info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Tedavisi Acılı Mıdır?

Tüp Bebek Tedavisi Acılı Mıdır?

Tüp Bebek Tedavisi Acılı Mıdır?

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için tüp bebek tedavisi en etkili çözüm olmaktadır. Burada tüp bebek tedavisi acılı mıdır, bu yöntemde nelere dikkat edilmelidir, başarı oranı nedir gibi pek çok soru akıllara gelmektedir. Bu soruların yanıtları çeşitli durumlara bağlı olarak farklılık gösterir. En iyi sonucun alınabilmesi ve en doğru yöntemin uygulanabilmesi için ilk olarak çift muayenesi ve çeşitli testler yapılır. Bunun ardından en etkili olan yöntem seçilerek uygulama aşamasına geçilir. Tedavi uzun soluklu olup bu süreçte kadın ve erkeğin psikolojik destek alması gerekir. Uygulama çeşitli aşamalardan meydana gelmekte olup acı ya da ağrı durumu buna göre farklılık gösterebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Ağrı Ya Da Acı Olur Mu?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre tüp bebek tedavisi ağrı oluşturacak ya da bu sebeple hastanede yatmayı gerektirecek özelliklere sahip değildir. Bazı anne adayları tedavide kullanılan iğnelerin ağrıya yol açacağı düşüncesine sahiptir. Fakat bu iğneler sadece yumurtaların toplanması ve embriyo transferi aşamalarında kullanılmakta olup bunların ikisinde de anne adayı ağrı hissetmemektedir.

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan yumurta toplama evresinde anne adayına lokal anestezi yapılmakta ve böylece herhangi bir acı hissedilmemesi için önlem alınmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu uygulama son derece steril bir ortamda yapılır. Bazı anne adaylarında uygulamanın bitmesinin ardından hafif dereceli bir ağrı oluşabilir. Ancak bunun hissedilmemesi için doktor tarafından bazı ilaçlar önerilmektedir. Dolayısıyla anne adayının ilaçlarını eksiksiz şekilde kullanması ve doktorun verdiği önerilere uyması gerekir.

Tüp Bebek Ağrılı Bir Yöntem Mi?

Tüp bebek tedavisinde ağrı tedaviye başlamadan önce uygulanan anestezi ile ortadan kaldırılır. Yumurta toplama işlemi anestezi uygulanmadan yapılırsa anne adayına biraz acı verebilir. Embriyo transferi aşamasında ise işlem için ince uçlu katater kullanılır ve uygulama bir iki dakika içerisinde tamamlanır. Burada anne adayının acı hissedeceği herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak bunun için işlemi yapacak olan doktorun işinde uzman ve tecrübeli olup olmaması son derece önemlidir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler