info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi şartları

Tüp Bebek Tedavisi şartları

Tüp bebek (IVF), kısırlık veya genetik problemlerin tedavisini sağlayan alternatif bir üreme yöntemidir. Yaklaşık 30 yıldır doğurganlık problemi yaşayan kişileri olumlu sonuçlara ulaştıran, embriyoların doğrudan rahim içerisine yerleştirildiği bir prosedürdür. Tüp bebek, diğer üreme tedavilerinden yanıt alamadığında kullanılan bir tekniktir. Bu sebepten ötürü hastanın durumu iyice araştırmalıdır.

Tüp bebek yönteminin uygulanması gereken bazı durumlar şunlardır:

Fallop Tüp Hasarı veya Tıkanıklığı:

Fallop tüpünün hasar görmesi veya tıkanması, bir yumurtanın döllenmesini veya bir embriyo rahim tarafından taşınmasını zorlaştırır.

Yumurtlama Bozuklukları:

Yumurtlama nadiren gerçekleşiyorsa veya hiç yoksa, dölleme için daha az yumurta mevcut olacağı için doğal yollarla gebelik oluşmayacaktır.

Erken Yumurtalık Yetmezliği:

Erken yumurtalık yetmezliği, bir kadının 40 yaşından önce normal yumurtalık fonksiyonunun kaybedilmesidir. Yumurtalıklar yetersiz olursa, östrojen hormonu düzenli olarak üretilmez ve kısırlığa neden olur.

Endometriozis:

Endometriozis, rahim dokusunun rahim dışına çıktığı zaman oluşur. Genellikle yumurtalıkları, rahim ve fallop tüplerinin işlevini etkiler.

Miyomlar:

Miyomlar rahimin duvarında bulunan iyi huylu tümörlerdir ve 30 ile 40 yaşlarındaki kadınlarda sık görülürler. Bu oluşumlar döllenmiş yumurtanın yerleşmesine engel olabilir.

Engellenmiş Sperm Üretimi veya Spermin İşlevsizliği:

Ortalamanın altında sperm üretimi, spermlerin zayıf hareketi veya sperm boyutunda ve şeklindeki anormallikler, spermlerin bir yumurtayı döllemesini zorlaştırabilir. Sperm anormallikleri bulunursa, düzeltilebilir bir problem olup olmadığı incelendikten sonra tüp bebek yöntemine başvurulabilir.

Açıklanamayan İnfertilite:

Açıklanamayan infertilite, yaygın nedenlerin değerlendirilmesine rağmen kısırlığa neden olan herhangi bir sebep bulunmadığı anlamına gelir.

Genetik Bozukluklar:

Siz veya eşiniz çocuğunuza genetik bir hastalık geçirme riski altında iseniz, tüp bebek yöntemiyle birlikte uygulanan genetik tarama teşhisi yapılabilir. Yumurtalar toplandıktan ve döllenmeden sonra, bazı genetik problemler için taranırlar. Ancak genetik problemlerin hepsi bu test yöntemiyle bulunamaz. Tanımlanmış problemleri olmayan embriyolar rahime aktarılabilir.

Kanser veya Diğer Sağlık Durumları İçin Doğurganlık Korunması:

Doğurganlığa zarar verebilecek kanser tedavisine (radyasyon, kemoterapi vs.) başlanmak üzereyse, doğurganlığın korunması için tüp bebek yapılabilir. Kadınların yumurtalıklarından toplanan yumurtalar veya erkekteki sperm hücreleri alınır ve daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.

Hangi durumlarda tüp bebek yapılamaz?

Tüp bebek yöntemi herkes için olumlu sonuçlar veren bir işlem değildir. Eğer tüp bebek sırasında yumurtalıklar, sağlıklı yumurtalar üretmezse olumlu sonuç elde etmek ne yazık ki imkansızdır. Ayrıca bir kadın 40 yaşına yaklaştığında yumurta üretimi yavaşladığı için, 37 yaşından büyük kadınların tüp bebek yöntemiyle hamile kalma şansı her geçen gün azalmaktadır. Bununla birlikte, yaşı büyük olan kadınların hamile kalma durumu gerçekleşmiş olsa bile, gebeliğin düşük veya dış gebelik ile sonlanma ihtimali artacaktır. Polipler, yumurtlama bozuklukları, anormal hormon seviyeleri, rahim anormalileri, semen örneğinde hiç sperm olmaması gibi problemler de tüp bebek şansını aza indirecek faktörlerdendir.  Tüp bebek yönteminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sağlıklı bir yumurta ve sağlıklı sperm hücrelerinin olması en önemli kuraldır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler