info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen 10 Yanlış

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen 10 Yanlış
Tüp bebek tedavi yöntemleri, toplum tarafından edinen yanlış bilgiler yüzünden bir takım eleştirilere maruz kalmaktadır. Özellikle tedaviye yönelmek isteyen çifteler bu tarz bilgilerden yola çıkarak, tedavi şanslarını kaybetmektedirler. Oysaki tüp bebek tedavi uygulamaları normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlere imkân sunarken, hiçbir sağlık sorununa yol açmadığını da bilmeniz gerekir. Kulaktan dolma bilgilere mahal vermeden, uzman bir doktor tarafından tedavi hakkında bilgi almanız daha doğru olacaktır. Uzman bir doktorla görüşmeniz tedavi hakkında tüm merak ettiğiniz sorularınızı yanıtlayabilir, endişelerinizi ve korkularınızın ne kadar zararsız olduğunu görebileceksiniz. Tüp bebek tedavi uygulamaları sadece yardımcı üreme yöntemleridir. Şartlar ve uygun koşullar sağlandığı sürece tedavi başarılı sonuçlara imza atacaktır. Bu yüzden ön yargılarınızın sizin önünüze geçmesine izin vermeyin. Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen 10 yanlış bilgi

1. YANLIŞ: Tüp bebek tedavi yöntemleri çok zor ve ağrılı bir tedavidir.

Kesinlikle yanlış bir bilgidir. Tüp bebek tedavisi teknolojik imkânların sağlanması ile birlikte artık çok kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Daha önceki yıllarda 45 – 50 gün süren tedaviler günümüzde 15 günlük bir sürede tamamlanmaktadır. Hastalara uygulanan iğne miktarları da oldukça azaltılarak, neredeyse iğne hiç kullanılmamaktadır. Hap formundaki ilaç desteği sağlanmaktadır. Teknolojik imkânların sağlamış olduğu olanaklar ile tüp bebek tedavisi 15 gün içinde tamamlanıyor ve hasta hiçbir olumsuz bir durumla karşılaşmıyor.

2. YANLIŞ: Her yaştaki kadına tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Kadınların yaşı ilerledikçe üreme fonksiyonlarında değişim yaşanır. Kadının en doğurgan olduğu yaşlar 25 yaşlarıdır. 35 yaşından sonra doğurganlık özelliklerinde düşüş yaşanır. 40 yaşındaki kadınlarda neredeyse doğurganlık özelliği tamamen kaybolur. 25 – 30’lu yaşlarda gebe kalma olasılığı % 50 civarında olurken 40 yaşından sonra gebelik şansı % 15 civarına kadar düşer. Tüp bebek tedavisi ile 45 ve daha üst yaş sınırlarında olan kadınlarda gebelik şansı yok denecek kadar azdır.

3. YANLIŞ: Sperm hücresi olmayan erkeklerin baba olması imkânsızdır.

Bu da en yaygın olarak karşımıza çıkan yanlış bilgilerden bir tanesidir. Sperm hücresi bulunamayan erkeklerde teknolojik tedavi yöntemleri sayesinde, sperm bulma ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Bu sayede sperm hücresi bulunamayan erkeklerde baba olabiliyor. Tüp bebek tedavilerinde en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Mikroenjeksiyon gibi başarıyı sağlayan yöntemler mevcuttur.

4. YANLIŞ: Tüp bebek tedavileri % 100 başarı sağlayan yöntemlerdir.

Tüp bebek tedavisinde en iyi merkezlerde bile başarı şansı sadece % 50 civarındadır. Kadının ilerleyen yaşı ile beraber gebelik şansının düştüğü kabullenilmesi gereken bir gerçektir. Ayrıca başarıyı etkileyen bazı faktörlerin etkisi de mevcuttur. Kaliteli bir yumurta ve sperm hücresinin varlığında başarı oranın daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

5. YANLIŞ: Tüp bebek tedavisinde ikincil tedavilerin başarı oranı daha yüksektir.

Tüp bebek tedavilerinde tekrarlayan başarısızlıkların ardından denenen ilk dört denemenin başarı oranı birbirine yakın olmaktadır. Dördüncü denemeden sonra uygulanan tedaviler sonucu başarı oranı azalmaktadır. Ancak bütün tüp bebek merkezlerinde amaç ilk denemede gebeliğin sağlanmasıdır.

6. YANLIŞ: Tüp bebek tedavileri yumurtalık rezervinin azalmasına yol açıyor.

Yumurtalıkların tüp bebek amaçlı uyarılması rezervi azaltmamaktadır. Var olan yumurtaların işlevlerini yerine getirilmesi sağlanır.

7. YANLIŞ: Tüp bebek tedavi yöntemleri erken menopoza yol açıyor.

Genellikle bu durum yanlış kullanılan ilaçlara yönelik söylenmektedir. Ama kullanılan ilaçların kesinlikle böyle bir etkisinin olduğunu söyleyemeyiz. İlaçlar tedavinin başarısını destekleyici niteliğindedir. Sadece yan etkileri olabilir. O da tedavisi basit tehlike arz etmeyen durumlardır.

8. YANLIŞ: Tüp bebek tedavilerinde başkalarının sperm ve yumurtalıkları kullanılıyor.

Kesinlikle böyle bir şey mümkün olamaz. Anne adayından ve baba adayından alınan yumurta ve spermler uygun laboratuvar şartlarında özenle korunarak titiz bir işlem çerçevesinde gerçekleştirilerek uygulanmaktadır.

9. YANLIŞ: Tüp bebek tedavisinden sonra doğum olana kadar yatılması gerekiyor.

Tüp bebek tedavisi ile oluşan gebelikler normal yolla oluşan gebelik süreciyle aynı şekilde işlemektedir. Bu nedenle transferin ardından sürekli yatılması gebelik başarısını artıran bir hareket değildir. Özellikle hasta transfer sonrası ve ilk 3 ayının ağır işlerden kaçınmak şartı ile normal yaşantısına devam edebilmektedir.

10. YANLIŞ: Tüp bebek tedavisi ile ikiz ya da üçüz gebelikler olur.

Evet, tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski bulunmaktadır. Ancak embriyo transferlerinin sayısı ile çoğul gebelikler önlenebilmektedir. Tek ve kaliteli embriyoların transferi ile tek ve sağlıklı gebelikler sağlanabiliyor. Bazı çiftler çoğul gebelik istese de çoğul gebelikler anne ve bebeklerin sağlığı açısından oldukça tehlikeli olduğu için engellenmektedir. Ayrıca kanunlar tarafından sınırlandırılmış bir ölçüt bulunmaktadır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler