info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Süreci

Tüp Bebek Süreci
Tüp bebek süreci, çiftlerin doğal yollarla bebek sahibi olamadıkları durumlarda yapılan işlemlerin tamamını kapsayan süreçtir. Tüp bebek tedavileri sayesinde kısırlık yaşayan çiftler için bebek sahibi olma olasılığı artmaktadır. Bir yıl boyunca düzenli sağlıklı cinsel ilişki yaşayan ve korunma önlemi almayan çiftlerin çocuk sahibi olamamaları sonucunda tıbbi açıdan kısır olarak kabul edilirler. Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere yapılan muayene ve tetkikler sonucunda kısırlık teşhisi konulmadan tüp bebek sürecine alınmazlar.

Tüp bebek süreci nasıl başlar?

Tüp bebek süreci için önce çiftlerle karşılıklı görüşme yapılır. Bu görüşmede çiftin beklentileri, tedavi sürecinin aşamaları, önceden yapılması gereken tetkiklerden bahsedilir. Tüp bebek maliyetleri de bu aşamada açıklanır. Kabul eden çiftlerle bir sonraki aşamaya geçilir. tüp bebek süreci

Tüp bebek süreci için aşamalar nelerdir?

  1. Tüp bebek süreci için ilk aşama kadın ve erkeğin muayene edilmesidir. Özellikle kadının jinekolojik ve ultrasonografik muayenesi yapılır. Bu muayenelerin sonucunda yumurtalıklarda ya da rahim içinde tedaviye engel teşkil edecek bir durum varsa tespit edilir. Eğer bir sorun varsa öncelikle bu sorunun tedavi edilmesi gerekir. Sorun yoksa bu defa hastanın kanında FSH ve östrojen seviyelerine bakılır.
  2. Tüp bebek süreci için, çiftin uygun olup olmadığına karar verilirken kadının yaşı, erkek ya da kadında kısırlığın ne gibi bir sorundan kaynaklandığı, kan tahlili sonuçları ve yumurtalıkların son durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçilir.
  3. Kadında sağlıklı ve sayıca fazla yumurta oluşumunu sağlamak için hormon tedavisi uygulanmaya başlanır. Bu süreçte düzenli muayene ile yumurtalıkların ilaca yanıt verip vermediği, veriyorsa yumurtaların nasıl geliştiğine bakılır.
  4. İlaçların kullanılması ile yeterli olgunluğa ulaşan ve sayıca artan yumurtaların foliküllerin içinden çıkması gerekir. Bu nedenle folikülleri çatlatmak amacıyla, yumurta toplama işleminden 36 saat öncesinde ‘’yumurta çatlatma iğnesi’’ yaptırılır. Sık muayene sonunda yumurtalar tamamen çatlayıp vücuttan atılmadan belirlenecek bir zamanda da yumurta toplama işlemi yapılır. Aynı zamanda erkekten de sperm alınır.
  5. Kadının yumurtaları ile erkekten alınan sperm labaratuvarda hazırlanış olan uygun ısılı ortamda birleştirilir. Bu işlemin sonucunda birden fazla sağlıklı embriyo oluşur. Embriyolar transfer aşamasına kadar tüp bebek labaratuvarında kontrol altında tutulur.
  6. Embriyo transfer işlemi ile gelişen embriyolar anne rahimine yerleştirilir.  Ancak yeni yönetmelikle birlikte, 35 yaş altı kadınlara bir adet, 35 yaş ve üstü hastalara da sadece iki adet embriyo yerleştirilebilir.
  7. Embriyo yerleştirilmesinin ardından bekleme süreci başlar. Bu aşamada anne adayı dinlenmelidir. Ağır aktiviteler ya da sehayatten uzak durulmalıdır.

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler