info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek İçin En İyi Embriyo Seçiminde Genetik Parmak İzi

Tüp Bebek İçin En İyi Embriyo Seçiminde Genetik Parmak İzi
tüp bebek için en iyi embriyo seçimi Tüp bebek tedavisinin başarılıya ulaşmasındaki tek etken, kadının rahmine aktarılan embriyoların en az bir tanesinin rahime tutunmuş olmasıdır. Böylece gebelik başlar ve çiftler umutla beklediği bebek sahibi olma arzusuna kavuşur. Hangi embriyonun rahime yerleşme ihtimalinin yüksek olacağını önceden tahmin etmek eski zamanlarda mümkün olmayan bir şeydi. Fakat günümüzde, geliştirilen “genetik parmak izi yöntemi” hangi embriyonun daha güvenilebilir olduğunu saptamak için yapılabilir ve böylece başarılı sonuca ulaşma şansı arttırılabilir.

Genetik parmak izi nedir?

Genetik parmak izi, DNA profillemesi veya DNA parmak izi olarak da bilinmektedir. Bu test, biyolojik tanımlamaların nihai şeklidir. Embriyo transferinden önce, transfer edilecek olan blastosistleri (embriyonik hücrelerin, fetüse veya plasentaya dönüşecek farklı hücre katmanlarına dönüşmeye başladığı aşama) tanımlamak için yapılan bir dizi işlemi ifade etmektedir. Blastosistlerden alınan örnekleme hücrelerine uygulanan bu prosedür, hangisinin sağlıklı bir fetüse dönebileceğini göstermektedir.

Geleneksel yöntemde embriyolar nasıl seçilmektedir?

Genetik parmak izi kullanılmadan, tüp bebek işlemi esnasında transfer için seçilecek olan embriyolar, yalnızca uzmanlar tarafından yapılan görsel bir muayene dayalı yapılmaktadır. Bu yöntemin yanılma payı ne yazık ki %50 oranına dek varabilmektedir. Görsel muayenenin net bir sonuç vermediğini bilen uzmanlar, bu nedenle çoklu embriyo transferleri yapmak durumundalardı. Bu durum çoğu zaman, hem anne hem de bebekleri riske sokan çoklu gebeliklerle sonuçlanmaktaydı. genetik parmak izi

Genetik parmak izi, hangi durumlarda etkilidir?

Genetik parmak izi yöntemiyle, tüp bebek ile oluşturulan gebelikler esnasında ortaya çıkabilecek birçok sorun engellenebilmektedir.

Embriyonun rahime tutunma ihtimali arttırılır:

Sağlıklı bir bebeğin oluşmasının temeli, embriyonun rahime tutunabilmesidir. Her yumurta ve spermin döllenme kabiliyetinin olmadığı gibi, her embriyonun da yerleşme ihtimali bulunmamaktadır. Yalnızca en iyi kromozom ve gen kombinasyonuna sahip olan kusursuz embriyolar nihai sonuca varabilmektedir. Genetik parmak izi yönteminde, transfer yapılmadan önce embriyonun herhangi bir gen kusuruna maruz kalıp kalmadığı kontrol edilebileceği için, aralarından en iyisi seçilebilir. Seçilecek olan, aynı zamanda rahime yerleşebilme yeteneği de en üst düzeyde olandır.

Genetiğe bağlı kusurları önlemeye yardımcı olur:

Bazı insanların doğumdan itibaren gelen genetik kusurları olabilir. Bu hastalıklar çoğu zaman ciddi derece yaşamsal risk içerebilmektedir. Kistik fibrozis, Down sendromu, hemofili, Turner sendromu gibi sık görülen gen kusurlarına sahip kişilerin çocuklarının da, bu genleri taşıma riski mevcuttur. Böyle bir durumda yapılması gereken en önemli şey, genetik parmak izi yöntemini tercih etmek olacaktır. Sperm ile yumurta hücresinin döllenerek oluşturduğu embriyo hücrelerinden örnekler alınır, biyopsi yapılır ve embriyonun gen haritası çıkarılır. Genetik kusurlara sahip olan embriyolar yok edilirken, sağlıklı olan ise transfer işlemi için hazırlanır. Böylece nesillerce aktarılma riski olan gen hastalıklarına çözüm sağlanmış olunur. Ayrıca, ileri yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen sağlıklı çiftlerin de genetik olarak kusurlu çocuklarının olma ihtimali yüksektir. Yaş arttıkça spermlerin ve yumurtaların bazı gen kusurlarını taşıması olağandır. Böyle durumlarda veya tekrarlayan düşük yaşayanlarda da genetik parmak izi tetkiklerini uygulamak faydalı olacaktır.

Çoğul gebeliklerin oluşmasını engellenir:

Çoğul gebelik, her durumda ciddi komplikasyonlar barındırabildiği için riski olarak kabul edilir. Tüp bebek yönteminde çoğul gebeliklerin oluşmasının temel sebebi, embriyonun tutunma şansını arttırmak için yapılan birden fazla embriyo transferi yapmaktır. Ancak genetik parmak izi prosedürü ile birlikte hangi embriyonun rahime tutunma şansının en yüksek olduğu tespit edilebildiği için, birden fazla embriyonun transfer edilmesine gerek yoktur. Böylece çoğul gebeliklerin önüne de geçilerek, önemli bir risk faktörü ortadan kaldırılmış olur.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler