info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Sonrası Normal Doğum

Tüp Bebek Sonrası Normal Doğum

Tüp Bebek Sonrası Normal Doğum

Tüp bebek tedavisi sonrası normal doğum yapılıp yapılamayacağı pek çok kişi tarafından merak edilen bir durumdur. Genellikle insanlarda tüp bebekte sezaryen doğumun zorunlu olduğuna dair inanış vardır. Ancak bu düşünce doğru olmayıp doğum şekli gebelik sürecindeki gidişata göre belirlenir. Hamilelikte doğum şekli üç evreye göre belirlenir. Anne adayları bunlarla ilgili olarak detaylıca bilgilendirilmeli ve ortaya çıkan sonuçlara göre karar verilmelidir. Genellikle doktorlar öncelikli doğum şekli olarak normal doğumu benimsemektedir. Normal doğum gebeliğin doğal yollarla gerçekleşmesini sağlamakta olup sezaryene göre daha sağlıklı bulunur. Fakat zor doğum, bebeğin kilolu olması, miyom ve buna benzer durumlar sezaryen doğumu zorunlu hale getirebilir.

Tüp Bebek Hastaları Normal Doğum Yapabilir Mi?

Normal yollarla gebeliğin başlamadığı durumlarda en etkili yöntem olarak tüp bebek tedavisine başvurulur. Bu süreçte gebelik riskli olarak görülmekte olup anne adayı kontrollü olarak gebelik sürecine devam eder. Ancak bu durum doğum şeklinin mutlaka sezaryen olması gerektiği şeklinde koşullandırılmaz. Tıpkı normal gebelikte olduğu gibi tüp bebek yöntemi ile gebelik sürecinde de doğum yöntemi olarak normal doğum tercih edilebilir. Buna hamilelik sürecine göre karar verilir.

Doğum Şekline Ne Zaman Karar Verilir?

Genel olarak bakıldığında doğum şeklinin normal doğum mu yoksa sezaryen mi olacağına doğum anına kadar net bir karar verilmeyebilir. Anne adayı ile bebeğin durumlarının değişmediği hallerde doğum şekli için yüksek ihtimalli tahminlerde bulunulabilir. Genellikle hamileliğin 37. İle 40. Haftaları arasında düzenli bir şekilde kontrole giden anne adaylarında doğum şekli daha net şekilde ortaya çıkar. Bu kontrollerde bebeğin kilosu, pozisyonu, bebeğin kilosunun artış grafiği ve anne adayının sağlık durumu dikkate alınır ve buna göre karar verilir. Burada önemli olan nokta anne adayının düzenli olarak kontrole gitmesidir.

Bebeğin suyunun az olması, ikiz ya da üçüz gebelik durumu, bebeğin ters gelmesi, bebek kilosunun normalin üzerinde olması, kordon bağının bebeğin dolanması tüp bebekte doğum şeklinin sezaryen olmasını gerekli kılabilir. Burada hamilelik doğal yollarla değil de cerrahi müdahale ile sonlandırılmış olur.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler