info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi Uygulanacak Anne Adaylarının Bilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Uygulanacak Anne Adaylarının Bilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Uygulanacak Anne Adaylarının Bilmesi Gerekenler

En az 1 yıl düzenli ilişki sonrası hamile kalınamadığında kısırlık tanısı konulabilir. Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerin en başında tüp bebek tedavisi geliyor. Tüp bebek tedavisi günümüzde oldukça yaygın olmasına rağmen uzun ve yorucu bir süreç olduğu için çiftlerin öncelikle sabırlı olması gerekiyor. Özellikle anne adayının enjeksiyon ve diğer ilaçlar nedeniyle daha güçlü ve dayanıklı olması çok önemlidir. Bu nedenle anne adayının tüp bebek tedavisi ile ilgili yeterince bilgi sahibi olması için yardımcı olunmalıdır. İşte, tüp bebek tedavisi uygulanacak anne adaylarının bilmesi gerekenler;

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur? 

Öncelikle, kısırlığın sadece kadınlara özgü olmadığını erkeklerde de kısırlık oranının oldukça yüksek olduğunu unutmayın. Başarısız gebelik denemeleri sonrası anne olmaya hala kararlıysanız, tüp bebek yöntemiyle hamile kalmak sizin için ilk çözüm yolu olabilir. 35 yaşın altındaysanız en az 1 yıl, 35 yaşın üstündeyseniz en az 6 ay normal yollarla gebe kalmanız gerektiğini unutmayın. 

Tüp Bebek Tedavisinde Süreç Nasıl İşler? 

Tüp bebek tedavisinde ilk yapmanız gereken bu iş için yeterli bütçeyi ayırdıktan sonra bu alanda kendisini kanıtlamış bir klinikten randevu almaktır. Doğru klinik tercihi, tüp bebek yoluyla hamile kalma olasılığını artırır. İlk randevunuzda doktorunuzdan tedavi süreci ve varsa şahsi yöntemleri hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin. Bundan sonraki adımlar ise; ilaç, semen analizi, yumurta alımı ve embriyo transferi olacaktır.

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

Tüp bebek tedavilerinin başarı oranı genellikle yaşınıza, sağlık durumunuza ve diğer faktörlere göre değişir. Tüp bebek tedavisi esnasındaki olası risklere ve başarısız olma ihtimaline karşı psikolojik olarak hazır olmalısınız.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Zaman Alır? 

Tüp bebek tedavi süreci konsültasyondan transfer işlemine kadar yaklaşık 6-8 hafta devam eder. Ancak, bu süreç kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Vücudunuzdaki hormonların durumu da süreci uzatabilir. Tam tersi, tedavi süreniz ortalama sürenin altında da gerçekleşebilir. 

Tüp Bebek Süreci Stresli midir? 

Tüp bebek süreci stresli ve uzun olduğu için duygusal açıdan bazı gelgitler yaşayabilirsiniz. Ayrıca, tedavi süresince endişeli hissetmeniz gayet normal bir durumdur. Bu durumlar için hazır olmalı, eşinizden ve ailenizden mutlaka destek almalısınız. 

Yan Etkileri Var mıdır? 

Duygusal zorluklarının yanında tüp bebek tedavisinin yan etkileri de görülebilir. Bu tedavinin uygulandığı kadınlarda karın rahatsızlığı, kilo dalgalanmaları ve şişkinlik yaşanabilir. Ayrıca, yumurtalık kisti oluşumu veya yumurtalık hiperstimülasyonu, baş ağrısı, şişkinlik, kramplar, sıcak basmalar, titreme ve uykusuzluk gibi yan etkiler de meydana gelebilir. 

Tüp Bebek Tedavisi Maliyetli mi? 

Tüp bebek tedavisi genelde başarılı bir yöntem olduğu için son yıllarda çok fazla tercih ediliyor. Ancak, birçok kişinin bu yöntemle bebek sahibi olmak için çeşitli zorluklara katlanmak zorunda olduğu da aşikar. Bu nedenle, tüp bebek tedavisine başlamadan önce maliyetlerini çok iyi hesaplamalısınız. Aksi takdirde, maddi nedenlerle tedaviyi yarıda bırakmak ya da ekonomik zorluklar yaşamak durumunda kalabilirsiniz. 

Tüp Bebek Son Çare mi? 

Hayır, tüp bebek son çare değildir. Eğer ilk tüp bebek tedavisinden sonuç alamadığınız zaman doktorun tavsiyesi ve psikolojik durumunuza bağlı olarak istediğiniz kadar tüp bebek denemesi yapabileceğinizi unutmayın. Araştırmalar genelde ilk 3 denemede gebelik elde edildiğini ortaya koymuştur. Ancak tüp bebek tedavisinden başarı elde edemeyip bırakmaya karar verdiğinizde bebek sahibi olmak için alternatif yöntemler olduğunu bilmelisiniz. TESE, TESA ve ROSI gibi yardımcı yöntemler de hamilelik elde etmek için oldukça işe yarayan yöntemlerdir. 


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler