info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran 10 Beslenme Önerisi

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran 10 Beslenme Önerisi
Vücudun genel sağlığını korumak adına iyi bir diyet programı oluşturmak, hayatın her aşamasında gereklidir. Hamile kalmaya çalışırken beslenme; sağlıklı sperm ve yumurta hücreleri geliştirmek, sağlıklı bir fetüsü desteklemek için daha fazla önem taşır. Yapılan araştırmalar, sperm ve yumurta kalitesini arttıracak şekilde bir beslenme programı oluşturulmasının, tüp bebek tedavisinin de sonuçlarını iyileştireceğinin önemini vurgulamaktadır. Sağlıklı bir diyet, aynı zamanda sağlıklı kilo aralığında olmayı da sağlayabileceği için bebek sahibi olma şansını yüksek oranda etkileyecektir. Genel sağlık durumunu beslenme düzeniyle desteklemek, gebe kalma yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilecek hormon dengesizliklerini düzeltmeye yardımcı olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmak için nasıl beslenilmelidir?

 • Organik beslenmek:

Organik gıdalar, genellikle endokrin sisteminin olumsuz işlemesine neden olan böcek ilaçları ve diğer kimyasal maddelerden yoksundur. Kimyasal tarım ilaçları üreme sistemindeki hormonlarda olumsuz etkilere neden olduğu için gebeliği engelleyebilmektedir. Tüketilen meyvelerin, sebzelerin ve diğer tarım ürünlerinin organik imkanlarla yetiştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Fast food türü gıdalardan uzak durmak:

Özellikle yoğun yaşam temposuna sahip kişilerin sıkça başvurmuş olduğu fast food gıdalar zararlı besin gruplarını barındırmaktadır. Kişinin hızlı bir şekilde kilo almasını da sağlayabileceği için gebelik üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ayrıca, bu tür yiyeceklerin sağlıksız koşullarda hazırlanması besin zehirlenmeleri ve diğer enfeksiyonlara yol açabilir.
 • Paketli yiyeceklerden kaçınmak:

Konserveler, bisküviler, şekerlemeler, cipsler ve diğer paketli ürünlerin birçoğunda insan sağlığı açısından zararlı olabilecek birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Aynı zamanda yüksek oranda şeker ve tuz içeren bu tür yiyecekler, vücudun dengesini bozabilmektedir.
 • Bol su içmek:

İnsanların çoğu vücutlarının susuz olduğunu fark etmemektedir. Günde en az 2 litre su içilmesi her insana tavsiye edilir. Doğurganlık uzmanları, vücudun elektrolit dengesinin gebe kalma üzerinde de etkili olduğunu belirtmektedir.
 • Sağlıklı yağları tercih etmek:

Doymuş yağ açısından zengin olan yiyeceklerden uzak durulması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Doymuş yağları fazla tüketen kadınların daha az olgun yumurta hücresine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ancak, belirli oranlarda doymamış yağ tüketimi besinlerin sindirilmesi için gereklidir. Kuruyemişlerde bulunan yağlar, ayçiçek yağı gibi yağ türleri doymamış yağ örnekleri iken; tereyağı ve margarin ise doymuş yağ içermektedir.
 • Protein içeriği zengin olan gıdalar tüketmek:

Protein açısından zengin besinler, tüp bebek tedavisi sürecinde uygulanacak olan diyet programının önemli bir parçasıdır. Vücudun üreme için ihtiyaç duyduğu hormonları üretebilmesi için protein gereklidir. Yumurta, keten tohumu, balık ve yağsız et gibi gıdalardan günde en az 65 gram protein alınması önerilmektedir. Vejetaryen beslenen kişiler ise fındık, fasulye, soya fasulyesi, baklagiller ve diğer protein kaynaklarını tercih edebilirler.
 • Yeterli karbonhidrat tüketmek:

Karbonhidratlar genellikle zararlı olarak bilinse de yeteri kadar karbonhidrat alımı genel sağlık durumunu korumaya yardımcı olacaktır. Tüp bebek tedavisi görecek çiftlerin sağlıklı karbonhidrat alımı yapmaları gereklidir. Çünkü karbonhidratlar birçok günlük fiziksel aktivite için bir enerji kaynağıdır. Meyvelerin, tam tahılların ve yumurtanın tüketimi, gün boyunca yapılabilecek zorlu görevler için vücuda yeterli enerji sağlayacaktır.
 • Doğurganlığı arttıran besinleri sağlamak:

Omega-3, folik asit, B vitamini, D vitamini, çinko, selenyum, CoQ10 içeriği olan besinler yumurta ve sperm kalitesinin arttırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu tür besin maddelerinin vücutta yeteri kadar bulunup bulunmadığını tespit etmek için hekimler tarafından tetkikler yapılabilir ve takviye ilaçlar verilebilir.
 • Yüksek oranda şeker içeren gıdalardan uzak durmak:

Yüksek oranda şeker alındığında kandaki şeker oranı bir anda yükselecektir. Şekerin fonksiyonu karbonhidratlarınkinden farklıdır. İnsülin seviyelerindeki değişiklikler, insülinin direncine yol açarak doğurganlık oranlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Yapay tatlandırıcılar da hamilelikte ve öncesinde tavsiye edilmemektedir.
 • Kafein miktarını sınırlamak:

Kafein, tüp bebek tedavisi esnasında hamilelik oranını ciddi şekilde etkileyecektir. Bu nedenle günde 1 fincandan fazla kahve tüketilmemesi gerekir. Kafeinin kahve dışında çikolata, çay, kola ve enerji içeceği gibi gıda türlerinde de bulunduğu unutulmalıdır.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler