info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi hassas bir süreci beraberinde getirdiğinden dolayı hem anne adayının hem de baba adayının dikkatli davranması gerekir. Bu nedenle sürece başlamadan önce tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi edinmekte yarar vardır. Tüp bebek yapmaya karar verdikten sonra çiftlerin, nelere dikkat edeceği doktorlarımız tarafından da kadına ve erkeğe ayrıca anlatılmaktadır.

Burada önemli olan nokta çiftlerin verilen bilgilere ve önerilere eksiksiz şekilde uymalarıdır. Böylece yapılan tedavinin başarı oranı biraz daha artmış olacaktır. Tedaviye başlamadan önce normal yolla çocuk sahibi olamamanın nedeninin iyi bir şekilde araştırılması gerekir. Böylece en doğru zamanda en uygun tedavi uygulanmış olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadınlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Tüp bebek tedavisinde erkeklerin ve kadınların dikkat edeceği noktalar ayrı ayrı ifade edilmiştir. Buna göre kadınlar tedaviye başlamadan en az üç ay öncesinde sigara ve alkol kullanımını bırakmalıdır. Karın egzersizi yapılıyorsa mutlaka buna ara verilmeli ve kullanılan ilaçlar varsa doktor bununla ilgili bilgilendirilmelidir. Tüm tedavi süresince doktor tarafından önerilmeyen hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Bunlara ek olarak anne adayları tüp bebek tedavisi öncesinde beslenme düzenlerine özel olarak dikkat etmelidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketmek doğru bir davranış olacaktır. Asitli içeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, kavrulmamış olacak şekilde badem, fındık, ceviz gibi besinler tüketilmelidir. Ayrıca kaplıca, hamam ve sauna gibi sıcak ortamlardan da kaçınmak gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisinde erkeklerin dikkat etmesi gerekenler arasında da sigara ve alkol kullanımı yer almaktadır. Eğer uçuk hastalığı ile alakalı bir durum varsa bu mutlaka doktora bildirilmelidir. Sıcak ortamlarda bulunmak erkeğin sperm kalitesine zarar vereceğinden dolayı buna neden olacak yerlerden kaçınmak gerekir.

Kullanılması gereken ilaçlar varsa ya da tedaviden önceki son iki ay içerisinde ateşli hastalık geçirilmişse doktora bunların hepsi en detaylı şekilde anlatılmalıdır. Bunlara ek olarak hem erkeklerin hem de kadınların doktor tarafından verilen önerilere eksiksiz şekilde uymaları gerekir. Böylece tüp bebek tedavisi başarıya ulaşacaktır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler