info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek ve Normal Bebek Arasındaki Fark Nedir?

Tüp Bebek ve Normal Bebek Arasındaki Fark Nedir?
tüp bebek ile normal bebek arasındaki fark Tüp bebek ve normal gebelik arasındaki fark konusu, anne adaylarını en çok endişelendiren konuların başında gelmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken; tüp bebek ve normal gebelik arasında herhangi bir zeka, anomali, gelişim ya da fiziksel farklılık olmadığıdır. Tüp bebek tedavisinde; anne ve baba adayının üreme hücreleri alınır. Alınan sperm ve yumurta hücreleri kalite bakımından değerlendirildikten sonra mikroenjeksiyon ya da klasik tüp bebek yöntemiyle döllendirilir. Ardından döllenen yumurta hücreleri yani embriyolar arasından en kalitelisi seçilir ve anne adayının rahmine transfer edilir. Çeşitli kısırlık sebepleri dolayısıyla (örnek olarak tüplerin kapalı olması) döllenme işlemi anne adayının vücudunda gerçekleşemez. Bu sebeple de tüm bu aşamalar vücut dışında, laboratuar ortamında gerçekleştirilir. Dolayısıyla dünyaya gelen bebek, normal bir bebektir.

Tüp bebek ve normal bebek arasında fark: anomali riski

Tüp bebek tedavileri sonucu dünyaya gelen bebeklerde anomali riski, doğal yollarla dünyaya gelmiş bebeklerle aynıdır. Tüp bebek tedavisinde anomali riski daha yüksek değildir. Özellikle genetik tarama yöntemleri gibi ayrıntılı incelemeler yapılıyorsa, anomali riski doğal gebeliklere göre daha düşük bile denilebilir.

Tüp bebek ve normal bebek arasındaki fark: düşük riski

Tüp bebek tedavilerinde düşük riski nispeten daha fazla olmaktadır. Bunun sebebi ise, tüp bebek tedavi yöntemleri değil, çiftin kısırlık sorunlarıdır. Bu sebeple de doğal yollarla oluşmuş gebeliklere göre düşük riski biraz daha fazladır.

Tüp bebek ve normal bebek arasındaki fark: zeka gelişimi

Tüp bebek ve normal bebek arasında zeka gelişimi açısından fark yoktur. Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebeklerin zeka gelişimi, anne ve babasının genetik özelliklerine göre belirlenmektedir. Tüp bebek tedavisi kaynaklı olarak zeka geriliği ya da zeka gelişimi eksikliği söz konusu değildir. Bu aşama, normal gebeliklerle olduğu gibi belirlenmektedir. Anne ve baba adaylarının tüp bebek ve normal bebek arasındaki fark konusunda endişelenememeleri gerektiğini bilmesi gerekir. Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebekler de, normal bebeklerdir. Doğal yollarla dünyaya gelen bebekler arasında herhangi bir fark yoktur.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler