Tüp Bebek Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Blog

Tüp Bebek Uncategorized @tr

Tüp Bebek Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İşte: Tüp bebek tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Gebelik başlayan kadınlarda muayene ne zaman yapılmalı?

Embriyo transfer edildikten sonra 12 gün beklenmelidir. Bu sürenin sonunda kandan gebelik testi yapılabilir. Bu süreç içinde embriyo taslak durumundadır ve sağ büyüyüp büyüyemediğini beklemek gerekir. Gebelik oluştuğu belirlendiğinde 10 veya 15 gün içinde ultrason yapılmalıdır.

  • Gebe kalan kadın ilaçlara devam eder mi tedavi bırakılır mı?

İlaç tedavisi standart şekilde değil kişiden kişiye yapılan muayene sürecine göre değişiyor. Tüp bebek tedavisini gerçekleştiren doktor tarafından durum kontrollerinin yapılması büyük ölçüde önem taşıyor. Gelişebilecek komplikasyonlara göre ilaç tedavisine devam edilebilir veya ilaçlar bırakılabilir. Bu süreçte hastaların 10 hafta kontrol edilmesi gerekir. Peki kullanılan bu ilaçlar bebeğe veya anneye bir zarar verir mi derseniz, anneye de bebeğe de zarar verdiği gözlemlenmemiştir.

  • Tüp bebek tedavisi sonrası test ve kontroller;

Hamilelik sırasında istenen testler normal yolla veya tüp bebek yoluyla gebelik oluşması açısından fark etmiyor. Ancak normal yolla olan gebeliklerde ailenin hastalık geçmişi önemlidir. Vakti geldiğinde bir takım testler doktor yönlendirmesiyle yapılır.

Tüp bebek tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken diğer test ve kontrolleri kısaca; gebelik sırasında şeker yüklemesi testi, belli aralıklarla yapılan ultrasonlar, vajinal kontrolleri olarak sıralanabilir.

Tüp Bebek Tedavi Sonrası Neden Önemli?

Bu süreç bebeğin gelişimi, annenin sağlık durumunu kontrol edebilmek ve önlem gerekirse veya bir sorun oluşursa yapılabilecek test ve türevlerini belirlemek açısından büyük önem taşır. Tüp bebek tedavi sonrası doğum yollarını belirlemek ve izlenecek yol için mühimdir.

Tüp Bebek Tedavisi Süreci Nasıl Gelişir?

IVF (Tüp Bebek Tedavisi) İnfertilite hastası olup ya da genetik bozukluğu olup çocuk isteyen çiftlere uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi süreci kısaca;

  • Ovülasyon indüksiyonu (yumurta büyütme; regl’ in 3.günü yapılan işlem),
  • Yumurta toplama (OPU; çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra 35-36 saat sonra yapılır.),
  • Sperm alınması (yumurta toplama işlemi yapılırken erkeğin mastürbasyon yoluyla boşalması ve spermlerinin toplanmasıdır.)
  • Fertilizasyon (Döllenme),
  • Embriyo transferi (yumurta toplama işleminden 2-6 gün sonra yapılır.) işlemi olarak özetleyebiliriz.

 

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)