info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Az Sayıda Yumurta Toplanması

Tüp Bebek Tedavisinde Az Sayıda Yumurta Toplanması

Tüp Bebek Tedavisinde Az Sayıda Yumurta Toplanması

Günümüzde en çok tercih edilen ve başarı oranı yüksek olan tüp bebek tedavisi yardımcı üreme teknikleri arasında yer almaktadır. Özellikle muayene ve testlerden embriyonun transfer edilmesine kadar her aşamanın bu alanda uzman olan kişiler tarafından yapılması tedaviyi daha da etkili hale getirmektedir.

İlk aşamada genellikle kısırlığa yol açan neden incelenmekte olup daha sonra bu nedene yönelik özel tedavi planı uygulanmaktadır. Ancak tüp bebek tedavi aşamaları arasında yer alan yumurtaların uyarılması, toplanması ve transfer edilmesi her tedavi yöntemi için geçerlidir. Yoğun bilgi ve tecrübe isteyen bu aşamalar bazen istenildiği gibi gitmeyebilir. Özellikle tüp bebek tedavisinde az sayıda yumurta toplanması karşılaşılan sorunlardan biri olarak bilinir. Bu gibi durumlarda hekim tecrübesi sorunun çözülmesinde etkilidir.

Tüp Bebekte Az Yumurta Toplanması

Tüp bebek tedavisinde yumurtanın kalitesi tedavinin başarılı olmasında etkilidir. Bu nedenle yumurtanın ne zaman toplanacağı doğru şekilde belirlenmelidir. Anne adayının doğru vakitte klinikte olması ve çatlatma iğnesinin yapılmasından sonra otuz beş saatlik sürenin içerisinde yumurtaların toplanması gerekir. Bu süre ne kadar uzarsa yumurtaların kalitesi düşecek ve o kadar az yumurta toplanacaktır.

Tıp dilinde bu sorun boş folikül sendromu olarak isimlendirilmektedir. Karşılaşılabilecek sorunlara karşı önlem almak ve yumurta toplama işlemini ciddi özenle yapmak önemlidir. Anne adayları yumurta toplama randevusuna doktor tarafından verilen gün ve saatte giderek bu önemli süreci başlatmaktadır.

Tüp Bebekte Yumurtaların Toplanması

Tüp bebekte yumurtaların toplanması için ilk olarak rahim içi ultrason uygulaması yapılır. Burada amaç anne adayının yumurtalıklarının genel sağlık durumunu kontrol etmektir. Eğer herhangi bir sıkıntı yoksa anne adayına lokal anestezi uygulanır ve böylece yumurta toplama işlemine başlanır. İşlem esnasında ucu iğneli olan bir alet yardımıyla yumurtalar toplanır.

İşlem esnasında lokal anestezi uygulandığından herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmemektedir. Yapılan işlemin ne kadar süreceği yapılan uygulamaya ve doktora göre değişebilir. Bununla ilgili tüm bilgiler uygulama öncesinde çiftlere verilmektedir. Özellikle yumurta toplama öncesinde dikkat edilecek noktaların bilinmesi avantaj sağlamaktadır.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler