info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için tüp bebek tedavisi en etkili çözüm olmaktadır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için bazı şartların sağlanabiliyor olması gerekir. Böylece tedavinin başarıya ulaşma olasılığı biraz daha fazla olacaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalar arasında anne adayının adet döngüsü yer almaktadır. Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar sorusunun yanıtı bu tedaviye başlamayı düşünen çok sayıda çift tarafından merak edilmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için önce bazı testler uygulanmakta ve bunlar için adetin ikinci ya da üçüncü günü daha uygun olmaktadır. LH, FSH, E2, TSH ile prolaktin seviyeleri bu dönemde kontrol edilen veriler arasında yer almaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Adet Döngüsü

Genel olarak bakıldığında tüp bebek tedavisi ile adet döngüsü arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Yani tedavinin uygulanabilmesi için özel bir adet günü belirtilmemiştir. Ancak tedavi için yapılacak olan testlerden alınacak verimin artması adında adetin bazı günleri tercih edilmektedir. Örneğin tüp bebek için hormon tedavisi uygulanacağında bu tedavi kendi içerisinde uzun ve kısa protokol olmak üzere ikiye ayrılır ve bunlar için tercih edilecek adet günü birbirinden farklıdır.

Kısa protokolde yumurtalıkların uyarılması adetin üçüncü gününden, GnRHa ile hormon baskılama tedavisi ise adetin ilk gününden itibaren yapılır. Uzun protokolde ise hormon baskılama tedavisi bir önceki adetin 21. Gününden, yumurtalıkların uyarılması ise adetin ikinci ya da üçüncü günü yapılır. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinde adetin hangi gününün tercih edileceği yapılacak uygulamaya göre farklılık göstermektedir.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Anne ve baba adayları ile doktor arasında yapılan ön görüşme tüp bebek tedavisinin başlangıcı olarak kabul edilir. Ardından tedavi görecek kişiye kan testi yapılır ve bu test için genellikle kişinin aç kalma zorunluluğu yoktur. Bunun ardından tüp bebek tedavisine engel olacak herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bu muayenelerde tedaviye engel herhangi bir durum çıkmazsa anne adayının yaşı, yumurtalık kapasitesi gibi durumlar göz önünde bulundurularak tedaviye başlanır.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler