info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Moral Faktörü

Tüp Bebek Tedavisinde Moral Faktörü

Tüp bebek tedavisi, son yıllarda tıp branşının en çok gelişme kaydeden alanıdır. Bunun dışında gelişen teknolojik imkanlar da tüp bebek tedavisine dahil edilince, başarı oranları oldukça arttırılmıştır. Anne adayından ve baba adayından kaynaklanan sorunların birçoğu bu gelişmeler sayesinde çözülebilmekte, eskiden çözülmesi söz konusu olmayan sorunlar bile bebek sahibi olmaya engel olmamaktadır. Ancak tüp bebek tedavisinde gelişmeler ne kadar ilerlemiş olursa olsun, bebek sahibi olmak, mucizevi bir olaydır. Hala daha açıklanamayan taraftları vardır. Moral ve stres faktörü de, tıbbi olarak müdahale edilemeyen bir etkendir. Bebek sahibi olmak, tüp bebek tedavisi ile her ne kadar formülize edilmiş gibi dursa da, kişinin düşünceleri, morali, ne kadar strese girdiği ve neye inandığı başarıyı inanılmaz derecelerde etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilme şansı için hiçbir merkez yüzde yüzlük bir başarı oranı veremez. Ancak tüp bebek tedavisinde başarı şansı %70'lere kadar artabilmektedir. Bu da oldukça ciddi bir rakamdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yüksek Moral Tıbbi Süreci Nasıl Etkiliyor?

Tüp bebek tedavisinde çeşitli aşamalar mevcuttur. Bu aşamaların her biri stres ve manevi fedakarlık yapmayı gerektirir. Tıbbi açıdan bir zorluğu olmayan bu aşamalar, çiftler için duygusal manada zor geçebilir.

Stres yapmak doğaldır ancak bunu kontrol edilebilir seviyelerde tutmak gerekir. Motivsyonun yüksek olması, çiftlerin birbirine olan desteğinin esirgenmemesi, moralin yüksek tutulması gerekir. Şayet ne kadar moralli olursanız, aşamalarda şansınız o kadar artar.  Ancak, her şeyin ölçülü olması gerekir.

Çiftlerin önünde iki seçenek vardır: ya başarısız olacaklar, ya da başarılı olacaklar. Başarısız olacaklarına kesin bir şekilde inanıp umutsuzluğa kapılmak ne kadar yanlışsa, kesinlikle başarılı olacaklarına dair kör bir inanış sergilemek de o kadar yanlıştır. Burada yapılması gereken, başarısız olma seçeneğini bilip, başarılı olacağına inanmaktır.

Başarısız olunsa dahi bir şeyin değişmeyeceğini, ve tedaviyi sürdüreceklerine inanmaları gerekir. Olumsuz bir sonuçta çiftler kendilerini harap etmemelidir. Bu şekilde bir üzüntü söz konusu olduğunda çiftin arası bile bozulabilir. Bunu engellemek için, birbirlerine destek olmamalılar ve suçu kimsede aramayıp çözüme odaklanmalılar.

Tüp bebek tedavileri birçok kez denenebilir yöntemlerdir. Şayet anne ve baba adayı mutlu olursa bu bebeğin tutunma şansını bile arttırır. Ancak çift sürekli birbirinde suç buluyor, her zaman sıkıntılı bir ruh hali içinde davranıyor ise, annenin bilinçaltı iyi ebeveynler olamayacaklarına dair inanış gelişebilir ve tedavinin başarısız olmasını tetikleyebilir. Bu sebeple başarısız olunsa dahi, vazgeçmemek gerekir.

Motivasyonu düşürmemek, umutlu olmak gerekir. Özellikle ikinci denemelerde şans daha fazladır. Çünkü rahim hazırdır, anne adayının psikolojisi hazırdır, tüp bebek için tecrübe vardır. Birinci denemedeki başarısızlık sebebi bulunmuştur ve tedavi edilecektir. Bu sebeple başarı şansı artar.

Tüp bebek tedavisinde stres faktörü nedir?

Stres, insan hayatındaki her olayı etkiler. Yalnızca tüp bebek değil, basit bir grip hastalığı dahi stres sebebiyle ağırlaşabilir, iyileşme dönemi uzayabilir. Bu sebeple de stresin tüp bebek tedavisini etkilemesi kaçınılmazdır .Tüp bebek tedavisinde elbette ki çiftlerin strese kapılmaları normaldir. Stressiz geçirilen hiçbir tedavi süreci yoktur.

Bu noktada stresin hayatınızı kontrol etmesini engellemek gerekir. Stresin sizi yenmesine izin vermeyin ve moralinizi yüksek tutmak için kendinizi telkin edin.

Ve en önemlisi, kısırlık için bakış açınızı değiştirin. Toplumumuz oldukça eski zamanlardan beri kültürümüzle alakalı olarak kısırlığı oldukça kötü bir kader olarak görmektedir. Ancak bu durum eskilerde kaldı. Modern toplumda kısırlık kader değildir.

Kısırlık herhangi bir hastalık gibi bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir.

Busebeple sizi etkileyebilecek görüşlere kulak asmayınız. Bu görüşler, yeterli bilgi düzeyine sahip olamamaktan kaynaklanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde sigara kullanımı ve etkisi

Tüp bebek tedavi yöntemleri çoğunlukla stresli dönemler olarak algılandığı için sigara kullanımına meyil artabilmektedir. Ancak unutulmaması gereken, sigaranın stresi gidermediği ve pek çok sorunu peşinden getirdiğidir. Özellikle kadın ve erkeklerin üreme yetilerini düşürür. Sigara kullanan kişilerin tüp bebek tedavisinde başarılı olmaları oldukça düşük bir ihtimaldir. Gebelik sağlansa bile, çocukta çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Gebelik düşükle sonuçlanabilir.

Yapılan araştırmalar, çalışmalar sigaranın özellikle üreme yetisine yaptığı saldırıyı kanıtlanmıştır.  Sigara yumurtalıklara ciddi zararlar verir. Sigara erken menopoz riskini de peşinden getirir.

Gebe kalsanız dahi, bebeğinizde solunum problemleri, düşük kilo ve çeşitli sorunlar da beraberinde gelebilir.

Şayet stres faktörüyle baş edemiyorsanız, tedavinin başarıya ulaşması, ve aklı başında sağlıklı ve mutlu bireyler olarak ebeveynlik yapmanız açısından psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Bu konudaki sıkıntılarınızı ve merak ettiklerinizi uzmanlara sormaktan çekinmeyin. Tedaviniz ve hastalığınız hakkında ne kadar az bilirseniz, o kadar çok korkup stres yaparsınız. Yazan ve söylenen her şeye de inanmanız oldukça mümkün olur. Bu sebeple tüp bebek tedavisine aktif bir katılım sergileyip, konu hakkında olabildiğince araştırma yapınız.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler