info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Nasıl Olur?

Tüp Bebek Nasıl Olur?
tüp bebek tedavisi nasıl olur Tüp bebek nasıl olur, sorusu her 100 çiftten 15’ini etkilemektedir. Tüp bebek nasıl olur sorusunun cevabı oldukça yönlüdür. Tüp bebek tedavisi aşamalardan oluşan bir tedavidir. Birden fazla follikül ve yumurtayı uyarmak için ilaç kullanımı, yumurtaların alımı için yumurta toplama aşması, döllenme aşaması ve embriyo transferi olarak ifade edilebilir. Louise Brown, dünyadaki ilk IVF bebeği idi. 1978 Temmuz'unda İngiltere'de doğdu.

Tüp bebek nasıl olur, süreç nasıl işler?

İlk olarak çiftin kısırlık sorunları tespit edilmelidir. Bunun için ise gerekli araştırma ve muayeneler yapılmaktadır. Genel olarak, "yumurtalık rezervi" nin bazı testlere tabii tutulması sayesinde, kadının yumurtalık rezervleri değerlendirilmektedir. Bu amaçla 3. gün FSH ve AMH kan testlerini ve antral folikül sayılarını kullanılabilir. Bu testler, yumurtalıkların ilaçlara ne kadar iyi cevap vereceğini tahmin etmeye yardımcı olmaktadır. Anne adayının yumurtalıkları uyarıldığında gelişen folikül sayısı, yumurta alımında (aspirasyon veya alım) elde ettiğimiz yumurta sayısı ile ilişkilidir. Alınan yumurta sayısı, IVF başarı oranları ile korelasyon gösterir. Kadın, yumurtalıklarda birden fazla follikül geliştirmek için enjekte edilen ilaçlarla uyarılır. Her folikül mikroskopik bir yumurta içerir. Bu enjeksiyonlar yaklaşık 8-10 günlük folikül ve yumurta büyümesini ve gelişimini harekete geçirmeye devam eder. Yumurtalıklardaki folliküllerin (yumurta içeren yapılar) gelişimini izlemek için her 1-3 günde bir kan ve ultrason testi yapılır. tüp bebek nasıl olur Yumurta geliştirme işlemine devam edebilmek için olgunlaşmış en az 3 folikül elde edilmelidir. Normal bir FSH ve normal antral folikül sayısı olan 40'ın altındaki kadınların yaklaşık% 90-95'i en azından bu minimum sayıda follikül geliştirecektir. Eğer bu çok sayıda olgun follikül stimülasyon sürecinden elde edilemiyorsa, döngüyü "iptal eder" (tüp bebek tedavisi iptal edilir). İptal etme kriterleri IVF merkezleri arasında değişebilir. Kadının foliküllerinin yeterli bir miktarı olgunlaştığında, yumurtaları folliküllerden çıkarmak için transvaginal ultrason kılavuzluğunda bir yumurta alma (yumurta aspirasyonu) işlemi yapılır.  Yumurtalar daha sonra eşinin spermiyle laboratuarda döllenir. Sperm (veya yumurta) kalitesizse, döllenmeye yardımcı olmak için ICSI prosedürü kullanılabilir.

Embriyolar IVF laboratuarında 2-6 gün boyunca döllendirilebilir.

Embriyo transferi işlemi, embriyoların kadının rahmine yerleştirildiği ve canlı doğum ile sonuçlanacak şekilde umut verici bir şekilde gelişecekleri şekilde yapılır. Aktarılan rakamın ötesinde (yeterli kalitede) embriyolar varsa, birçok çift, gelecekteki bir döngüde kullanılmak üzere onları dondurmak (kriyoprezerve) saklamayı tercih eder. Embriyo kriyoprezervasyonu, "taze" döngü başarısız olursa başka bir bebeğe teşebbüs için kullanılabilir veya taze döngü başarılı olursa başka bir çocuğa sahip olma girişiminde bulunabilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler