info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Sonrası Akıntı

Tüp Bebek Sonrası Akıntı
tüp bebek sonrası akıntı Tüp bebek sonrası akıntı, yaygın olarak yaşanan bir belirtidir. Vajinal akıntı, kokusuz ve beyaz ise, formu pıhtılı değilse genellikle normaldir. Ancak tüp bebek sonrası akıntı; kokulu, yeşil ya da koyu renkli ise bununla beraber kaşıntı ve idrarda zorluk gibi belirtiler söz konusu ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Vajinal akıntı vajinadan salınan biyolojik sıvıdır. Vajinal akıntı; menstrüel siklüsün çeşitli evrelerini yansıtabilirken, bazı akıntılar bir enfeksiyonun bir sonucu olabilir.

Tüp bebek sonrası akıntı normal mi?

Tüp bebek tedavisi aşamalardan oluşan bir tedavidir. Aşamalar süresince anne adayına çeşitli muayeneler ve tetkikler yapılmaktadır. Anne adaylarının tüp bebek tedavisi sırasında en merak ettiği soru ise; tüp bebek sonrası akıntının normal olup olmadığıdır.

Vajinal akıntının ortaya çıkma sebepleri oldukça geniştir.

Vajinal akıntının rengi ve dokusu patolojiyi gösterebilir. Bakteriyel vajinoziste taburculuk ince, gri veya beyaz görünebilir, hacim artabilir ve yapışkandır. Maya enfeksiyonlarında taburculuk peynirine benzemektedir. Trikomoniaz yeşilimsi-sarı, yapışık, köpüklü akıntıya neden olur ve akıntıda artışa neden olabilir. tüp bebek sonrası akıntı normal mi Bakteriyel enfeksiyonlar, da vajinal akıntıya neden olmaktadır. Şayet tüp bebek sonrası akıntı bu formlarda geliyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Ancak akıntınız sulu, beyaz ve kokusuz geliyorsa, kaşıntı gibi belirtiler söz konusu değilse, bu aşamada herhangi bir sorun yoktur.

Tüp bebek sonrası akıntı, gebelik belirtisi mi?

Lösorya, gebelik sırasında birçok kadının yaşadığı ince, süt kıvamında ve hafif kokulu (bazen kokulu) vajinal akıntı için kullanılan tıbbi bir terimdir. Hamileliğin ilk işaretlerinden biri, ikinci trimesterinizin başında yaklaşık 13 haftada daha da çoğalan bir akıntıdır. Gebelikte daha fazla vajinal akıntı olması yaygın bir durumdur. Genellikle sağlık için zararlı olmayan hamilelik kaynaklı akıntılar;  leucorroea olarak adlandırılır.  Hamilelik başlangıcında anne adayının vücudu, çeşitli hormonal değişimlere maruz kalır. İlk karşılaşılan değişim ise, vajinal akıntıdır.

Tüp bebek sonrası akıntı ve gebelik akıntısı

Hamilelik sırasında normal vajinal akıntı; ince, beyaz, süt formunda ve hafif kokuludur. Vajinal akıntı söz konusu ise tampon kullanmamak oldukça önemlidir. Şayet doktor, vajinal akıntı ile beraber herhangi bir sağlık sorunu olmadığını tespit etmiş ise, vajinal temizliğe dikkat etmek ve pamuklu çamaşırlar kullanmak gerekmektedir. Enfeksiyona dair belirtiler olduğunda ise zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler