info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Gelişmeler yalnızca tüp bebek alanında olmamaktadır. Tüp bebek tedavisi için kullanılan ilaçlarda değişime ayak uydurup, geliştirilmekte ve yenilenmektedir. Günümüzde kısırlık tedavisi için birçok etkin ve güvenilir ilaç geliştirilmiştir. Bu ilaçların esas hedefi yumurtalarda yeteri sayıda ve boyutta folikül geliştirmektedir. Bu sayede hamilelik şansı arttırılmaktadır.   Özellikle yardımcı üreme tedavilerinde (IVF, ICSI) birden fazla follikül sağlanmaya çalışılır. Bu sayede başarının arttırılması sağlanır. Yumurtalıkların uyarılması adına, yumurta üretiminden görevli olan, FSH (follikül stimüle eden hormon) ve LH (luteinize eden hormon) ismi verilen hormonlar uygulanır.

Klomifen

Klomifen FSH salınımını arttıran bir ilaçtır. Kısırlık tedavi için oldukça eski zamanlardan beri kullanılmaya başlanan ilk ilaçlardandır. Tablet biçiminde satışı yapılmaktadır. Çoğunlukla adetin adetin 5 ve 9. günleri arasında uygulanır. Bu ilaç sayesinde yumurtalıklarda fazla sayıda folikül üretimi yapılabilmektedir.

Human Menapozal Gonadotropinler (HMG)

Menapoz dönemi ardından kadınların idrarından elde edilen bir ilaçtır. Elbette ki idrar, saflaştırılıp o şekilde üretilmektedir. İçerisinde FSH ve LH hormonlarını beraber barındırır. Klasik tüp bebek tedavisi ve ICSI için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla follikül elde edilmesi için kullanılır. Günlük şekilde uygulanır. Deri altında enjeksiyon şeklinde alınır.

Uriner FSH

Bu ilaç da menapoz ardından kadınların idrarından saflaştırılarak üretilir.  Yalnızca FSH hormonu barındırır. Klasik tüp bebek tedavisi ve ICSI için yumurtalıkların uyarılmasını ve birden fazla follikül elde edilmesine yardımcı olur. Günlük olarak kullanılır. Deri altından enjeksiyon ile alınır.

Rekombinant FSH

Rekombinant FSH preparatları tamamen saf olmaktadır. Genetik mühendislik aracılığı ile laboratuvar koşullarında üretimi yapılmaktadır. Esas hedef FSH yumurtalıklarının uyarılması ve birden fazla follikül gelişiminin sağlanmasıdır. Klasik tüp bebek ve ICSI için birden fazla yumurta sağlamak için uygulanır. Bu ilaç da deri altı enjeksiyon ile uygulanır.

Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa)

Hipofiz bezinden FSH ve LH hormonu salgılanması için yardımcı olan ve beyinde bulunan hipotalamus denilen merkezden salınımı yapılan Gonadotropin serbestleştirici hormonun sentetik biçimde üretilen şeklidir. Kullanım çeşitleri arasında, iğne ya da burundan sprey olarak seçenekler mevcuttur.

LH’nın (Luteinize edici hormon) olması gerekenden erken yükselmesi, yardımcı üreme yöntemleri ile tedavideki en mühim problemlerden biri olmaktadır. Bu durum folliküllerin düşünülen zamandan önce çatlaması, sayı ve kalite olarak yeterli yumurta oluşma olasılığının azalmasına sebep olabilmektedir.  GnRH analoglarının kullanımı, yumurtalıkların hormonal olarak uyarımı aşamasında, vücudun salgıladığı LH hormonunun bu erken yükselişini engeller. Bu sayede sayı ve kalite bakımından düşük yumurtaların oluşturulma riskini oldukça düşürür.

GnRH Antagonistleri

İşlevsel olarak GnRH analogları ile aynı etkiye sahiptir. Ancak etki gösterme ve kullanım süresi daha kısa olmaktadır. Bu sayede çiftlerin kliniklere gelme süresi azalır. Bir yandan da tedavinin maliyetini azaltmaktadır. Enjeksiyon sayısı da daha düşük olduğu için oldukça avantajlıdır. Günlük olarak 0.25 mg’lık Formu stimulasyonun 6. günü başlanır. Yumurta gelişimine dek sürer.

Human Koryonik Gonadotropini (Çatlatma iğnesi)

Yumurta toplanmasından yaklaşık olarak 35-36 saat önce enjekte edilir ve bu enjeksiyondan tahmini 36-38 saat sonra follikül çatlaması meydana gelerek yumurtalar salınır. Bu hormonun etkisi büyümüş folliküller içindeki yumurtaları olgunlaştırarak döllenmeye hazırlamak ve progesteron salgılanmasını başlatmaktır. Doğal bir hormon olan LH’a benzeyen bu ilaçlar, kadında yumurtanın çatlamasına sebep olur. HCG enjeksiyonunun zamanlaması çok önemli olduğundan mutlaka belirtilen zamanda uygulanmalıdır.

Progesteron

Rahim içini kapsayan ve döllenen yumurtanın yerleştiği endometrium yapısının sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için progesteron hormonu oldukça gereklidir. Şayet bu hormonun salınımı yeterli olmaz ise, embriyonun endometriuma sağlıklı olarak yerleşmesi söz konusu olmaz. Bundan dolayı da klasik tüp bebek ve ICSI uygulamalarında endometriuma yardım etmek adına bu hormon dışarıdan takviye edilmektedir. Luteal faz desteği denilen tedavi, vajinal fitil ya da jel olarak kullanılmaktadır.

Letrazol

Yumurta gelişimi daha zor olan hastalar için kullanılır. Bu ilaca adetin 2. ya da 4. günü başlanır. Günlük olarak 2 tablet olmak üzere toplamda 5 gün uygulanır. Yumurta gelişimi olmaz ise, peş peşe 3-4 adet dönemi uygulanabilir.

Diğer ilaçlar

Tetra 500 Kapsül: Kadın üreme sisteminde mevcut olabilecek enfeksiyonların hamilelik sağlanmasına engel teşkil etmemesi için koruyucu olarak kullanılan bir ilaçtır. Anti biyotiktir. Yumurta toplandığı gün uygulanmaya başlanır. 4 gün kullanılır.

Prednol 16 mg Tablet: Hamilelik oluşumu döneminde meydana gelebilecek bağışıklık sistemince red reaksiyonunu önlemek adına uygulanan ilacın kullanımına yumurta toplandığı gün başlanmaktadır. Bu ilaç da 4 gün kullanılır. Genellikle uyumadan önce tek doz şeklinde alınır.

Folikasit (Folbiol veya Centrum): Bebeklerin dünyaya sakat olarak gelmesini önlemek amacı ile, tedavinin başladığı günden itibaren bu ilaçlar kullanılmaya başlanır.

Parlodel SRO Kapsül: Prolaktin hormonu yüksek olan kişilerce kullanılır. Genellikle akşam, tok karnına alınır.

Luveris Ampul: LH hormonu olan bir ilaçtır. Çeşitli kişilerde kullanılır. Dozu ve ne kadar süreyle kullanılacağı doktor tarafından bildirilecektir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler