info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek İlaçları Nelerdir?

Tüp Bebek İlaçları Nelerdir?
Tüp bebek ilaçları, teknolojinin ilaç endüstrisindeki gelişimi ile birlikte, günümüzde tüp bebek alanında yeni ve etkili ilaçlar gelişmektedir. Her yeni ilaç ile kısırlık artık gittikçe ortadan kalkmaktadır. Yumurtlama fonksiyonu bozuklukları, rahim içinde bulunabilen anomaliler, tüplerde tıkanıklık, sperm sayısında düşüklük ve sperm kalitesinde bozukluk gibi temel üreme sorunlarında tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmek mümkün olabilmektedir. Ancak doğal yollarla gebelik olmayan çiftlerin tedavi ile bebek sahibi olabilmeleri için de tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve tedavinin sonrasında kullanması gereken tüp bebek ilaçları bulunmaktadır. tüp bebek ilaçları nasıl belirlenir

Tüp bebek ilaçları nasıl belirlenir?

Tüp bebek ilaçları kullanacak kişilerin yaşlarına, hormonal dengelerine, ultrason muayenesi sonuçlarına göre farklılık gösterir. Ayarlanacak dozlar sayesinde bu ilaçlarla kısırlığa neden olan anomaliyi gidermek amaçlanır. Tüp bebek tedavisi ilaçları çiftlerde kısırlığa neden olan etkenlere göre değişiklik gösterir. Ancak farklı olabilecek ilaçların yanı sıra, her tüp bebek tedavisinde kullanılan rutin belli ilaçlar da bulunmaktadır.

Tüp bebek ilaçları neden kullanılır?

Yumurtalıkların uyarılması:

Tüp bebek ilaçları kullanımının temel amacı, yumurtalıklarda yeterli büyüklükte ve fazla sayıda sağıklı yumurta üretimini sağlayıp, gebelik konusunda başarı oranını arttırmaktadır. Birden fazla sağlıklı yumurta elde edilmelidir ki, labaratuarda embriyo oluşturma şansı yüksek olsun. Yumurtalıkların uyarılması için yumurta üretimi gerçekleştiren FSH (folikül stimülesini sağlayan hormon) ve aynı zamanda LH (luteinize eden hormon) kullanılır. tüp bebek ilaçları neden kullanılır Tüp bebek ilaçları konusunda tedavide tekrar rahime yerleştirilen embriyonun tutunması için de özel hormonal ilaçlar kullanılmaktadır. Çünkü doğal yolla gerçekleşen gebelik durumunda yumurtalıklarda doğal olarak salgılanan progesteron hormonu, embriyonun rahim içine sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi ve oradan beslenebilmesi için rahim içini kalınlaştırır. Eğer bu hormon salgısında problem çıkarsa embriyo rahim içine tutunamaz ve maalesef gebelik sona erer. Bunu ortadan kaldırmak için tüp bebek tedavisinde de rahim içinin kalınlaşması ve uygun ortamı sağlayabilmesi için dışarıdan progesteron hormonu desteği verilir.

Yumurtalıkların baskılanması için:

Yumurtalıklarda salgılanan Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Luteinleştirici Hormon (LH) dengesiz oranlarda salgılanması durumunda yumurtalar kontrol dışı istenmeyen bir şekilde büyüyebilir. Toplanma zamanından önce olgunlaşabilir ve toplanma işlemi yapılamadan yumurtalıktan çıkarlar. Yumurtalıkların baskılanmasını sağlayan tüp bebek ilaçları (Decapeptyl, Subrefact, Synarel) ile yumurtaların daha yavaş ve kontrol altında gelişmeleri sağlanır. Yumurtalıkları baskı altında tutan ilaçlar, yumurtalık uyarıcı ilaçlardan önce uygulanır. Bu şekilde uygulama ile yumurtalıklardaki hormonlar normal düzeye ulaştırılır, daha sonrasında uyarıcı ilaçlar ile yumurta gelişimi kontrol altında sağlanır. Tüp bebek ilaçları olarak yumurtalıkların uyarılıp, yumurta elde edilebilmesi için Klomifen, Human Menapozal Gonadotropinler, Üriner FSH, Rekombinat FSH, Letrazol kullanılmaktadır. Klomifen; Folikül Uyarıcı Hormon seviyesini artırır ve yumurtalıklarda birden fazla sayıda folikül oluşmasını sağlar. Yumurtaların olgunlaştırılması için kullanılan Human Koryonik Gonadotropini halk arasında ‘’yumurta çatlatma iğnesi’’ olarak bilinmektedir. Yumurta toplama işleminden yaklaşık 36 saat öncesinde enjekte edilir. Bu süre sonunda folikül çatlayarak yumurtanın çıkması sağlanır. Büyüyen foliküller içindeki yumurtayı olgunlaştırıp döllenmeye hazırlayan ve progesteron salgısını başlatan Human Koryonik Gonadotropini, içerik olarak Luteinleştirici Hormona benzer. Ancak bu süreç sürekli kontrol edilerek takip edilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler