info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Durdurulur?

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Durdurulur?
  • Yumurta gelişiminin olmaması
Tüp bebek tedavi aşamaları her ne kadar prosedüre göre uygulansa da, bazı durumlarda istenilen cevaplar alınmayabilir. Gebelik için uygun yumurtanın elde edilmesi için yumurta gelişimini destekleyen bazı hormonal ilaçların uygulanmasına rağmen istenilen sonuçlar elde edilmemektedir. Bu nedenle gebelik için aranan birinci kriter olgun yumurta olması nedeni ile yumurtanın olmamasından dolayı tedavi iptal edilir. Yumurta elde etme işlemi çoğu zaman oldukça komplike olgularla sonuçlanabilmektedir. Örneğin yumurta toplama işleminde olgun foliküller elde edilse bile içlerinde yeterli yumurta hücresi olmayabilir. Genellikle bu durum yumurta toplama gününden önce  çatlayan yumurtalardan kaynaklanır. İstenmeyen bir durum olsa da, genellikle ileri yaş nedeni ile yumurta rezervleri tükenen hastalarda meydana gelmektedir. Bunun dışında nadir olarak boş folikül sendromu şeklinde ifade edilen, toplanan foliküllerden yumurta bulunamama sorunu ile karşılaşılmaktadır. Boş folikül sendromu %1 gibi oldukça küçük bir oranla ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında yumurta toplansa bile üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ile döllenme aşaması gerçekleşmeyebilir. Bu durum şiddetli erkek kısırlığı vakalarında görülse de, mikroenjeksiyon yöntemi ile başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Genel olarak tüp bebek tedavisinde gebelik için uygun kaliteye sahip yumurta hücresi elde edilememiş ise, tedavi durdurulmaktadır.
  • Baba adayından sperm bulunamama
Anne adayına yapılan yumurta toplama işlemine eş zamanlı olarak, baba adayından sperm elde edilmektedir. Ancak bazı durumlarda alınan meni örneğinde sperm bulunamamaktadır. Bu durum tıp literatüründe azospermi olarak adlandırılır. Bu aşamada sperm elde edilemediği için anne adayından elde edilen yumurtalar dondurularak, sonraki tedavi aşaması için saklanır. Baba adayının menisinden sperm bulunmaması halinde, mikro TESE adı verilen testislerden sperm elde etmek için cerrahi müdahaleye başvurulur. Genellikle bu yöntem ile baba adayından elde edilen tek bir sağlıklı sperm hücresi ile gebelik elde edilebilmektedir.
  • Embriyo kalitesi
Anne ya da baba adayından kaynaklanan genetik problemler nedeni ile döllenme işleminin başarısız olduğu vakalarda, preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanmaktadır. Bu işlem sayesinde genetik hastalıklardan arındırılmış sağlıklı embriyolar elde edilmektedir. Ancak bazı durumlarda preimplantasyon genetik tanı uygulanmış olsa bile, embriyo gelişimi ve kalitesi yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda embriyo transferi gerçekleştirilmeden tedavi iptal edilir. Ayrıca PGD analizleri her ne kadar olumlu sonuçlansa da, hücrelerin yapısal uyumluluğunun olmaması (HLA) halinde yine embriyo transfer işlemi yapılmamaktadır. Kısacası gebelik için uygun kaliteye sahip embriyoların hem PGD hem de HLA analizlerinden geçerli not alması gerekir.
  • Anne adayından kaynaklanan çeşitli durumlar
Anne adayının yumurtalıklarından istenilen cevabın alınmaması halinde ya da bu tedavinin yararlı olmayacağı düşüncesi ile tüp bebek tedavisi doktor tarafından durdurulabilir. Genellikle bu durum beslenme alışkanlığı, ilaç dozu, kan hormonları seviyesi, yumurtalık görüntüsü ve anne adayını yaşına bağlı olarak yumurtalık rezevlerinin yeterli olmamasından dolayı kaynaklanır. Doktor tedavi aşamalarından beklediği cevabı alamadığı için, bu gibi durumlarda tedavi aşaması askıya alınarak, yeni bir tedavi planı yapılmaktadır. Ayrıca yumurta gelişimini ve tedavi sürecini etkileyen anne adayından kaynaklanan bazı patolojiler saptanmış ise, öncelikle bunların tedavisinin yapılması amaçlanır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler