info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma

Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma
tüp bebek tedavisinde geç tutunma Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla gebelik elde edemeyen ancak çocuk isteyen çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinin en başında gelir. En başarılı gebelik oranlarına sahip tüp bebek tedavi yöntemleri, günümüzde çok fazla çift tarafından tercih ediliyor.

Kısaca tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek tedavisinde anne adayından sağlam ve kaliteli yumurta alınır, baba adayından da yıkanıp arındırılan sperm hücreleri alınır. Her ikisi de  laboratuvar ortamında özel şartlarda ve kontrol altında döllenmeye bırakılır. Bu şekilde elde edilen sağlıklı ve kaliteli embriyolar seçilerek, anne adayının rahmine embriyo transfer işlemi ile yerleştirilir. Embriyo transferi sonrasında 10-12 gün beklenir ve kanda gebelik testi ile gebelik olup olmadığı incelenir. Test pozitif ise gebelik var demektir ancak doktor muayenesi ile gebelik kesesi görüntülenerek kesin karar verilir. Bazı durumlarda kanda gebelik testi pozitif çıksa da, gebelik kesesi gelişmez ve maalesef hamilelik de oluşmaz. Tüp bebek tedavisinde, embriyo transferi sonrasında gebelik yaklaşık olarak bir hafta sonra meydana gelmektedir.

Tüp bebek tedavisinde geç tutunma ne anlama gelir?

Normal şartlarda, üreme çağındaki bir kadının adet döngüsü her 26-28 günde bir olacak şekilde gerçekleşir. Kadının yumurtalıklarında sağlıklı yumurtlama gerçekleştiğinde, ancak döllenme olmadığında, yumurta vücuttan atılır, yani adet kanaması olur. Gebelik için beklenen süreçte de eğer kadında yumurtlama normalden daha geç bir dönemde meydana gelirse, doğal olarak yumurtalıktan üretilen yumurta döllendikten sonra da rahme geç tutunacaktır. Aynı durum tüp bebek tedavisi için de geçerli olacaktır. Sonuçta önemli olan yumurtanın durumudur.

Tüp bebek tedavisinde geç tutunma olursa, gebelik haftası yanlış hesaplanabilir mi?

Kadının normal adet döngüsü dış faktörler ya da bazı rahatsızlıklardan dolayı bozulabilir. Kadın normalden daha geç bir zamanda adet olabilir, hatta hiç adet olmayabilir. Bu nedenle yumurtlama ile bağlantılı olabilecek herşey için de zamanlamalar ileriye atılabilir. Hatta o ay adet bile görülmeyebilir. O zaman daha önce açıkladığımız gibi, embriyo tutunması da geç olabilir. Bu durum doğal yollarla hamile kalma ya da tüp bebek tedavisi ile hamile kalma arasında fark yaratmaz. Durum sadece 1 hafta kadar ileri atılır. Eğer gebelik için yapılan kanda gebelik testi pozitif çıkarsa, kadının en son gördüğü adet kanamasının ilk günü baz alınarak olası bir gebelik haftası hesaplanır. Bu şekilde geç yumurtalama meydana geldiğinde, kadının son gördüğü  adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanan gebelik haftası, doktorun ultrason muayenesinde gördüğü gebelik haftasından farklı çıkacaktır. Böyle bir durumda da gebelik haftasının yanlış hesaplanma konusu sadece 1 hafta kadar olacaktır. Bu da bir sorun teşkil etmez. Gelişim açısından da sorun yaratmaz. Önemli olan doktorun gözlemleridir.

Tüp bebek tedavisinde geç tutunma sonuçları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde geç tutunma, aslında sadece gebelik haftasının hesaplanmasında 1 hafta kadar bir gecikme yaratır. Bunun dışında rahme geç tutunan embriyonun sağlığı konusunda sorun çıkmaz. Anne adayı için de herhangi bir sağlık sorunu ya da gebelik riski olmaz. Her hamile gibi hamilelik devam edecektir. Kanda gebelik testi, yani Beta HCG pozitif ise, hamileliğin var olduğu kabul edilir. Daha sonra doktorun yapacağı ultrason muayenesinde gebelik kesesi de görüntülenebiliyorsa, artık hamilelik kesin olur. Bebeğin kalp atışı sesi ile de anne ve baba adayı rahat bir nefes alır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler