info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?
Tüp bebek tedavisi, özellikle tüp bebek tedavisi görmesi gerektiğini düşünen çiftler ve kısırlık teşhisi konmuş çiftler için önemli bir konudur. Günümüzde tüp bebek tedavisi hakkındaki yanlış düşünceler ve mitler büyük oranda kırılmıştır. Tüp bebek tedavisinin, tıbbi bir uygulama olduğu ve oluşan gebeliğin tamamen anne ve baba adayının bebeği olduğu kavranmıştır. Kısaca tüp bebek yapımı ise; anne ve baba adayından alınan üreme ve sperm hücrelerinin laboratuar ortamında döllendirilmesi, döllenen yumurtanın yeniden anne adayının rahmine transfer edilmesi olarak ifade edilebilir. Tüp bebek yapımı sırasında döllendirme işlemi laboratuar koşullarında yapılmaktadır. Tüp bebek yapımı, yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı tedavi yöntemidir. Başarı oranının yaklaşık olarak; %45-75 olduğu bu tedavi yönteminde, anne adayının hiçbir aşamada tüp bebek merkezinde kalmasına gerek yoktur.

Tüp bebek yapımı aşamaları ise:

  1. Çiftin doktorla görüşmesi, kısırlık tetkikleri ve uygulanması gereken tedavi yöntemine karar verilmesi,
  2. Anne adayının yumurtalıkların uyarılması,
  3. Uyarılan yumurtalıkların toplanması (OPU) ve baba adayından eş zamanlı olarak sperm örneği alınması,
  4. Alınan üreme hücrelerinin laboratuar ortamında mikroenjeksiyon ya da klasik tüp bebek yöntemi ile döllendirilmesi,
  5. Döllenen yumurtanın yani embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi
Tüp bebek yapımında bu aşamalar tamamlandıktan sonra, embriyo transferinden 12 gün sonra anne adayına gebelik testi yapılmaktadır. Yapılan gebelik testi sonucunda tüp bebek yapımının başarılı tamamlanıp tamamlandığı anlaşılır. tüp bebek yapımı nasıldır

Tüp bebek yapımı sırasında hastanede kalmak gerekir mi?

Tüp bebek yapımı aşamalarında anne adayının hastanede kalması gerekmez. Tedavi aşamaları yaklaşık olarak bir ayda tamamlanmaktadır. Yapılan muayene ve tetkikler tamamlandıktan sonra anne adayı evine dönebilmektedir. Baba adayının tüp bebek merkezine yalnızca birinci ve üçüncü aşamalarda gelmesi yeterli olacaktır. Ancak anne adayına duygusal ve manevi destek açısından her aşamada yanında olması önerilmektedir.

Tüp bebek yapımı zor mu?

Tüp bebek tedavisi zor bir tedavi değildir. Fiziksel açıdan anne ya da baba adayını zorlamamaktadır. Hatta uygulanan aşamaların kısa sürede tamamlanması sayesinde günlük ya da iş hayatı etkilememektedir. Ancak psikolojik açıdan zorlayıcı olabilir. Bu aşamada çiftin umudunu kaybetmemesi ve tedaviye gerçekçi beklentilerle ancak iyimser bir bakış açısıyla başlaması önerilmektedir.
Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler