info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Yumurta Yeterlidir?

Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Yumurta Yeterlidir?

Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Yumurta Yeterlidir?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi dikkat ve özen isteyen aşamalardan biri olarak kabul edilir. Uygulamayı yapacak olan doktorun ve işlemin gerçekleşeceği tüp bebek merkezinin bu işlem için uygun olması gerekmektedir. Böylece elde edilecek başarı oranı biraz daha artacaktır. Yumurtaların toplanmasında önemli olan noktalar yumurta rezervleri ve kaliteli yumurta sayısı olarak ifade edilir.

Bu sayede bir tane kaliteli yumurta ile bile tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alınabilir. Elde edilecek yumurtanın kalitesi ne kadar fazla olursa embriyonun kalitesi de buna bağlı olarak artacaktır. Bunu sağlayabilmek adına tüp bebek tedavisinde doktorlar mümkün olduğunda fazla sayıda yumurta toplamaya çalışır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Sayısı Kaç Olmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde yumurta sayısı için net bir rakam vermek yerine mümkün olduğunca fazla sayıda yumurta elde edilmek istenir. Günümüzde yumurta dondurma işleminin gelişmiş düzeyde yapılabilmesi yumurta toplamayla ulaşılan kaliteli embriyoların dondurularak saklanabilmesine imkan tanır. Bu sayede ilk denemede başarılı olamayan tüp bebek tedavisi bu embriyolarla ikinci kez tekrar denenebilir.

Genel olarak bakıldığında yumurtalık rezervi fazla olan kadınlardan en fazla en beş tane yumurta toplanabilir. Bunlar arasından yumurtalar ayıklanarak geriye en kaliteli olanlar bırakılır. Daha sonra döllenme aşamasına geçilir ve elde edilen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilerek embriyonun rahme tutunması için bekleme sürecine geçilir.

Tüp Bebekte Yumurta Sayısının Önemi

Dünya çapında uygulanan tüp bebek tedavisi sürekli gelişme göstermektedir. Özellikle yumurta sayısı on beş civarında gösterilirken yapılan yeni çalışmalarla bu sayının artabileceği ifade edilir. Belirtilen sayının üzerine çıkılması canlı doğum şansını daha da artırmaktadır. Ancak fazla sayıda yumurta alınmasının yan etki meydana gelme olasılığını da artırdığına inanılır.

Bu nedenle tüp bebek tedavisi yaptırmadan önce bu alanda uzman olan kişi ve kliniği tercih etmek gerekir. Uygulanacak her bir aşama detaylı bilgi gerektirdiğinden bu tedavinin profesyonel kişiler tarafından uygulanmasında yarar vardır. İstenilen kalitede birkaç tane embriyo elde edilirse bunlar ilerleyen dönemlerde kullanılmak üzere dondurulmuş şekilde muhafaza edilmektedir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler