info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Olumsuz Etkileri

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Olumsuz Etkileri
Sigaranın saymakla bitmeyen zararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sigaranın sağlığa verdiği zararların yanı sıra tüp bebek tedavisinde de yol açtığı zararlarda saymakla bitmiyor. İçinde 4 binden fazla zararlı madde bulunduran sigaranın, anne karnında tutunmaya çalışan bir bebeği ne kadar etkileyebileceğini tahmin edebilirsiniz. Nikotin, bebeğe giden kan miktarını azaltır. Bu sebeple de erken doğum ve düşük yapma ihtimaliyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yine plasentanın bebek doğmadan ayrılmasına ve hamilelikte tansiyonun yükselmesine yol açıyor. Bu etkenler hem fetüs, hem de anne adayının sağlığını kötü şekilde etkileyebilir. Anne adayında meydana gelen solunum sorunları, doğum sezaryenle gerçekleşecek ise, anestezi kaynaklı riskler sigara kullananlarda daha yaygın şekilde ortaya çıkıyor. Sigara tüketimine bağlı olarak yaşanan sağlık sorunları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Buna rağmen kullanılması direk olarak intihara teşebbüs sayılabilir. Ayrıca üreme sistemini de olumsuz etkilemektedir. Günümüzde erken menopoza kadar birçok sorunun, sigara kullanımının yol açtığı düşünülmektedir. Çünkü yumurtalıkların potansiyelini olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebepten dolayı hamilelik oranını düşürüyor. Damar tıkanıklığına yol açtığı için, hamileliğin oluşacağı rahim iç tabakasını hasara uğratabiliyor. Çocuk sahibi olmak isteyen bir anne adayının, sigara ve diğer kötü alışkanlıklardan kesinlikle uzak durması gerekiyor. Özellikle çocuk sahibi olamayan çiftlerin bu yönteme başvurmadan önce sigarayı bırakması gerekir. Zaten zorlu bir süreç içerisindeyken, özlemini duyduğunuz çocuk hasretini neden riske atasınız ki. Erkekte sperm kalitesi, kadında ise yumurta kalitesi ve rahim içi sigaradan dolayı olumsuz bir şekilde etkileniyor. Bu nedenden dolayı hem kadının hem de erkeğin sigara tüketimi, başarılı bir tüp bebek sonucu oranını düşürdüğünü açıkça dile getirebiliriz. Maddi ve manevi açıdan büyük emek isteyen bu süreçte başarıya doğru bir adım atmak istiyorsanız, sigarayı mutlaka bırakmalısınız.

Sigaranın yarattığı başlıca etkiler

1. Kısırlık Baba ya da anne adayından dolayı oluşan kısırlıklar olabilir, bunun yanında bazen yaşın çok ileri olmasından meydana gelen nedenler ya da anatomik özellikler sebebi ile de çocuk sahibi olamayan çiftler bu yönteme başvurur. Sigaranın kısırlığına sebebiyet verdiği uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Spermlerin sayısı sigara tüketiminin sıklığına göre azalır, sperm hareketliliği düşer ve şekillerinde, işlevlerinde normal olmayan durumlar ortaya çıkabilir, mutasyonlara yol açılabilir. Bu durum tabii ki tüp bebek oluşumunu da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenden dolayı böyle bir dönemde ne annenin ne de babanın herhangi bir şekilde sigara kullanmaması gerekiyor. Adaylardan birinin kullanması ve diğerini pasif içici konumuna da sokması doğru değildir. 2. Cinselliği öldürüyor Sigara kadınlık hormonu salınımını olumsuz yönde etkiler. Erkeklerde de pek farklı bir etkisi olduğu söyleyemeyiz. Yumurtalıkları ve üreme işlevlerini ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. Yumurtalıklar üzerinde sigaranın sebep olduğu etkilerden dolayı hamileliği engelleyebilir. Ayrıca menopoz dönemin de erken bir şekilde yaşanmasına da yol açar. Bu sebepten dolayı da yoğun bir şekilde sigara kullanan anne adaylarının daha erken menopoza girdikleri görülür. 3. Hamileliği olumsuz etkiliyor Anne adayının yaşı ne denli genç olursa olsun, sigara tüketimi çok fazla ise yumurtalıklarda genetik olarak aktarılabilecek anomaliler ve sağlam olmayan bebek oluşumları, düşük yapma oranı ve ölü bebek doğurma oranı kuşkusuz yükselecektir. Kısaca, sigara kullanımı devam ettiği müddetçe tüp bebek aracılığı ile hamile kalınsa bile bebeğin düşme riski ya da anormal bir bebek doğurma ihtimali söz konusudur. Bu sebepten dolayı sigara kullanan bir anne adayı ya sigarayı bırakacaktır ya da bebeği için bu risklere girecektir. Zaten tüp bebek tedavisi bebek olmasını çok isteyip de bunu başaramayan bireyler için uygulanan bir tedavidir. Bu nedenden dolayı başarısız olma ihtimalini göze almayacağınızı düşünüyoruz. SİGARA BEBEĞİN GELİŞECEĞİ ALANLARA ZARAR VEREREK OLUŞAN GEBELİĞİN ANNE RAHMİNE TUTUNMASINI ZORLAŞTIRIYOR.

Tüp bebek tedavisindeki olumsuz etkisi

Sigara kullanan kadınlarda tüp bebek tedavi sürecinde daha yüksek doz hormon tedavisine gerek duyulur. Çünkü sigara kullanan kadınların kan ve östrojen seviyesi diğer kadınlara göre daha düşük olur. Bu nedenle de daha az miktarda yumurta gözlenir. Hamilelikte sigara içmek, bebeğin zayıf (2.75 kg’dan az) doğması ihtimalini ciddi oranda yükseltir. Zayıf doğan bir bebeğin, doğumdan sonraki ilk bir ay içerisinde ölme ihtimali, normal kiloda doğan bir bebeğe oranla 40 kat daha fazladır. Muhtemelen, annenin kan dolaşımındaki sigara dumanı, plasentaya geçerek zararlı kimyasalları ceninin kanına taşıdığı için, sigara içmek, ceninin rahim içerisindeki gelişimini yavaşlatır. Karbon monoksit, hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin kanında taşınabilecek oksijen miktarını azaltır; nikotin, bebeğin kan damarlarını daraltarak daha az oksijenin ve besin maddesinin bebeğe ulaşmasına sebep olur. Hamilelikte sigara içmek, düşük yapma ve ölü doğumun yanı sıra, çok çeşitli kanama sorunlarıyla da ilişkilendirilmektedir. Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS), hamileyken sigara içen annelerin çocuklarında iki ile dört kat daha sık görülür. Hamileyken sigara içen kadınların çocuklarında aynı zamanda, beyin hasarı, serebral palsi ve davranış bozuklukları oranı daha yüksektir. Ayrıca sigara nedeni ile tedavinin erken sonlandırılması bile söz konusu olabilir. Göründüğü üzere sigara, bütün bir organizmaya verdiği yıkıcı etkisiyle, insanlığın en büyük düşmanı diyebileceğimiz bir konuma sahiptir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler