sonrası iyileşme süreci de daha kısa sürmektedir. Ayrıca protein ile beslenen anne adayında gebelik dönemi, doğum ve doğum sonrası daha rahat geçmektedir.

Protein diyeti ve önemi

Özellikle zayıflama amaçlı değil beslenme amaçlı olan protein diyetinden bahsediyoruz. Bu diyetleri uzman diyetisyenlerden veya tüp bebek tedavi uzmanları tarafından hazırlanan programlara sadık kalarak uygulamanız önemlidir. Çünkü hamileliğin oluşması için öncelikle uygun ortamın sağlanması gerekir. Bebeğiniz gelişiminde önemli rol oynayan beslenme, bu sürecin kilit noktasıdır. Vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız bebeğiniz için o kadar iyi bir alan oluşturmuş olacaksınız. Bunun için ihtiyacınız olan tüm desteği sağlayacağınıza ve beslenmenize dikkat edeceğinize eminiz. Doktorunuzun hazırladığı diyet programına dikkat etmeniz bu yüzden çok önemli bir konudur.

Anne adayının günlük olarak ne kadar proteine ihtiyaçları varsa, buna 10 gram ilave protein desteği takviye edilir. Bu oran, tüketilmesi gereken et grubuna, hamilelik sürecinde gebelik 1- 2 porsiyon ilave yapılması demektir. Bu ilaveler, günlük 3- 4 köfte büyüklüğünde ete, tavuğa, yumurtaya ya da peynire tekabül etmektedir. Tüketilen günlük proteinin, %60- 70′i vücutta tam şekilde kullanılır olan protein kaynağından alınmalıdır. Bu kaynaklar hayvansal besinlerden temin edilebilir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler