info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Baba Adayının Rolü

Tüp Bebek Tedavisinde Baba Adayının Rolü

Tüp bebek tedavisinde, neredeyse tüm yük anne adayında gibi gözükse de baba adayını da bekleyen birçok görev vardır. Bu tedavide anne adayının beslenmesi, genel sağlığı, psikolojik olarak güçlü olması dahi tüp bebek tedavisinin başarısını etkiler. TÜp bebek tedavisinde kadına çeşitli ilaçlar verilir. Bu ilaçlar da hormonal bazı değişimlere yol açabilir. Bu sebeple, baba adayı tedaviye başlamadan tam olarak nasıl bir tedaviye başladığını bilmeli, eşine tamemen destek olabilmeli ve kendi tedavi süreçleri dışında eşi ile birlikte tedaviye gitmeye özen göstermelidir.

Baba Adayları ve Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi, çiftler için zorlayıc ve stresli bir dönem olabilir. Tedaviin tıbbi olarak bir zorluğu olmasa da, çiftler psikolojik olarak zorlanabilirler. Anne adayı için de, baba adayı için de oldukça hassas bir süreçtir. Tüp bebek tedavisi boyunca anne adayının stresli, gergin ya da sinirli olması kabul edilebilir duygulardır ancak tedavinin başarısı bu duygular sebebiyle olumsuz yönde etkilenir. Tam olarak burada baba adayı devreye girer.Anne adayı, tedavinin büyük kısmını üstlendiği için baba adayı da sabırlı, destekleyen telkin eden taraf olmalıdır. Tüp bebek tedavisinin yapılacağı günden itibaren, sabırlı ve destekleyici olmaya, adeta ''bir baba'' gibi davranmaya özen göstermelidir. Umursamaz şekilde davranması, anne adayını daha çok strese sokabilir ve bebek sahibi olma kararını yeniden düşündürebilir.

Tüp bebek tedavisinde baba adaylarını neler beklemektedir?

Baba adayları tedaviye başlarken, atlatmaları gereken ve psikolojik olarak hassas bir süreçte olduğunu bilmeliler. Bu dönemin nasıl geçirileceği baba adayına bağlı olmaktadır. Şayet baba adayı bilinçli sakin ve huzurluysa tedavi süreci de aynı şekilde geçer. Ancak tedavi içi gerginli ve mutsuzluk hakimse bu duygular da tedaviye yansır. Baba adayının unutmaması gereken, anne adayının ruh halini dengelemek ve onu sakinleştirmek onun görevidir. Kullanılan ilaçların yan etkilerini, duygu durumunda yaptığı değişimleri ya da eşinin psikolojisini anlamaya çalışması, empati kurması tedavinin gidişatını etkiler.

Tüp bebek tedavisi maliyetli bir tedavidir. Bu sebeple baba adayının tedaviye başlamadan önce bu konuyu mümkünse halletmesi ya da anne adayına zorlandığını belli etmemesi gerekir. Çünkü, kullandığı ilaçlardan ve gördüğü tedavilerden psikolojisi hassas olan anne adayı, bu konuda da kötü hissetmemelidir. Stres, tüp bebek tedavisinin başarısını düşürür. Baba adayları bunu bilmeli ve tedavinin rahat geçmesi için uğraşarak başarı şansını arttırmalıdır.

Tüp bebek tedavisi başlamadan baba adayları nasıl bir hazırlıktan geçer?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne ve baba adayı ilk önce tıbbı açıdan araştırılır. Sorunun hangi sebepten ve hangi adaydan kaynaklandığı bulunur.

Baba adaylarının yapması gerekenler:

Erkek, tedaviden 3 ay öncesine kadar ateşli bir hastalık geçirdiyse doktoruna söylemelidir. Ateşli hastalıklar sperm kalitesinin düşmesine yol açar. Bu da doğrudan tedaviyi etkiler.

Şayet baba adayının geçirdiği ya da halen uğraştığı bir sağlık sorunu varsa bunu da doktoruna söylemesi gerekir.

Cinsel bir hastalık geçirdiyse, çekinmeden doktora söylemeli. Bu gibi bilgiler, tedavinin gidişatı için oldukça önemlidir.

Tüp bebek tedavisinden önce baba adayı ağır egzersizler yapıyorsa, 3 ay öncesinden bu egzersizleri bırakmalı.

Tüp bebek tedavi sürecinde kıyfaetlerine özellikle dikkat etmeli. Sıkı çamaşırlar ya da pantalonlar giymemelidir.

Alkol ve sigara gibi alışkanlıklar gene tedavi başlamadan 3 ay önce bırakılmalıdır.

Bunların dışında erkek aday, düzenli şekilde ilaç kullanıyor ise doktora bildirmelidir.

Tüp bebek tedavisine başlanacağı gün size bildirilecektir. Bu zamandan önceki 3 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir.

Tedavi sonrası 10 gün süreyle de cinsel ilişki kısıtlanır.

Erkek adaylar, tedaviye başlamadan 3 ay önce sauna, hamam ve buhar odası gibi sıcak yerlerde bulunmayı bırakmalıdır. Bu gibi sıcak ortamlarda bulunmak sperm kalitesini kötü şekilde etkileyebilir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi de olumsuz olarak etkilenir.

Tüp bebek tedavisinde stresi kontrol etmede baba adayının rolü

Bu süreçte baba adayı da, anne adayı kadar strese girebilir, kaygı duyabilir. Bu sebeple kimi zaman stres, kontrol altında tutulmayabilir. Şayet durum bu raddeye gelmişse, çiftler psikolojik danışmanlık almaktan çekinmemelidir. Çünkü psikolojileri tedavinin gidişatını ve başarısını etkileyecektir. Bu sebeple aslında tüp bebek tedavisinde en büyük görev babaya düşer. Anne adayı kullandığı ilaçlardan ve tedavinin ona uygulanmasından dolayı daha da stresli ve duygu durumunun değiştiği bir psikolojide olduğu için, onu idare etmek baba adayına düşer.

Embriyo transferi aşmasından sonra çift, gebelik testi yapılana kadar serbesttir. Gebelik testinin yapılması için çift tam olarak 12 gün bekler. 12. gün bittiğinde ise anneye kan testi yapılır. Bu aşamadan sonra gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Bu noktada da en büyük görev baba adaylarınındır. Bekleme sürecinden anne adayının dikkatini dağıtmak,  bekleme sürecine odaklanmasını engellemek hep baba adayı ile ilgilidir.

Anne adayının stresini yenebilmesi için erkeğin  yapması gerekenler;

Stresin kontol altında tutulabilmesi ve tedaviyi olumsuz etkilememesi için çiftlerin birbirine her zaman hoşgörülü olması ve konuları konuşarak çözebilmesi gerekir.

Anne adaylarının stresini atmasını sağlayacak, psikolojik ve ruhsal olarak rahatlamalarını sağlayacak yoga gibi sporlara başvurulabilir.

Stres oldukça büyüdüyse ve kontrol edilemiyorsa, çiftler psikolojik destek almaktan çekinmemelidir.

Baba adayı, eşinin yapmaması gereken şeyleri takip etmelidir. Kafeinden uzak duruyor mu, asitli içecekler içiyor mu gibi ufak şeylere dahi dikkat etmek, baba adayının görevidir.

Gerektiği durumlarda stresi azaltmak için alternatif yollar da denenebilir.   Bunlardan biri de akapunturdur.

Tüp bebek tedavisi maliyetli ve stresli bir süreçtir. Çiftlerin bu duruma önceden hazırlıklı olması gerekir. Özellikle kadın aday bu tedavinin içinde oldukça aktif şekilde yer alacağından baba adayından da bazı fedakarlıklar görmek ister. Baba adayının rolü tedavideki yeri oldukça büyüktür. Tedavi aşamalarına katılmasa da manevi olarak tedavinin yükünü kaldırır.

Tedavide, baba adayı eşine ne kadar destek olursa ve durumu ne kadar olumlu kılarsa, tedavi de o kadar başarılı geçecektir. Başarısız olunsa dahi yeniden denemek için anne adayı kendinde motivasyon bulacaktır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler