info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Gonal F Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Gonal F Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Gonal F Kullanımı 

Gonal F tüp bebek tedavisi uygulanan adaylarda kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç günümüzde 3 farklı ünite ‘’ 900, 450, 300 ‘’ şeklindedir. İlacı uygulamadan önce hijyene dikkat edilmesi önemli bir husustur. Her uygulama öncesi ellerin yıkanması ve uygulanacak alanın temizlenmesi gerekmektedir. Gonal F ilaç kutusunun içerisinde ilacın bulunduğu pen ve tek kullanımlık iğne uçları vardır. İşleme başlamadan önce penin kapağı açılarak tek kullanımlık iğne uçlarından bir tanesi çevrilir ve ucuna takılır. Peki, tüp bebek tedavisinde Gonal F kullanımı ne amaçlar içerir.

Tek kullanımlık iğnenin tamamen yerleştiğinden emin olmalısınız. Doktorunuzun önerdiği dozda uygulamayı yapmak için penin üzerinde görmüş olduğunuz rakamlara ayarlayın. Doz ayarlaması yaparken dikkat edin arkadaki buton kısmı geriye doğru hareket edecektir. Uygun doz ayarlandıktan sonra ise penin ucundaki iğnenin iki kılıfını da çıkartıp iğneyi kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz. 

Gonal F Nasıl Uygulanır? 

Gonal F ‘yi uygularken göbek deliğinizin 3-4 parmak sağ ya da solunu alkollü pamukla siliniz daha sonra diğer elinizle 90 derecelik bir açıyla batırıp ilacın tamamını uygulayınız. İlaç uygulandıktan sonra alkollü pamuğu yerleştirip iğneyi yavaşça geri çekiniz. Uygulama bitiminde doz ayarını teyit etmek için rakamın sıfırlandığını görmenizde fayda var. İşlem sonunda çıkardığınız kılıflardan tek kılıfı tekrar geri yerleştiriniz ve çıkartıp atınız. Penin kapağını geri takarak bir sonraki uygulama için hijyenik bir yere kaldırınız. 

Gonal F çoğunlukla gebe anne adayları arasında hormon iğnesi olarak bilinir. Gonal F’nin içeriğindeki hormon östrojen hormonudur ve anne adayları bu iğneyi kendilerine yapabilirler. İğne yapmadan önce bu işlemden çekinen ve tedirgin olan anne adaylarının işlemin acısız ve kolay olduğu hatırlatılmalıdır. Gonal F iğnesi yapan anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta iğnenin saati saatine yapılmasıdır. 

Gonal F ilaç prospektüsünde ise kadınlar için şu detaya yer verilmiştir. Yumurtlaması olmayan ve düzensiz adetleri olan veya hiç adet görmeyen kadınlar için kullanılan ilaçtır. Doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. İlacı nasıl kullanmanız gerektiğini hekiminiz anlatacaktır. Kas içine uygulanarak kullanılan Gonal F bazı kadınlarda yumurtalıkların uyarılması için reçete edilir. 


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler