info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Gebe Kalma Şansını Belirleyen Faktörler

Tüp Bebek Tedavisinde Gebe Kalma Şansını Belirleyen Faktörler
Kısaca IVF olarak bilinen tüp bebek tedavisi, uygulandığı ilk tarih olan 1978 yılından beri tıp alanındaki en gözde yöntemlerden biri haline gelmiştir.  O günden günümüze dek, daha etkin ve güvenli bir prosedür haline gelmek için birçok yönden geliştirilmiştir. Dünya üzerinde milyonlarca bebek, tüp bebek tedavisi sonucunda dünyaya gelmiştir. Tüp bebek tedavisinin tercih edilmesindeki en büyük etken, gebe kalma şansının yüksek olmasıdır. Bununla birlikte gebelik oranı tüp bebek merkezlerine, hekimlerin uzmanlığına ve tüp bebek tedavisi görecek olan çiftin koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bir tüp bebek tedavisinin başarı oranını gösteren 3 temel unsur vardır. Bunlar; sperm ile yumurtanın döllenme oranı, embriyo transferi sonrası başarılı gebelik oranı, döngünün tamamlanmasından sonra canlı doğumun gerçekleşme oranı olarak bilinir. Tüp bebek tedavisinde çoklu tedavi aşamaları, kesin sekans ve zamanlamada gerçekleştirilmelidir. Hamilelik ve canlı doğum oranı, birbirine eşit değildir. Çeşitli faktörler, tedavinin her aşamasında ve sonrasında sürekliliği ve gidişatı etkileyebilir.

İlk denemede tüp bebek tutma oranı nedir?

Tüp bebek tedavisine başlayan bir çiftin, kaç döngü sonrasında başarılı bir sonuca ulaşacağını önceden tahmin etmek mümkün değildir. Bazı çiftler ilk denemede bebek sahibi olurken, bazıları ise birçok deneme sonrasında dahi istenilen sonuca ulaşamamaktadır. Başarıyı etkileyen faktörler, döngünün sonucuyla doğru orantılı olarak değişmektedir. Tüp bebek tedavisine başlayan tüm çiftlerin, dünyaya canlı bir bebek getirme ihtimalleri yaklaşık olarak %60 civarındadır. Bu ihtimalin kaçıncı döngü esnasında gerçekleşeceği bilinmese de; 35 yaşın altındaki genel sağlık durumu yerinde olan bir kadının ilk tüp bebek denemesindeki başarı oranı yaklaşık olarak %40’tır. Yaş faktörü ilerledikçe ve gebelik oluşumunun önünde ciddi problemler mevcutsa, bu oranda düşüş görülür. İkinci veya daha sonraki tüp bebek denemelerinde, ilk tedavide gerçekleşen aşamaları düzeltmek adına daha şanslı olunduğu söylenilebilir.

Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansını belirleyen faktörler nelerdir?

 • Kadının yaşı:

Tüp bebek tedavisindeki en önemli etkendir. Günümüzde evlilik yaşının ilerlemesi, kadının iş hayatındaki aktif yeri gibi birçok etkenler doğrultusunda; gebelik planları ertelenmektedir. Kadının yaşı ne kadar fazlaysa, canlı doğum gerçekleştirme şansı da o kadar azalacaktır. Kadınlar, belirli bir yumurta sayısı ile dünyaya gelmektedir. İleri yaşlarda bu yumurtaların birçoğu kaybedilecek ve kalan yumurta hücreleri de işlevini zamanla yitirecektir. Yumurta sayısı ve kalitesi az olan kadınların gebelik şansı bir hayli düşmektedir.
 • Erkeğin sperm kalitesi:

Sperm sayısı ve nitelik özellikleri düşük olan bir erkeğin, eşinin yumurta hücresini dölleyebilme şansı azdır. Sperm sayısı, doğuştan gelen bir hastalıktan veya sonradan oluşan problemlerden etkilenebilmektedir.
 • Embriyonun gelişimi:

Bazı durumlarda döllendirilen sperm ve yumurta hücreleri, gebeliği oluşturabilecek sağlıklı embriyolara dönüşememektedir. Yumurtanın ve spermin kalitesinin yanı sıra, bu durumu engelleyebilecek diğer faktörler de bulunmaktadır. Sağlıklı bir embriyonun, gebeliği meydana getirme olasılığı çok yüksektir.
 • Embriyonun rahime yerleşmesi:

Sağlıklı bir embriyo, sağlıklı bir rahime ulaştığında yerleşme gerçekleşir. Kadının yaşı, ikiden fazla embriyonun transfer edilmesi, embriyonun yeterli kalitede olmaması gibi faktörler; yerleşmeyi engelleyebilir.

Tüp bebekte başarı şansı nasıl artar?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak için tedavi esnasında ve öncesinde dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır.
 • Stres, endişe ve kaygı gibi duyguların yüksek olması; kısırlık dahil olmak üzere birçok problemi tetikleyebilir. Rahat ve sabırlı olunmalı, gerekirse uzman yardımı alınmalıdır.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek hem yumurta hem de sperm kalitesini yükseltecektir.
 • Zararlı alışkanlıklar kesinlikle bırakılmalı, kafein tüketimi minimuma indirilmelidir.
 • Sağlıklı kilo aralığında olunmalı, düzenli olarak hafif egzersiz yapılmalıdır.
 • Rahimde gebeliği etkileyebilecek herhangi bir fibroid, skar dokusu veya poliplerin varlığı kontrol edilmeli; varsa tedavi edilmelidir.
 • Yumurta sayısını ve niteliğini arttırmak için bazı ilaç takviyeleri düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Sperm analizi yapılarak, spermin nitelik ve nicelik özellikleri kontrol edilmelidir.

Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler