info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Sonrası Bebek Bakımı

Tüp Bebek Sonrası Bebek Bakımı

Tüp Bebek Sonrası Bebek Bakımı

Tüp bebek tedavisi sonrası bebek bakımı anne ve baba adaylarının dikkat etmesi gereken önemli noktalar arasında yer alır. Normal gebeliğe kıyasla daha hassas bir süreç olan tüp bebek tedavisinde öncelikle anne ve baba adayının duygusal destek alması, psikolojik yönden bu sürece hazırlanması gerekir. Bu şekilde yapılan bebek bakımı daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Tüp bebek yönteminin son aşaması olan embriyo transferinin ardından hasta yaklaşık bir saat kadar dinlendirilir ve bundan sonra iki ya da üç gün kadar ev istirahatı yapması önerilir. Ancak bu istirahat sürekli yatmak değildir, anne adayı kendini fazla yormadan günlük normal aktivitelerine devam edebilir.

Tüp Bebek Sonrası Bebek Bakımı Ve Beslenme

Tüp bebek sonrası bebeğin gelişiminin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için anne adayının beslenmesine özen göstermesi gerekir. Burada ideal kiloda olunmalı, gerekli görülen hallerde bunun için diyetisyen desteği alınmalıdır. Bol miktarda sıvı tüketilmeli, bu amaçla günde en az iki litre su içilmelidir. Kola, maden suyu ya da çay bu sıvı yerine geçmemektedir.

Nohut, barbunya, kuru fasulye beslenme programından eksik edilmemeli, haftalık beslenme programı içerisinde en az iki gün bakliyatlara yer verilmelidir. Gelişimin olumlu etkilenmesi için haftada en az üç kere balık yenilmelidir. Çünkü balık omega 3, mineral ve protein bakımından zengindir.

Beslenme programında besinleri pişirme şekilleri de önemlidir. Yani ızgara ya da kızartma gibi pişirme şekilleri yerine fırında pişirme, buğulama ve haşlama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Beslenme programına bademi fındıki yeşil yapraklı sebzeler dahil edilmelidir. Sebze ya da makarna fazla miktarda haşlanmamalıdır.

Tüp Bebek Sonrası Dikkat Edilecekler

Tüp bebek sonrası hem anne adayı hem de bebek açısından bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu süreçte psikolojik destek alınmalı ve stres kontrolü sağlanmalıdır. Tüp bebek olması genel itibariyle normal gebelik sürecinden farklı bir durum meydana getirmemektedir. Rahatlama ve sağlık açısından haftada iki ya da üç kere yürüyüşe çıkılmalıdır. Alkol ve sigara kullanımı kesinlikle tüp bebek tedavisinden en az üç ay önce bırakılmalıdır. Bu durum bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler