info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Sürecine Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Tüp Bebek Sürecine Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Tüp Bebek Sürecine Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Tüp bebek tedavisi, doğurganlık ve diğer genetik sorunları tedavi ederek gebe kalmaya yardımcı olan bir dizi prosedürdür. Tüp bebek tedavisi, şu anda mevcut olan en etkili yardımcı üreme teknolojisidir. Ancak tüp bebek tedavisi yöntemiyle gebe kalma ihtimali yaş ve eşin kısırlığının sebebi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörlere hakim olmak için, tüp bebek sürecine nasıl hazırlanılmalıdır sorusunun cevaplarını da biliyor olmak gerekir.

Bu tedavi için hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha yüksek bir başarı oranına hazırlamak için atabileceğiniz çeşitli adımlar vardır. Örneğin; protein açısından zengin, sağlıklı bir beslenme diyeti yumurta üretimini en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. Aksi takdirde zihinsel olarak düzenli enjeksiyonlara ve doğurganlık testine kendinizi hazırlamanız gerekebilir. Peki, tüp bebek sürecine nasıl hazırlanılmalı? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Tüp Bebek Tedavi Sürecini Anlayın

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, bu tedavi sürecinin farkında olmalısınız. Tüp bebek tedavisi; yumurtlama indüksiyonu, yumurta alımı, sperm alımı, döllenme ve embriyo transferi olmak üzere 5 ana adımdan oluşur. Tedavi döngüsü yaklaşık 2 hafta sürer ve gebe kalmak için birden fazla döngü yapmanız gerekebilir.

2. Tüp Bebek Tedavisine Ait Risklerin Farkında Olun

Tüp bebek tedavisi genelde stresli bir süreçtir. Bu tedavi sürecinde stres ve endişe büyük riskler oluşturabilir. Örneğin, çoklu doğum veya erken doğum görülme ihtimali oldukça yüksektir. Tedavi sürecinde enjekte edilen bazı infertilite ilaçları nedeniyle yumurtalıklar da şişme ve ağrı oluşabilir. Bu duruma yumurtalık hiperstimülasyon sendromu adı verilir. Tüp bebek tedavisi sonucu hamilelikte düşük oranı normal gebelik ile aynıdır. Ancak, annenin yaşı arttıkça bu oran artabilir. Bunların dışında kanama ve enfeksiyon, ektopik hamilelik ve doğum kusurları görülebilir. Bu durumlara psikolojik olarak hazır olmak çok önemlidir.

3. Tüp Bebek Tedavisinin Maliyetini Doktorunuzla Konuşun

Tüp bebek tedavisi oldukça pahalı bir işlemdir. Ancak tedavi sürecinde bazı tedavi ve ilaçlar için sigorta kapsamı dışında ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle tedavi süresince gerekli tüm masrafları doktorunuz ile önceden konuşmanız da yarar vardır.

4. Doğurganlık İle İlgili Sorunların Araştırılmasına İzin Verin

Tüp bebek tedavisine başlarken, çiftlerin doğurganlık durumları araştırılır. Kadınlarda yumurta, erkeklerde ise sperm ile ilgili gerekli testler yapılır. Bu testlerin sonucuna göre tedavisini geri kalanında uygulanacak yöntemler belirlenir.

5. Omega 3 Balık Yağı ve Folik Asit Takviyesi Alın

Tüp bebek tedavisi esnasında beslenmek çok önemlidir. Bu süreçte özellikle Omega 3 balık yağı ve folik asit takviyesi almanızda büyük fayda vardır. Çünkü Omega 3 yağ asitleri embriyo kalitesini artırır. Ayrıca, folik asit fetüsün sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Her takviye ürün için uygun olan dozajı mutlaka doktorunuza danışın.

6. Yüksek Kaliteli ve Az Yağlı Yiyecekler Tüketin

Vücudunuza normal bir hamilelik için hazırlanıyormuş gibi davranın. Tüp bebek tedavisi için demir, potasyum ve magnezyum yönünden zengin sağlıklı ve az yağlı bir beslenme tarzı benimseyin. Yapraklı yeşillikler, meyveler, sebzelere ağırlık vererek düşük kalorili veya düşük karbonhidratlı diyet gibi kısıtlayıcı bir diyet başlatmaktan kaçının.

7. Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Tüp bebek tedavisi öncesi eğer kullkullanıyorsanız sigara ve alkolü bırakmak gerekir. Ayrıca, kafein bulunan içeceklerden de kesinlikle kaçınmalısınız.

8. Her gün Egzersiz Yapın

Fazla kilolu veya zayıf kadınların tüp bebek yöntemi ile gebe kalma olasılığı daha düşüktür. Günlük hafif tempolu yürüyüşler ve basit egzersiz hareketleri tüp bebek tedavi hazırlığı esnasındaki stresi azaltır ve kan dolaşımınızı düzenler. Tüp bebek tedavisi sırasında gebelik kaybına neden olabileceğinden dolayı yorucu faaliyetler, koşma, jogging veya aerobik gibi yoğun kardiyovasküler aktivitelerden kaçının.

9. Uyku Düzeninize Önem Verin

Son olarak, doğurganlık oranınızı arttırmak için, günlük ortalama 8-9 saat uyumaya gayret edin. Ayrıca melatonin hormonun en iyi şekilde almak için mutlaka karanlıkta uyuyun. Sağlıklı bir uyku bedenin dinlenmesi ve üreme organlarının daha iyi çalışması bakımından çok önemlidir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler