info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Öncesi Histeroskopi

Tüp Bebek Öncesi Histeroskopi
tüp bebek öncesi histeroskopi Tüp bebek öncesi histereskopi, her hastaya uygulanan rutin bir işlem değildir. Histeroskopi, rahmin sağlıklı ve bebek taşımaya hazır olup olmadığını kontrol etmenin önemli aşamalarından biridir. Histereskopi uygulamasında ucunda teleskopu olan dar bir tüp vajinaya ve rahim ağzına, bazen sıvı veya gazla doldurulmuş uterus boşluğuna geçirilir. Görüntüler bir bilgisayar ekranına yansıtılır ve kaydedilir. Cerrah, daha sonra miyom, polip, skar dokusu, septa ve diğer malformasyonları kontrol edebilir. Herhangi biri fark edilirse, genellikle aynı anda tedavi sağlanabilir. Histeroskopi, uterusun sorunlarını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılır. Histeroskop, vajinanızdan uterusunuza sokulan uzun, ince, aydınlatmalı bir cihazdır.  Histeroskopi, bir kadının anormal uterin kanaması olduğunda sıklıkla kullanılır. Bir intrauterin cihazın (RİA) yerini belirlemek için yapışıklıklar olarak adlandırılan yara dokusunun çıkarılması için veya fallop tüplerini bloke ederek sterilizasyon yapmak için kullanılabilir. Histeroskopi, doğurganlık doktorunun infertilitenin olası nedenlerini değerlendirmek için reçete edebileceği testlerden biridir. Diğer testler, sperm analizi, trans-vajinal ultrason, histerosalpingogramlar (HSG) ve over fonksiyonu için kan tetkikleridir. tüp bebek öncesi histeroskopi acıtır mı

Histeroskopi ve tüp bebek tedavisi

Başarısız IVF denemeleri genellikle genetik problemler veya kadının uterusuyla ilgili sorunlar gibi embriyo faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Geçmişte, birçok tüp bebek merkezleri rutin olarak IVF sikluslarında başarısız olan, uterus büyümelerini veya skar dokusunu aramak ve bunları kaldırmak için histeroskopi uygulamaktaydı. Uterus boşluğunu değerlendirmek için, histerosonografi (HSN) de dahil olmak üzere, infekte olmayan diğer yöntemler vardır. Ancak günümüzde histeroskopi, HSN veya HSG'de bir anormallik tespit edilen vakalarda kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar, tüp bebek öncesi histereskopi uygulamasının faydalı olacağı yönündedir. Bununla birlikte, Avrupa'da yapılan büyük randomize bir çalışma, IVF başarı oranlarında IVF öncesinde histeroskopi yapılanlar ile olmayanlar arasında anlamlı bir fark bulamamıştır. Bu sebeple de tüp bebek öncesi histreskopi yalnızca gerekli durumlarda uygulanmaktadır.

Tüp bebek öncesi histereskopi ağrılı mıdır?

Histeroskopi nispeten basit bir invaziv bir prosedürdür. Tüp bebek hastaları için, FSH ve LH gibi hormon testleri yanında, STD testleri, erkek partner semen analizi vb. yapılması da gerekebilir. Uterin sorunları kısırlığa ve düşüklere neden olabilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler