info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi ve Embriyo Seçimi

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi ve Embriyo Seçimi

Tüp bebek, doğal yollarda gebe kalmakta güçlük çeken çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilen tüp bebek tedavisinde, bu başarıyı sağlamak için birden fazla etken rol oynar. Kadın ya da erkek kaynaklı çeşitli sorunlara bağlı olarak tüp bebek tedavisi barışısız olabilir. Bu sorunlardan biri de embriyo kalitesinin kötü olmasıdır.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olması için gerekenler nelerdir?

Tüp bebek tedavisi, embriyo kalitesinin düşük olması yüzünden başarısız olabilir.

Fakat kaliteli embriyo transfer edilmesine rağmen tedavi gene de başarısız olabilir. Buradaki önemli nokta, embriyolar kalitesiz ise, başarılı olma ihtimalinin düşük olduğudur. Bu gibi durumlarda genetik tanı testlerine başvurulur.

Anne ve baba adaylarının bazılarında aynı zamanda kromozon bozukluğu ile karşılaşılabilir.

Kromozon bozukluğu olan anne ve baba adaylarında döllenme sağlanan yumurtalarda anormallikler tespit edilebilir. Fakat yumurtalık işlevleri iyi ise ve döllenme neticesinde sayıca fazla embriyolar elde edilirse genetik tanı yöntemleri sayesinde iyi kalitede olanlar ayırt edilebilir. Bu iyi kaliteli embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir ve gebelik şansı arttırılmış olur.

Genetik inceleme neticesinde herhangi bir problem tespit edilmeyen ancak embriyoların halen kalitesnin yeterli olmaması durumunda, başarı şansını arttıracak etkin bir uygulama yoktur.

Embriyo Kalitesi

Kalitesi yetersiz olan embriyodan sorumlu olan, yumurtalıklardır. Oldukça nadir şekilde karşılaşılsa da sperm kalitesi de kalitesiz embriyoya yol açabilir. Özellikle sperm sayısı yetersiz olan ya da hiç bulunmayan adaylarda, çeşitli yöntemlerle sprem elde edilebilir. Bu adaylardan elde edilen spermlerle döllenme gerçekleştirildiği zaman, embriyo kalitesinin düşük olması mümkündür. Bu gibi kalitesiz embriyolar ile hamilelik oluşturma ihtimali oldukça düşüktür. Genetik tanı neticersi herhangi bir problem tespit edilmeyen kişilerde  yumurta düzeyinde bir problem olabilir. Bu gibi olasılıklar oldukça fazladır.

Ancak bazı çiftlerde embriyo kaliteli olsa da gebelik sağlanamayabilir. Bu durumda, çiftlerin araştırılması gerekir. İlk olarak anne adayının rahim iç bölgesi incelenir. Rahim içi, histeroskopi ile araştırılır. Histeroskopi yöntemi ile rahim içine erişilir ve rahim su ile şişirilir. Bu şekilde muayene yapılabilir. Histeroskopi yöntemi ile polip- miyom ve yapışıklık gibi sorunlar oldukça kolay şekilde fark edilir. Aynı zamanda histeroskopi tedavi de sağlar.

Embriyo transfer edilirken güçlük çekiliyor ise, rahim ağzının genişletilmesine ihtiyaç duyulabilir. Şayet anne adayının tüpleri tıkanıksa, tüplerin içinde sıvı birikmişse, tedaviden önce bu tüplerin alınması gerekebilir.

Tıkalı ve sıvı ile dolu olan tüpler tüp bebek tedavisi için gebelik şansını azaltmaktadır.

Embriyoların kalitesi nasıl ölçülür?

Embriyoların kalitesi döllenme ardından çeşitli şekilsel (morfolojik) parametrelere göre karar verilir. Çeşitli diğer etkenlerin dışında, transfer edilen embriyo kalitesi, hamilelik şansını en fazla etkileyen faktörlerden biridir. Kadının yaşı ve diğer etkenlerin de embriyo kalitesi kadar hamilelik sağlama şansı için önemli olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Embriyo kalitesi, her bir embriyonun mikroskop altında değerlendirilmesi ile anlaşılır.

Her bir embriyo üç parametre ile değerlendirilir:

1) Hücre sayısı

2) Hücrelerin boyutlarının eşit olup olmadığı

3) "Fragmantasyon" mevcudiyeti ve bunun embriyo hacmine göre oransal yüzdesi.

Fragmantasyon: canlı olmayan hücre artıkları.

Her bir embriyodaki hücre sayısı 1 ila 12 arasında değişir.  Embriyo sayının fazla olması, embriyonun bölünme hızını ve gebelik şansının yüksek olduğunu belirtir.  Yumurta toplama ardından 3. günde, 6 ya da daha fazla hücre sayısı mevcudiyeti iyi kaliteli embriyoyu işaret etmektedir. 4 ya da daha az sayıda hücreli embryo transferi ile gebelik elde edilebilir. Ancak şans, daha düşük olmaktadır.

Oldukça iyi kalitedeki embriyoların hücre boyutları birbiri ile neredeyse aynıdır. Fragmantasyon ne kadar çoksa, embriyo kalitesi yani grade o kadar az olur.

Embriyo kalitesi, hamilelik şansı için yüzeysel bir göstergedir. Çünkü kimi zaman iyi kalitedeki embriyolar ile dahi gebelik sağlanamayabilir.  İyi kaliteli embriyo, sağlıklı bir bebek için en uygun genetik ve biokimyasal içeriği gösteren bir garanti değildir. Embriyo kalitesi değişebilen bir parametredir. Bu noktada ailelerin unutmaması gereken embriyoların sayısı, kalitesi değil, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleridir.

Embriyo seçimi nasıl yapılır?

Günümüzde tek embriyo tranferinin önem kazanması ile, en iyi kaliteli embriyonun seçimi için çeşitli geliştirmeler yapılmıştır.

Bunlardan bir kısmı:

Embriyoskop: embriyoların döllenmesinden transfer aşamasına kadar izlenebilmesi sağlayan bir yöntemdir. İnkübatörlerin içerisinde kameralar vardır. Bu sayede bölünme hızları ve diğer faktörler takip edilebilmektedir. Bu sayede iyi kalitede embriyoları belirlemek daha kolay olmaktadır. Bunun dışında embriyoskoptan önce embriyoların morfolojik özelliklerini ve gelişimlerini takip etmek için her gün inkübatörden çıkarılmaları gerekmekte idi. Bu sebeple embriyolar laboratuvar ve dış ortama maruz kalıp zarar görebilmekte idi. Bu sebeple de gebelik şansı azalmakta idi. Ancak bu sayede böyle bir risk durumuna mahal verilmeden embriyoların izlenmesi sağlanabilmektedir.

Metabolomiksler: Embriyolar, sahip oldukları metabolizma ile çeşitli maddeler tüketirler. Bunun dışında bazı maddeleri de salgılarlar.Tüketilen ve salgılanan bu maddelerin tespit edilmesi, embriyonun durumunu ve anne adayının rahminde tutunup tutunamaması şansını gösterebilmektedir. Henüz yeni bir gelişme olsa da, ileride yaygınlaşacak bir yöntemdir.

Erken klivaj gösteren embriyolar: Döllenme ardından embriyoların 25-27. saatlerde değerlendirilmesi ve erken bölünme gösteren embriyoların transfer için ayırt edilmesi hamilelik için şansı arttırmaktadır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler