info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Süreci Nasıldır, Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

Tüp Bebek Süreci Nasıldır, Hazırlık Nasıl Yapılmalı?
tüp bebek süreci Her tüp bebek süreci ya da döngüsü, birden fazla adım içerir ve her biri, dört ila altı haftalık bir periyotta belirli bir dönemde gerçekleşir. Aşağıda IVF prosedürüne genel bir bakış sunulmuştur. İşlem, tüp bebek sürecinde adet döngüsünü takip eden ay başlar. Bir IVF döngüsü tipik olarak aşağıdaki adımları veya prosedürleri içerir:

Tüp Bebek Süreci

 • Birden fazla yumurta elde etmek için kullanılan ilaçlar
 • Yumurtayı yumurtalık veya yumurtalıklardan toplama
 • Yumurtaların sperm ile tohumlanması
 • Herhangi bir döllenmiş yumurta kültürü (embriyolar) oluşturmak
 • Bir veya daha fazla embriyo (lar) ın uterusa yerleştirilmesi ("transfer")
 • Hamileliğe izin vermek ve sürdürmek için hormonlar ile rahim astarının desteklenmesi

Bazı durumlarda, ilave prosedürler kullanılabilir:

 • Döllenme şansını artırmak için intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)
 • Embriyo eklenti olasılığını artırmak için yardımcı kuluçkahaneler ("implantasyon")
 • Embriyo kriyoprezervasyonu (dondurma)

IVF başarısı büyük oranda birden fazla yumurta döllendirmeye bağlıdır.

 • Bu amaçla FSH ve / veya LH (gonadotropin) doğal hormonlarının enjeksiyonları kullanılır
 • Erken ovulasyonu önlemek için ilave ilaçlar kullanılır
 • Aşırı derecede yumurtalık tepkisi veya tersine yetersiz bir yanıt ortaya çıkabilir.

Tüp bebek süreci şu şekilde özetlenebilir;

 • İlk Ziyaretiniz
 • Tedavi Öncesi Hazırlık
 • Yumurtlama İndüksiyonu / Döngüsü Başlatma
 • Oosit Erişimi ve Sperm toplama
 • Laboratuvarda Döllenme ve Gelişme
 • Embriyo Transferi
 • Gebelik Testi ve Gebelik Takibi
tüp bebek sürecine nasıl başlanır

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

İlk Ziyaretiniz

Her çiftin kendine özgü bir durumu vardır; İlk ziyaretiniz aynı değildir. İlk ziyaretinizde doktorlarımız ve hemşirelerimizden biriyle görüşeceksiniz ve tıbbi kayıtlarınızı dikkatlice inceledikten sonra, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir IVF tedavi planı oluşturulur.

Tedavi Öncesi Hazırlık

Takvim, doktorunuz tarafından geliştirilen bireysel uyarılma protokolünüzün ana hatlarını çizmek için oluşturulmuştur ve IVF döngüsü için bir ilaç programı ve randevu içermektedir. Tüp bebek sürecinin bu adımının bir diğer aşaması ileri ultrason taramasını yapmaktır. Bu tarama hayati önem taşımaktadır ve tedavi protokolünü belirlemenin önemli bir parçasıdır. Yumurtalıkların görüntülenmesi, antral follikülleri adı verilen küçük büyüyen follikülleri sayarak, yumurtalık rezervini değerlendirmemizi sağlar. Ek olarak doğurganlık durumunu kontrol eden Doppler ile yumurtalıklarda kan akışı ölçülür. Yumurtalıkların erişilebilirliği, yani folliküllerin yumurta toplamada toplanıp hesaplanamayacağı da belirlenecektir. Ayrıca doğurganlığı etkileyebilecek yumurtalıkta kist olup olmadığını kontrol edilir. Bundan sonra rahim (embriyonun implante edileceği boşluğun normal olup olmadığını ve astarın (endometrium) sağlıklı olup olmadığını görmek için incelenir. Uterus ve Doppler kan akışının 3B görüntülemesi, implantasyonu etkileyebilecek herhangi bir fiziki anormalliği saptamamıza yardımcı olur. Bu değerlendirme, kadının doğurganlığının nitel niteliğini anlamak için yapılır; Kaç tane yumurta değil, ne kadar sağlıklı olduklarını ve rahim astarının bir embriyo yerleştirmek için ne kadar kararlı olacağını bildirir.

Yumurtlama İndüksiyonu / Döngüsü Başlatma

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar?

Yumurta üretimini teşvik etmek için ilaçlara başlamadan önce, rahim astarınızı ölçmek için randevunuz olacak ve yumurtalıkların herhangi bir olası follikül veya kist için kontrol edilecek. Ultrason normalse, yumurta gelişimini uyarılacak ek talimatlarla ilaçları başlatma gününü teyit edilecektir. IVF döngüsü ilerledikçe, FSH enjeksiyonlarının 8. gününden başlamak üzere, kan çalışması da dahil olmak üzere sabah randevuları alacaksınız. Her gün ihtiyaç duyulan ultrason ve kan testleri düzenlenir ve ilaç dozajınızda değişiklik yapılması gerekebilir. Ne tür tedavi protokolleri kullanılırsa kullanılsın, foliküllerin büyümesini değerlendirmek ve endometriyumun yoğunlaşıp solgunlaşmadığını değerlendirmek için döngünün 5. günden itibaren yaklaşık 3 veya 4 ultrason taramasına sahip olmanız gerekir. Foliküller büyüdükçe östrojen üretirler, bu nedenle folliküllerin uygun östrojen seviyelerini üretip üretmediğini belirlemek için bir veya iki kan testi yapılır. Ayrıca foliküllerin etrafındaki kan akışı ölçülür. tüp bebek tedavisine adetin kaçıncı günü başlanır

Oosit Alımı ve Sperm Toplama

Folliküller 17mm ya da daha fazla eriştiğinde ve endometriyum tatminkârsa HCG adında bir hormon enjeksiyonu yumurtalıktaki yumurtaları olgunlaştırmak için verilir ve 36 saat sonra yumurtlamaya neden olur. Bu, yumurtlamanın gerçekleşmesinden önce alınması için yumurta toplamanın zamanlamasının kesin olması gerektiği anlamına gelir. Doktorunuz tarafından belirlendiği gibi yumurta alımı için hazır olduğunuzda yumurtanın alınmasından 36 saat önce başka bir ilaç (HCG) verilir. Bu ilaç yumurtaları son vade haline getirir. Sonografik yumurta alma, yumurtalıklardan yumurtaları nazikçe çıkarmak için ultrasonla yönlendirilmiş bir iğne kullanımını içerir. Prosedür sırasında IV sedasyona sahip olursunuz ve çok az rahatsızlık hissedeceksiniz veya hiç rahatsızlık duymazsınız. Eşinizin spermleri, yumurtaların gübrelenmesi için yumurta alımı günü toplanır. Bir kadın, yumurtaları toplanmadan sabahın gece yarısından itibaren hızlanmalıdır. Hafif sedasyona girerek yumurta toplama prosedürünü hissettirmesini engeller. Yumurtalar ultrasonografi kılavuzluğunda toplanır ve bir iğne ile toplanır. Prosedürden sonra hızlı bir şekilde uyanır. Prosedürden sonra yaklaşık 1 saat eve gidebilirsiniz, ancak eşiniz, akrabanız ya da arkadaşınızın size eşlik etmesi önemlidir.

Laboratuvarda Döllenme ve Geliştirme

Yumurtlama alındıktan sonra, embriyoloji uzmanı yumurtaları laboratuarda sperm ile hazırlar. Yumurtanızın alınmasından iki gün sonra bir embriyoloji uzmanı size gelişmeye başlayan embriyoların sayısını ve kalitesini arayacaktır. Yumurtalar toplandıktan sonra, döllenmeniz için eşinizin spermiyle karıştırılır. Bazı durumlarda düşük sayım, düşük motilite veya az sayıda normal form gibi eşinizin sperminde bir sorun varsa, ICSI adı verilen bir teknik kullanılır. Bu teknikte, gübreleme şansını artırmak için kullanılacak yumurta maddesine (sitoplazma) normal hareketli bir sperm enjekte edilir. Daha sonra yumurta döllenmesi için izlenir. Döllenme gerçekleşirse, ertesi gün kadın / çift bilgilendirilir. Embriyonun 2-5 gün arasında gelişmesine izin verilir.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi, yumurta alındıktan üç ila beş gün sonra gerçekleşir. Embriyolar serviksten küçük bir kateter vasıtasıyla uterusa aktarılır. Transferinizden sonra iki ila üç gün yatak istirahati yapmanız önerilir. Kriyoprezervasyon için kalitede iyi embriyolar varsa, seçenek embriyo transferi anında sizinle birlikte incelenecektir. tüp bebek sürecinde embriyo transferi

Embriyo transferi nasıl yapılır

Embriyo transferi, doğurganlık kliniklerinde yapılır. Prosedür, bir smear testine oldukça benzer ve biraz rahatsızlık verebilir. Birçok kadın bu işlemin ağrısız olduğunu bildirmesine rağmen, bazı durumlarda rahatlamanıza yardımcı olması için bir sakinleştirici uygulanabilir. Bu seçeneği doğurganlık doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bir vajinal spekulum vajinenizi açmak ve serviksinize erişim sağlamak için kullanılır. Serviks etrafındaki alanı temizlemek için bir tuz çözeltisi kullanılır. Daha sonra yumuşak ince bir kateter rahmin içine sokulur ve embriyolar bu ince tüp vasıtasıyla vücuda aktarılır. Prosedürü uygulayan doktor, embriyonları doğru pozisyona yönlendirmesine yardımcı olmak için ultrason cihazı kullanabilir. Embriyolar genellikle uterusun üstünden bir ila iki santimetreye kadar çöker. İşlem tamamlandığında muhtemelen klinikte kalmanızı ve bir süre dinlenmenizi ve önümüzdeki 24 saat için rahatlamanızı söyleyeceksiniz. Doğurganlık doktorunuz prosedürü takip eden faaliyetleriniz hakkında size tavsiyelerde bulunabilir.

Gebelik Testi ve Gebelik Takibi

Yumurtlamadan on yedi gün sonra bir kan gebelik testi (kantitatif HCG) yapılır. Hamile iseniz, altı buçuk ile gebeliğin yedi buçuk haftası arasında bir canlılık ultrasonu planlanacaktır. 10 haftalık gebelik haftasına kadar hormon tedavisine devam etmeniz gerekecek. Tüp bebek süreci ve tüp bebek tedavisinin kaşifi, Sir Robert Edwards'dı. Başarılı tekniği 1978'de Oldham'da Louise Brown'ın doğumunu sağladı. Bunu takiben, yumurtalıktaki folliküllerin (veya yumurta keselerinin), bulantı ve şişkin olma gibi semptomlara ve bazen de hayatı tehdit eden bir durum olan Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu gibi yüksek dozlarda uyarıcı ilaçlar (FSH veya HMG) ile büyümek için uyarılması gerekir (OHSS). Konvansiyonel IVF'nin geliştirilmesinin nedeni, mümkün olduğunca çok sayıda yumurta denemek ve elde etmekti; ancak şimdi bu yöntemle elde edilen yumurtaların çoğunun anormal olduğu ve bu nedenle döllenmeyeceği ya da implante edileceği bilinmediğinden bir kadının sağlığını riske atma konusunda çok az nokta var olduğu bilinmektedir

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Tüp bebek süreci, başından sonuna kadar yaklaşık 1 ayda tamamlanmaktadır.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler