info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilen 21 Soru

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilen 21 Soru

1.Tüp bebek tedavisi kaç kere denenebilir?

Tüp bebek tedavisinin sınırlandırılmış bir deneme sayısı yoktur. Bu tamamen çiftin psikolojik ve ekonomik durumuna bağlıdır. Ancak 3 tedavi de uygun koşullarda uygulanmış ise, 3 deneme başarı şansı etkin bir şekilde artmaz.  Deneme sayısı arttıkça başarı için beklenti düşecektir. Ancak bu durum da gebe kalama sorunları ile ilgilidir. Kimi zaman nedeni açıklanamayan kısırlık sorunlarda çiftler 7. denemede dahi başarı elde edebilmektedir.

2.Kadının yaşı gebelik şansını nasıl etkiler?

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler beslenme düzeninden, kullanılan ilaçlara kadar uzanan geniş yelpazede incelenir. Ancak bu faktörler arasında en önemlileri kadının yaşıdır.Kadının yaşı ilerledikçe gebe kalma şansı azalır. Bunun sebebi yaşın ilerlemesi ile, yumurtalık rezervlerinin ve kalitenin azalmasıdır. Bu sebeple 42 yaşından sonra özellikle gebelik şansı azalmaktadır.

3.Transfer edilen embriyo sayısının gebelik ile ilişkisi nedir?

Tüm  yaş grupları ele alındığında bir embriyo ile gebelik şansı %30 oranlarındadır. Tek embriyo transferi ardından geriye kullanılabilecek birçok embriyo kalır. Bu embriyolar ileride kullanılmak üzere dondurulabilir. Özellikle de şiddetli erkek kısırlıklarında her tedavide yeniden sperm elde etme yöntemlerine başvurmak yerine dondurulmuş olan embriyoların kullanılması başarı şansını arttıracaktır.

4. Tüp bebekte düşük riski daha mı fazladır?

Evet, tüp bebek gebeliklerinde düşük riski daha fazladır. Ancak bunun tüp bebek tedavisi ile ilgisi yoktur. Kısır olma sorunları yani gebe kalamamaya sebep olan faktörler, düşük riskini arttırabilir. Bunun tedavi yöntemleri ve kullanılan ilaçlar ile ilgisi yoktur.

5.Tüp bebek gebeliklerinde vajinal kanamalar normal midir?

Gebeliğin sağlanma yöntemi ister doğal yollarla, ister de tüp bebek yöntemi ile olsun, gebeliklerde kanama ve veya lekelenme normal olarak kabul edilmez. Zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir. Ancak tüp bebek gebeliklerinin başında lekelenme ya da kanama oldukça sık rastlanan bir durumdur. Ancak buna rağmen gene de mutlaka doktora başvurmak gerekir.

6.Tüp bebek öncesinde uygulanması gereken bir beslenme düzeni var mıdır?

Doğurganlık yetisini doğrudan etkileyen herhangi bir sebze ya da meyve yoktur. Ancak besinler vücudu ve dolayısıyla üreme organlarını etkiler. Tedavide, vücudun dirençli ve bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bu sebeple beslenme düzeninin de başarıya etkisi vardır. Aşırı yağlı besinlerden uzak durmak ve sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Bu sebeple de uzmanlar Akdeniz tipi beslenme düzenine ağırlık vermenin faydalı olduğu konusunda hem fikirdir.

7.Kiloluyum, tedavim olumsuz etkilenir mi?

Fazla kilolu olmak, tüp bebek tedavisinde başarı şansını olumsuz etkiler. Aynı şekilde aşırı zayıf olmak da tedaviyi olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Bu sebeple tedavi öncesi kişi uygun kiloda olmalıdır. Fazla kilolu olmak, tedavi için daha yüksek dozlarda ilaç kullanmak anlamına gelir. Aynı zamanda düşük riski de fazla kilolu kadınlarda daha fazladır. Bu sebeple ideal kiloda olmak, tedavi için başarı şansını arttıracaktır.

8.Embriyo transferi sonrası cinsle ilişkide bulunmak sakıncalı mıdır?

Embriyo transferi sonrası cinsel ilişkide bulunmak sakıncalı değildir. Embriyonun tutunması cinsel ilişki ile engellenmez. Ancak kullanılan ilaçlar ve yumurtalıkların büyük olması cinsel ilişkide ya da sonrasında kanama ya da lekelenmelere yol açabilir. Bu sebeple anne adayı rahatsızlık duyabilir.

9.Tüp bebek, çocuk sahibi olmak için tek yol mudur?

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmak için tek seçenek değildir. Kimi zaman yalnızca yumurtlama takibi yapmak ve akabinde düzenli cinsel ilişki kurulması yeterli olacaktır. Ancak bu durum da gebe kalamama sebepleri ile ilişkilidir. Bu sebeple çifte doğru teşhislerin konulması ve uygun tedavi yönteminin bulunması gerekir. Uygulanacak olan tedavi yöntemine doğru bir şekilde karar verildiği taktirde, tüp bebek uygulamasına gerek kalmayabilir. Ya da cerrahi müdahaleler ile sorun ortadan kaldırılabilir ve gebelik sağlanabilir.

10.Aşılama nedir?

Aşılama yönteminde erkekten semen örneği alınır. Bu semen, özel uygulamalardan geçirilir, spermlerin hareket, canlılık ve şekil faktörleri incelenir. Canlılığı ve hareketliliği en fazla olan, en kaliteli spermler seçilir. Bu spermler anne adayınınr ahmine bir kateter aracılığı ile bırakılır. Genellikle yumurta uyarılma işlemi yapılan ve normal fizyoloji taklit edilerek tek yumurta gelişimi olan hastalar için uygulanan bir yöntemdir.

11.Aşılamada başarı oranları kaçtır?

Başarı oranları esasında, çiftlerin  adayların özelliği ve uygulanan ilaç tedavisine göre değişir. Ancak genelde % 15-20 arasında olur.

12.Aşılamadan önce yapılması gereken muayeneler nelerdir?

Aşılama uygulanacak olan çiftler, eş zamanlı olarak araştırılırlar. Kadına jinekoljik muayene yapılırken, erkeğe ürolojik muayene ve semen analizi yapılır. Bunun ardından anne adayından tüplerin ve rahimin durumunu gösteren rahim filmi istenir. Adetin ikinci ya da üçüncü günü ise hormonal testler yaptırılır.

13.Tüp bebek ile mikroenjeksiyon arasındaki fark nedir?

Klasik tüp bebek; anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm örneğinin laboratuvarda birleştirilmesidir. Sperm, yumurtayı bu ortamda kendi kendine döller. Ancak mikroenjeksiyon yönteminde, spermler, yumurtanın içine direkt olarak enjekte edilir. Yani spermin kendiliğinden yumurtayı döllemesi beklenmez. Aralarındaki fark yalnızcaa budur. Sonraki aşamalar, farklılık göstermez.

14.Tüp bebek için kimler başvurabilir?

Bir yıl süre ile, düzenli korunmasız cinsel ilişkide bulunan ancak gebelik sağlayamayan adaylar tüp bebek için uygun adaylardır. Ancak kadının yaşı 35 ve üzeri ise bu bekleme süre aynı şartarda 6 aydır. Genç ve yeni evli  adaylar için bir senelik korunmasız ilişki ardından %90 oranında hamilelik beklentisi vardır. Bir senelik korunmasız ilişkiye karşın hamilelik sağlanamadıysa yardımcı üreme yöntemlerinden destek almak gerekmektedir. Kadın yaşı otuz beşin üzerindeyse evlilik süresi gözetilmeksizin  tedavi planlamasına geç kalınmadan başlanmalıdır.

15.Tedavi ne kadar sürede tamamlanır?

Tedavi, çiftin genel sağlık durumuna, kısırlık sebebine, tercih edilen tedavi yöntemine bağlı olarak değişmektedir. Bunun dışında hastanın yaşı, kilosu, yumurtalık rezervleri, önceki tedavileri de ele alınarak bir tedavi programı hazırlanır. Bu sebeple net bir sayı vermek doğru değildir. Ancak genel anlamda 15 ila 40 gün arasında sürebiliyor, diyebiliriz.

16. Kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?

  • Gastrointestinal yan etkileri,
  • Şişkinlik,
  • Baş dönmesi.

Bu üç etki, ilaçların en sık görülen yan etkileridir. BU yan etkilerin dışında tedavi süresince yumurtalar büyüdüğü için kasık ağrıları görülebilir.

17.Yumurta toplama aşaması ne zamandır?

Ultrasonografi ile çeşitli kontoller yapılır. Minimum üç adet 17 mm ve üzerinde yumurta gelişimi tamamlanmış ise, yumurtalar toplanabilecek olgunluğa ulaşmıştır. Bu aşamada yumurta toplama işlemine geçilebilir.

18.Tüp bebek tedavisindekullanılan ilaçların gebeliğe etkisi var mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, bebek üzerinde herhangi bir hasara yol açmaz. Ancak çok yüksek dozlarda ilaç kullanımı, gebelik şansını olumsuz etkileyebilmektedir.

19.Tüp bebek yöntemi maliyetli midir?

Tüp bebek tedavisinin maliyetleri her merkezde değişmektedir. Aynı merkezde iki kişinin tedavisi farklı maliyetlere sebep oalbilmektedir. Bunun sebebi öncelikle, merkezlerin birbirinden farklı koşullara sahip olması, ikincisi ise her hastanın aynı hastalığa ve tedavi yöntemine göre tedavi edilmediğidi. Merkezler arasında olan bu fark; tedavi aşamasında  embriyo kalitesini arttırmak adına kullanılan malzemelere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

20. Tüp bebek yöntemiyle oluşturulan gebelik için özel bir takip yapılması gerekir mi?

Tüp bebek gebeliklerinde de, çoğul gebelikler de mutlaka takip edilir. Düşük riski olmaması ya da erken doğum riski olmaması adına, gebelik takip edilmesi oldukça yararlıdır. Çoğul gebelikler dışında, yani tekil gebeliklerle gebelik takibi, hastanede anne adayı yatak istirahindeyken yapılmaz. Kontroller ardından hasta evine gidebilir.

21. Laboratuvar ortamında sperm ve yumurtalar bir başka çiftin sperm ve yumurtalarıyla karıştırılabilir mi?

Çiftin güvenliği, tüm tüp bebek merkezleri için en önemli kavramların başında gelir. Her aşamada ve muayenede çiftin kimliği doğrulanır. Merkezler, bu konuda oldukça titizdir. Ailelerin bu konu hakkında endişelenmesine gerek yoktur.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler