+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormonların Yan Etkileri Olur Mu?

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormonların Yan Etkileri Olur Mu?

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormonların Yan Etkileri Olur Mu?

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayanlar için en etkili çözüm olan tüp bebek tedavisi boyunca çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaç kullanımının temel amacı istenilen kalitede ve sayıda embriyo elde etmektir. Kullanılacak olan bu ilaçlar anne adayının yaşına, yumurtalık rezervine, hormon seviyesine göre kişiye özel olarak belirlenir.

İlaç kararı verildikten sonra bunların kullanımına anne adayının adetinden sonraki ikinci ya da üçüncü gün başlanır. O günde yapılan muayenenin ardından başlanan ilaçların mutlaka düzenli ve doktor tarafından önerilen şekilde kullanılması gerekir. Bilindiği üzere her ilacın farklı oranlarda da olsa yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonların yan etkileri olur mu sorusunun yanıtı çiftler tarafından merak edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlar ve diğer ilaçlar yumurtalıkların geliştirilmesi amacıyla kullanılır. Genelde bu ilaçların kanser ve erken menopoz durumlarına yol açtığı düşünülür. Ancak kanser ya da erken menopoz durumu ile ilgili yapılan araştırmalar bu sorunlarla tüp bebek ilaçları arasında ilişki olmadığını ifade eder.

Çoğunlukla bu ilaçların enfeksiyon, kanama, karın organlarında yaralanma, ikiz, üçüz ya da dördüz gebelikler, over torsiyonu, ovaryan hiperstimulasyon sendromu gibi yan etkileri olmaktadır. Bunların görülme şekli, seviyesi ve tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin şiddetli seviyede ohss görülme olasılığı yüzde üç olarak ifade edilir. Genellikle bu sorun en hafif şekilde ve beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesiyle birlikte tedavi edilir. Over torsiyonu ise diğer etkilere kıyasla en nadir olarak görülen yan etkilerden biridir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormon İlaçları

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçları tedavinin başarıya ulaşması üzerinde etkilidir. Bu ilaçların ne seviyede alınacağı yapılan hormon testleri ile birlikte uzman tarafından belirlenir. Yan etki olarak bakıldığında ise hormon ilaçlarının kansere yol açabileceği düşünülür. Ancak hormon ilaçlarının kanser riskini artıracağı yönünde bir açıklama söz konusu değildir. Bu tarz ilaçlar genellikle yumurtalıkların aşırı uyarılması yani hiperstimulasyon durumuna yol açabilme olasılığıyla bilinir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler