info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi Enfeksiyon Riski Taşır mı?

Tüp Bebek Tedavisi Enfeksiyon Riski Taşır mı?
tüp bebek tedavisi enfeksiyon riski taşır mı Tüp bebek tedavisinde çeşitli riskler görülebilir. Buna enfeksiyon da dahildir. Fakat uygun ilaçların kullanılması ve alanında uzman bir ekip ile beraber tedavinin tamamlanması oldukça önemlidir. Bu komplikasyonların nadir olduğunu ve doğurganlık uzmanınızın sizi yakından izleyeceğini ve herhangi birinin sana başına gelmesini önlemek için tüm deneyimini ve uzmanlığını kullanacağını hatırlamak önemlidir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri:

Yumurtalık uyarımı için kullanılan ilaçlar bazı kadınlar için hafif yan etkilere sahiptir; hafif morarma ve enjeksiyon yerinde ağrı, baş ağrısı, mide bulantısı ve mide salınımı. Bir başka yan etki yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) olur. Bu, yumurtalıklar birçok follikül üreterek ve kan damarlarından karın boşluğuna ve akciğerlerine sızıntı yaparken olur. Genellikle hafiftir ve tedavi edilmeden kendi başına giderir. Şiddetli vakalarda OHSS, ciğerler ve karnında çok genişleyen yumurtalıklar, dehidrasyon ve çok miktarda sıvıya neden olabilir. Tüp bebek yani, IVF aracılığıyla yumurta alımına katılan kadınların yüzde birinden azında OHSS, kan pıhtılaşmasına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu, gonadotropin alan hastaların sık gözlem yapmalarının sebeplerinden biridir; bunun gerçekleşmeyeceğinden emin olmak için. Doğurganlık doktorları, olası sorunların herhangi bir belirtisini görürlerse, reçete edilen ilaç miktarını kontrol edebilir veya ilaç rejimini değiştirebilir.

Yumurta toplama aşamasında meydana gelebilecek yan etkiler:

Yumurtalar olgunlaştıklarında kadın hasta, yumurta alımı için doğurganlık merkezine gelir, genellikle döngünün başlangıcından 10-14 gün sonra. Genellikle sakinleştirilir (ya bilinçli sedasyon olarak bilinirken ağrı hissetmeden dinlenmesine izin veren ilaç kombinasyonu ile ya da üreme endokrinologu inceltirken tamamen sedasyon adı altındadır).  Nadir durumlarda, yumurtalıklardan aşırı kanama veya mesane, bağırsak veya kan damarları gibi yumurtalıklara yakın organlara yaralanmalar olabilir. Yaralanma ciddi ise, kan nakli veya hasarı onarmak için cerrahi gerekebilir. Başka bir risk pelvik enfeksiyon. Yine, bu çok nadir, ancak daha önce pelvik enfeksiyon geçiren kadınların bu komplikasyona yakalanma riski daha yüksektir.

Embriyo transferi aşamasında meydana gelebilecek yan etkiler:

Embriyolar nakledildiğinde spekulum (jinekoloğunuzun pelvik muayene sırasında kullandığı metal şey) vajinaya konur ve embriyolar bir kateter kullanarak uterusa yerleştirilir. Bazı kadınlar kateter serviks içerisine sokulduğunda hafif kramp yaşayabilir.

Riskleri zaltmak için:

  • Daha olumlu bir prognozu olan 35 yaşın altındaki hastalar için yalnızca bir embriyo aktarılması düşünülmelidir. İkiden fazla transfer edilmemelidir.
  • Daha olumlu bir prognozu olan 35-37 yaş arasındaki hastalar için, ikiden fazla bölünme aşaması (döllenmeden 2-3 gün sonra) embriyo aktarılmalıdır. Bu yaş grubundaki diğer tüm kişilerin en fazla üç transferi olmalı. Uzatılmış kültür yapılırsa (5 veya 6 günlük embriyo, blastosist denir) ikiden fazla nakil yapılmamalıdır.
  • Daha olumlu bir prognoz ile 38-40 yaş arasındaki hastalar için, en fazla üç embriyo veya iki blastokist aktarılmalıdır. Bu yaş grubundaki diğer tüm kişilerin en fazla dört embriyo veya üç blastokist aktarması gerekir.
  • 41 ila 42 yaş arasındaki hastalar için beş taneden fazla veya üç blastokist aktarılmalıdır.

Daha olumlu bir prognoz nedir?

  1. IVF'nin ilk siklusu
  2. morfolojik kriterlere göre iyi kalite embriyolar
  3.  kriyoprezervasyonu (dondurma) garanti etmek için yeterli kalitede fazla embriyo. IVF ile daha önce başarı elde eden hastalar da daha elverişli bir prognostik kategori olarak kabul edilir.
Birden çok gebeliğin riski erken doğum ve doğum (bebek için riskli olan), sezaryen doğum, maternal yüksek tansiyon ve gestasyonel diyabet dahil anne ve bebekleri etkiler.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler