info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Başlıca infertilite yani kısırlık nedeniyle bebek sahibi olamayan çiftler, son yıllarda teknolojiyle birlikte gelişen başarılı tüp bebek uygulaması sonuçlarından dolayı bu tedaviye yönelmişlerdir. Bu talepler doğrultusunda ülkemizde de birçok tüp bebek merkezi açılmış ve hizmet vermeye başlamıştır. Bu kadar çok merkezin açılmasıyla birlikte hizmet kalitesi artmış ancak merkezler içerisinde halen gerekli donanıma sahip olmayan, başarı oranı düşük olan merkezlerde ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı çiftlerin, tüp bebek tedavisine karar vermeden önce merkezin başarı oranını göz önünde bulundurarak, gerekli şekilde araştırmalarını yapmalarını ve bu sonuç doğrultusunda doğru seçimler yapmaları gerekliliğinin, en önemli unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Merkez seçiminde araştırmanız gereken 11 soru

 • Tüp bebek merkezindeki canlı doğum oranı?
 • Dondurulmuş ve çözülmüş embriyo başarısı?
 • Tüp bebek merkezine gelen çiftlerin beklentilerini karşılıyor mu?
 • Merkezin ne kadar süredir çalıştığını?
 • 35 yaşın üzeri veya altında olan hastaların, kaç embriyo transfer edebildiklerini?
 • Merkeze daha önce gelen hasta tavsiyelerini?
 • Embriyo programınız var mı?
 • Merkezin ISO veya yurt dışından akreditasyon belgesine sahip olup olmadığını?
 • Merkezin hijyen kurallarına uygunluğunu, çalışma şartları?
 • Tüp bebek merkezinin birlikte çalıştığı genetik bir laboratuvarı var mı?
 • Tüp bebek tedavisini uygulayacak doktorların tecrübesi ve başarısı?

Merkez seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Tercih edilen tüp bebek merkezlerinde, doktorun hastasına karşı göstermiş olduğu tutum önemlidir. Hasta kendini rahat hissetmelidir. Hastanın tereddütlerini, aklında oluşan soru işaretlerini giderebilmelidir.

Daha sonra gebeliğin sağlanamadığı durumlar araştırılmalı ve tedavi yöntemi belirlenmelidir. Tedaviye başlamadan önce, tedavi süreci hakkında bilgilendirilmeli, karşılaşılabilecek olası durumları ve riskleri hastaya detaylı bir şekilde aktarabilmelidir. Başarılı tüp bebek için merkez seçimi, önemli bir noktadır.

Tüp bebek başarı oranını nasıl etkiliyor?

Tüp bebek tedavisinde izlenilen yol kişinin sorunlarına göre farklılık gösterir. Normal yollardan gebeliği sağlanamamış çiftlerin, buna neden olduğu problemlerin saptanması gerekir. Buna yönelik birçok yardımcı üremeyi sağlayacak teknikler uygulanmaktadır. Böyle durumlarda merkezin kullandığı teknoloji ve imkânların yeterli olması ve başarıyı sağlayabilmesi merkez seçiminin önemini vurgulamaktadır.

Merkez seçimi neden önemli?

Seçilen merkez hastalarına yalnızca gebelik için garanti vermemelidir. Tedavinin aşamaları, süresi ve olası riskleri için hasta önceden bilgilendirilmeli ve bu doğrultuda hazırlanmalıdır. Merkez hastasına % 100 gibi bir ihtimal ile gebelik şansı vardır diye yanlış bir bilgi vermemelidir. Çünkü sonuç başarısız sonuçlandığında hastada büyük bir yıkıma neden olabilir. Bu nedenle hasta her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıdır.

Seçilen tüp bebek merkezine karşı duyulan güven çiftlerde stresin azalmasına ve bu nedenle tedavinin başarılı olmasını etkilemektedir. Tüp bebek merkezinde laboratuvar koşulları, doktorun tecrübesi, çalışan ekibin profesyonelliği, sorulan soruların düzgün bir şekilde yanıtlanması stresi ortadan kaldıran en önemli ayrıntılardandır. Stresin ortadan kalkması ile daha olumlu neticeler elde edilecek ve başarı oranları daha yüksek olacaktır. Bu nedenle tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin yapması gereken en önemli faktörlerin başında tüp bebek merkezi seçimi gelmektedir.

Çiftler, merkez seçimini özellikle başarı oranları araştırarak yapmalıdır. Tüp başarısı için sunulan oranlarda, merkezin esas olarak hangi oranları verdiği çok önemlidir. Bu oranları ele alarak, uygun merkez seçimi yapılmalıdır.

Tüp bebek doğru yapıldığında maliyeti oldukça yüksek olan bir uygulamadır. Bu nedenle çok ucuza uygulama yapan merkezlerden uzak durmalısınız. Başarısız bir tedaviyi tekrarlamak size daha pahalıya ve yorgunluğa sebep olacaktır. Başarılı bir dondurma programı olan merkezlerde bir uygulama sonrasında birden fazla embriyo transfer hakkınız doğabilir. Bu da bir ödeme sonrasında size birden fazla şans verilebileceği anlamına gelir. Doktorunuzun tavsiye ettiği merkeze sorgusuz gitmeyin. Mutlaka araştırın. Ancak her okuduğunuza inanmayın! Tüp bebek Merkezlerinin web siteleri genelde bilgilenme dışında o merkezin reklamı amaçlı kullanıldığından dolayı söylenen her şey doğru veya bilimsel olarak kanıtlanmış olmayabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen faktörler

 • Anne adayının yaşının ilerlemiş olması,
 • Aşırı Stres faktörü,
 • Over rezervinin az olması,
 • Alkol- sigara gibi kötü alışkanlıkların olması,
 • Aşırı kilolu olma durumu, rahim içi yağlanma ve yumurtalıkların düzgün çalışamamasına neden olur.
 • Tüplerde meydana gelebilecek sıvı birikmesi,
 • Kromozomlara bağlı rahatsızlıkların bulunması,
 • Kötü kalitede sperm yapısı olan baba adayların gerekli tedaviyi olmama durumunda başarı şansını düşürür.

Tüp bebek merkezine ne zaman başvurulmalı?

Kadın yaşı 37'nin altındaysa ve gebelik oluşumunu etkiyebilecek herhangi bir problemi yoksa 1 yılın sonunda, 37 yaşının üzerinde veya geçmişte gebelik oluşumunu etkiyebilecek bir problem oluştuysa eğer 6 ay sonra inceleme ve tedaviye başlanmalıdır. Tüp bebek merkezine ilk defa başvurulduğunda ilgili doktor, eşler ile ayrıntılı bir görüşme yaparak daha önceki geçirilmiş olan hastalıklar, yapılan tetkikler ve tedaviler hakkında bilgiler edinir. Tedavi sürecinin doğru şekilde planlanabilmesi için yapılan incelemeler en önemli aşamayı oluşturmaktadır.

Kısırlığın tarifi evlendikten sonra bir yıl içerisinde düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaktır. Bu durum önceden kısırlığa yol açacak herhangi bir hastalık tanısı alınmadığı durumlarda yeni evli bir çiftin bir uzmana başvurması için bir yıl beklemesi demektir. Bu durum ailesinde kısırlık tanısı olan veya ileri yaştaki anne adayları için geçerli değildir. Bu koşullarda çocuk sahibi olamayan çiftler kendi kadın doğum uzmanlarına başvurmalı ve uygun tedavi planlanmalıdır.

Genç çiftler için evliliğin ilk ayında gebe kalamadığı için başvurmak her ne kadar gereksiz ise bir yıl geçmesine rağmen bir uzman yardımı almamak da ihmal olarak değerlendirilmektedir.


Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler